İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Bitcoin, ETF Talebi Üzerine 2021’den Bu Yana İlk Kez 50.000 Dolara Yükseldi

Bitcoin, ETF Talebi Üzerine 2021’den Bu Yana İlk Kez 50.000 Dolara Yükseldi

Bitcoin Para Birimi

Bitcoin, ETF Talebi Üzerine 2021’den Bu Yana İlk Kez 50.000 Dolara Yükseldi

Bitcoin, ETF Talebi Üzerine 2021’den Bu Yana İlk Kez 50.000 Dolara Yükseldi

Bitcoin, iki yılı aşkın süredir ilk kez yakından izlenen seviyeye ulaştıktan sonra 50.000 dolar civarında seyrediyordu; bu, sektörün yaşayabilirliği konusunda şüphe yaratan kripto skandallarından ve yok oluşlardan dikkate değer bir geri dönüş oldu.

En büyük dijital varlık, daha önce 50.379 dolara kadar yükselerek Salı günü Londra’da saat 11:22 itibarıyla 49.800 dolardan işlem görüyordu. Tokenın değeri, 2022’deki %64’lük düşüşün ardından geçen yılın başından bu yana üç katına çıktı. Bitcoin, Kasım 2021’de ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesinin yaklaşık 19.000 $ altında kaldı.

On yıldan fazla bir süre önce Bitcoin’in piyasaya sürülmesinden bu yana görülen aşırı fiyat dalgalanmaları, uzun süredir spekülatörlerin ana ilgi alanlarından biri olmuştur. Başlangıçta geleneksel finansal sisteme bir alternatif olarak tanıtılsa da, son ralli, geçen ay ABD’nin spot Bitcoin borsa yatırım fonlarına verdiği onayın ana akımda daha fazla kabul göreceğine dair iyimserlik tarafından yönlendirildi.

Miller Tabak & Co baş piyasa stratejisti Matt Maley, “Bu varlığa para akışı konusunda çok fazla konuşma var” dedi. “Ayrıca momentum oyuncularının da heyecanlandığını belirtmek isterim.”

Risk arzusu

Kripto fiyatlarındaki yeniden canlanma, daha gevşek para politikası beklentilerinin riskli varlıkların cazibesini artırmasıyla ortaya çıkıyor. Cumberland Labs’tan DeFi analisti Chris Newhouse, “Risk iştahı dijital varlıklara da yansıdı” dedi.

Kriptoyla ilgili şirketlerin hisseleri de Pazartesi günü Bitcoin vekili MicroStrategy Inc.’in %11, ticaret platformu Coinbase Global Inc.’in %3,8 ve madenci Marathon Digital Holdings Inc.’in %14,2 oranında artmasıyla değer kazandı.

Olumlu duygu, Japonya’daki Monex Group ve Güney Kore’deki Woori Technology Investment Co. gibi şirketlerdeki ilerlemeler de dahil olmak üzere, dijital varlıklarla ilgili Asya hisse senetlerine yayıldı.

Kayıpların Geri Kazanılması

Bitcoin, Mayıs 2022’de Sam Bankman-Fried’in FTX borsasının Kasım 2022’de çökmesine yardımcı olan bir başarısızlık dalgasını harekete geçiren stabilcoin TerraUSD’nin patlamasından bu yana tüm kayıplarını geri aldı.

FTX çöktüğünde, kripto piyasası aylardır hedge fonu Three Arrows Capital ve borç veren Celsius Network’ün de talep ettiği bir yenilgiye uğramıştı. Ancak bir zamanlar ticaret hacmi açısından en iyi kripto borsalarından biri olan FTX’in düşüşü, likidite kurudukça token fiyatlarının durgunlaşmasıyla daha da zarar verici oldu.

Bankman-Fried’ın dolandırıcılıktan mahkum olması ve Binance borsasının kurucu ortağı Changpeng Zhao’nun ABD yaptırımlarını ihlal etmesi ve kara para aklamayı önleme politikalarını uygulamaması nedeniyle cezayı beklemesiyle birlikte, analistler sektöre yönelik yaklaşan risklerin azaldığını gördükçe kripto fiyatları yükseldi.

ETF Girişleri – Bitcoin ETF Talebi

Dokuz ABD spot Bitcoin borsa yatırım fonu 11 Ocak’ta piyasaya çıkarken, on yılı aşkın geçmişi olan Grayscale Bitcoin Trust da aynı gün bir ETF’ye dönüştü. ETF’lerin erişilebilirliği, token için yatırımcı tabanını genişletmeyi vaat ediyor. Yeni fonlar şu ana kadar 9 milyar dolardan fazla para çekerken, dönüşümden bu yana Grayscale fonundan 6 milyar dolardan fazla çıkış ivme kaybediyor gibi görünüyor.

State Street Global Advisors’ın SPDR Amerika Dağıtımı başkanı Susan Thompson, Bloomberg Television’a yaptığı açıklamada, “Daha geniş kabul görmekten biraz uzaktayız” dedi. “Konuştuğumuz danışmanların çoğu bekle ve gör yaklaşımını benimsiyor.”

Thompson, finansal danışmanların, potansiyel çeşitlendirme faydalarını değerlendirmek için bir varlığın zaman içindeki korelasyonlarını incelemesi gerektiğini, oysa Bitcoin’in etkisinin, token nispeten kısa ömürlü olduğundan tahmin edilmesinin zor olduğunu söyledi.

Bitcoin Yarılanması

Nisan ayında dört yılda bir gerçekleşecek Bitcoin yarılanmasına ilişkin iyimserlik de kripto para birimine yansıyor. Yarıya indirmek, madencilerin blockchain üzerindeki işlemleri doğrulayan güçlü bilgisayarları çalıştırmak için aldıkları Bitcoin miktarını azaltır. Olay genellikle tarihsel emsallere dayalı olarak fiyatlara yönelik bir destek olarak görülüyor.

Fundstrat Global Advisors bir notta, ETF girişlerinin yanı sıra, şu anda Asya’da devam eden Ay Yeni Yılı tatilleri sırasında Bitcoin’e yönelik duyarlılığın “tipik olarak olumlu” olduğunu yazdı.

Coinglass verileri, daha düşük fiyatlara bahis oynayan yaklaşık 135 milyon dolar değerindeki kripto alım satım pozisyonlarının Pazartesi günü tasfiye edildiğini gösteriyor; bu, ABD spot ETF’lerinin düzenleyici onayını aldığı 10 Ocak’tan bu yana en yüksek rakam.

Bitcoin, ETF Talebi Üzerine 2021’den Bu Yana İlk Kez 50.000 Dolara Yükseldi-Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir