Dünyanın En Zengin 15 Ülkesi 2022

Altın, Güçlü Doların ve Yüksek ABD Faiz Oranlarının Olumsuz Etkileriyle Düşüşünü Sürdürüyor!

Ekonomi ve Para

Altın, Güçlü Doların ve Yüksek ABD Faiz Oranlarının Olumsuz Etkileriyle Düşüşünü Sürdürüyor!

Altın, Güçlü Doların ve Yüksek ABD Faiz Oranlarının Olumsuz Etkileriyle Düşüşünü Sürdürüyor!

Altın, güçlü doların ve ABD’de faiz oranlarının yükseleceğine dair beklentilerin külçenin üzerindeki parıltıyı azaltmasıyla düşüşünü üst üste altıncı seansta da sürdürdü ve yaklaşık yedi ayın en düşük seviyesine ulaştı.

Spot altın, TSİ 13:52’de (1752 GMT) %0,9 düşüşle ons başına 1.831,70 dolar ile Mart başından bu yana en düşük seviyesine geriledi. ABD altın vadeli işlemleri %1 düşüşle 1.847,20 dolara geriledi.

Kitco Metals kıdemli analisti Jim Wyckoff, “Faiz oranlarının çok daha uzun süre yüksek kalacağı yönünde bir hesaplama var ve bu da değerli piyasada düşüş eğilimi gösteren bir unsur. Altın fiyatları yakın vadede 1.800 doların altına düşebilir” dedi.

“Döviz piyasalarındaki eğilimler daha güçlü ve daha uzun süreli olma eğilimindedir. ABD dolarının değer kazanması yakın zamanda sona ermeyebilir, bu da altın piyasası üzerinde baskı oluşturabilir.”

ABD doları %0,6 oranında değer kazanarak külçeyi diğer para sahipleri açısından daha az çekici hale getirdi. [AMERİKAN DOLARI/]

CME’nin FedWatch aracına göre yatırımcılar, Fed’in faiz oranlarını bu yıl mevcut %5,25-%5,50 aralığında bırakacağını %55 olasılıkla fiyatlıyor.

Federal Vali Michelle Bowman, gelen verilerin enflasyondaki ilerlemenin durduğunu veya çok yavaş ilerlediğini göstermesi durumunda faiz oranlarında yeni bir artışı desteklemeye istekli olduğunu söyledi. Ancak Fed Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr, faiz oranlarının yeterince kısıtlayıcı seviyede veya buna yakın olduğunu söyledi.

Mayıs başında ons başına 2.000 dolar temel seviyesinin üzerine çıkan altın fiyatları, gösterge ABD Hazine tahvil getirilerindeki keskin yükselişin baskısı altında %11’den fazla, yani 230 dolardan fazla düştü, bu da getirisiz altını daha az çekici hale getiriyor. [BİZ/]

New York merkezli bağımsız metal tüccarı Tai Wong, “Merkez bankalarının düşüşlerde (altın) alım yapması şu anda bariz bir şekilde yok” dedi.

Piyasanın odak noktası artık iş açılış verilerine, özel işe alım rakamlarına ve hafta boyunca ABD tarım dışı maaş bordrolarına kayıyor.

Spot gümüş yüzde 4,2 kayıpla ons başına 21,23 dolarla altı ayın en düşük seviyesine geriledi.

Platin %2,8 düşüşle 879,42 dolara, paladyum ise %3,1 düşüşle 1.207,51 dolara geriledi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir