Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Bitcoin, ETF’lere Giriş Çekerken Bir Yıldaki En Uzun Kazanma Koşusunu Gözetliyor

Bitcoin, ETF’lere Giriş Çekerken Bir Yıldaki En Uzun Kazanma Koşusunu Gözetliyor

Kripto Paranın Son Yükselişi

Bitcoin, ETF’lere Giriş Çekerken Bir Yıldaki En Uzun Kazanma Koşusunu Gözetliyor

Bitcoin, ETF’lere Giriş Çekerken Bir Yıldaki En Uzun Kazanma Koşusunu Gözetliyor

Bitcoin, ABD borsa fonlarının token için rekor kıran çıkışının da yardımıyla, en son bir yıl önce görülen bir kazanma koşusu ile flört ediyor.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, dijital varlık Pazartesi sabahı 9:34 itibariyle New York’ta biraz daha yüksek bir seviyede 48.295 dolardaydı ve eğer ilerleme devam ederse Ocak 2023’ten bu yana bu türden en uzun seriye işaret edecek olan art arda yedinci günlük kazancına hazırlanıyordu.

Dokuz yeni spot Bitcoin fonu, 11 Ocak’ta ABD’de işlem görmeye başladı ve şu ana kadar 9 milyar dolardan fazla yatırımcı girişi sağladı. Bloomberg Intelligence analistleri Eric Balchunas ve James Seyffart bir notta, BlackRock Inc. ve Fidelity Investments’ın tekliflerinden ikisinin, piyasada bir ay sonra elde edilen varlıklara göre başlatılan en başarılı ETF’ler arasında yer aldığını yazdı.

Kripto platformu BTC Markets Pty’nin CEO’su Caroline Bowler, Bloomberg Television’a yaptığı açıklamada, “kurumsal paranın varlık sınıfına doğru artan bir hareketinin olduğuna dair işaretler var” dedi.

On yılı aşkın süredir tokene adanmış en büyük portföy olan Grayscale Bitcoin Trust, yeni fonların yayına girdiği gün bir ETF’ye dönüştürüldü. Gri tonlamalı araçtan 6 milyar dolardan fazla çıkış yavaşladı. 10 ETF’den oluşan grup toplamda net 2,8 milyar dolar çekti.

ETF’lerle ilgili heyecan, geçen yıl Bitcoin’in yeniden canlanmasına neden oldu ve token, işlem görmeye başladığı gün kısa süreliğine 49.000 doların üzerine çıktı

Yatırımcılar kar rezervasyonu yapıp ETF’lerin nasıl gittiğini görmek için beklerken, birkaç gün süren 10.000 dolarlık bir satış gerçekleşti. Sonraki toparlanma, en son 2021’de görülen seviye olan 50.000 doları görünür hale getirdi.

Nisan ayında dört yılda bir gerçekleşecek Bitcoin yarılanmasına ilişkin iyimserlik de kripto para birimine yansıyor. Yarıya indirmek, madencilerin blockchain üzerindeki işlemleri doğrulayan güçlü bilgisayarları çalıştırmak için aldıkları Bitcoin miktarını azaltır. Olay genellikle tarihsel emsallere dayalı olarak fiyatlara yönelik bir destek olarak görülüyor.

Fundstrat Global Advisors bir notta, ETF girişlerinin yanı sıra, şu anda Asya’da devam eden Ay Yeni Yılı tatilleri sırasında Bitcoin’e yönelik duyarlılığın “tipik olarak olumlu” olduğunu yazdı.

Bitcoin, kolay parayla yağlanan salgın dönemindeki boğa koşusu sırasında 2021’de ulaşılan rekor seviyenin yaklaşık 20.000 dolar altında kalıyor.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir