Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın Madenciliği ETF’leri Gösterge Külçe Fonuna Ayak Uyduramıyor

Altın Madenciliği ETF’leri Gösterge Külçe Fonuna Ayak Uyduramıyor

Altın Yatırımı

Altın Madenciliği ETF’leri Gösterge Külçe Fonuna Ayak Uyduramıyor

Altın Madenciliği ETF’leri Gösterge Külçe Fonuna Ayak Uyduramıyor

Altına bağlı borsada işlem gören fonların (ETF’ler) fiyatı ile altın madenciliği hisseleri arasında uzun süredir var olan korelasyonun zayıflaması, yatırımcıların küresel merkez bankalarından yoğun alımlar ve altın açığı da dahil olmak üzere bir dizi potansiyel nedeni izlemesine neden oldu.

Altın fiyatını takip eden SPDR Altın Hisseleri ETF’si bu yıl enflasyon ve ekonomik büyümenin yanı sıra jeopolitik türbülansa ilişkin endişelerin etkisiyle %9,82 oranında değer kazandı. Ancak bu kazanımlar altın madencilerinin hisse fiyatlarına yansımadı: Altın üreticilerinin hisselerini takip eden iShares MSCI Global Gold Miners ETF ve VanEck Gold Miners ETF sırasıyla yalnızca %2,28 ve %1,7 artış gösterdi.

Daha genel anlamda, VettaFi’nin on yıl öncesine ait verilerine göre, altın fiyatları ile altın madencilerinin hisseleri arasındaki korelasyon, tarihsel seviyedeki 0,8’den 2023’te 0,6’ya düştü. 1 rakamı mükemmel bir pozitif korelasyonu belirtirken, sıfır rakamı kesinlikle bağlantının olmadığını gösterir.

VanEck altın ve değerli metal yatırım stratejisi portföy yöneticisi Imaru Casanova, “Altına olan ilgi, onu gerçekten üreten şirketlerin ilgisine yansımadı” dedi. “Bu kafa karıştırıcı; kafamızı kaşıyoruz.”

Casanova’ya göre bunun bir nedeni, Dünya Altın Konseyi’ne göre geçen yıl 1.100 tondan fazla altın satın alan dünya merkez bankalarının çok yıllı alım çılgınlığı. 1950’den bu yana kaydedilen en büyük miktar olan bu alım, altının 2022’de 11 yıllık rekora yükselmesine yardımcı oldu.

Merkez bankası alımlarındaki üçüncü çeyrekteki düşüşe rağmen Dünya Altın Konseyi, 2023 alımlarının geçen yılki seviyelere yaklaşmasını bekliyor

VettaFi’nin araştırma direktör yardımcısı Roxanna Islam, bunun tersine, üretim eksikliklerinin bazı altın madencilerinin kârlılığını olumsuz etkilediğini ve hisse fiyatlarına zarar verdiğini söyledi.”

İslam, “Altın fiyatları ancak ilk etapta altını üretemezseniz bir miktar yardımcı olabilir” dedi.

iShares madencilik ETF’sinde yaklaşık %16 ağırlığa sahip olan Newmont Corp.’un üretimi, Meksika’daki Penasquito madeninde yeni sonuçlanan grevin ardından bu yıl muhtemelen analistlerin beklentilerinin altında kalacak.

Diğer faktörler de üretim görünümünü olumsuz etkiliyor. State Street Global Advisors’ın baş altın stratejisti George Milling-Stanley, “Altın madenciliği şirketleri arama ve üretime yoğun harcama yapıyor ancak mevcut üretim seviyelerini zorlukla sürdürebiliyorlar” dedi.

Üçüncü çeyrekte altın üretiminde %3 artış bildiren Barrick Gold bile 2023 yılındaki genel üretimin beklentileri karşılamayacağını söyledi. Şirketin yıllık üretimi, 2006’daki zirvesi olan 8,64 milyon ons’un yaklaşık yarısı civarında seyrediyor.

Son birkaç aydaki genel piyasadaki düşüş, S&P 500’ün yakın zamandaki yükselişine rağmen Temmuz yükseklerinin yaklaşık %5 altına düşmesine neden oldu ve altının güvenli liman arayışına olan ilgisini artırsa da madenci hisseleri üzerinde baskı oluşturdu. yatırımcılar.

Casanova, “Yatırımcılar bir bütün olarak hisse senetlerine karşı çok temkinli görünüyor ve altın madencileri altının kendisinde olup bitenlerden ziyade bunu takip ediyor” dedi.

Kaynak: reuters

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir