İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Powell: Fed’in Faiz İndirimi Spekülasyonu Erken, Faiz Artırımı Hala Mümkün

Powell: Fed’in Faiz İndirimi Spekülasyonu Erken, Faiz Artırımı Hala Mümkün

Fed'den Powell, Bilanço Özeti

Powell: Fed‘in Faiz İndirimi Spekülasyonu Erken, Faiz Artırımı Hala Mümkün

Powell: Fed’in Faiz İndirimi Spekülasyonu Erken, Faiz Artırımı Hala Mümkün

Federal Reserve Başkanı Jerome Powell, Fed’in faiz artırımlarını bitirdiğine ve yakında faiz indirimine geçeceğine inanan yatırımcılara yeni bir uyarıda bulunarak, merkez bankasının enflasyonun Fed’in %2 hedefine geri döndüğüne dair daha fazla kanıt görmesi gerektiğini söyledi.

Powell Cuma günü Atlanta’daki Spelman College’da yaptığı hazırlık konuşmasında, “Yeterince kısıtlayıcı bir duruşa ulaştığımıza dair güvenle sonuca varmak veya politikanın ne zaman gevşeyebileceğine dair spekülasyon yapmak için erken olur” dedi.

Para politikasının “kısıtlayıcı bölgede” olduğunu kabul ederken, daha fazla faiz artırımını da masada tuttu.

Uygun olması halinde politikayı daha da sıkılaştırmaya hazırız” diye ekledi.

Yorumlar, enflasyonun yavaş yavaş düşmeye devam ettiğini gösteren, Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü (temel Kişisel Tüketim Harcamaları endeksi) hakkındaki yeni okumanın ardından geldi.

Çekirdek PCE, Eylül’deki %3,7’den Ekim ayında %3,5’e geriledi ve Haziran’daki %4,3’ten düşüş eğilimini sürdürdü.

Çekirdek PCE, Fed tarafından en yakından takip edilen enflasyon ölçüsüdür ve bu nedenle yatırımcılar tarafından da yakından takip edilmektedir.

Perşembe günü yeni rakamlar açıklanmadan önce yatırımcılar Fed’in muhtemelen faiz artırımına gideceği yönündeki tahminlerini artırmıştı. Bazıları kesintilerin 2024’ün ilk yarısında gerçekleşeceğini öngörüyor.

Milyarder yatırımcı Bill Ackman bu hafta Fed’in ilk çeyrekte piyasaların beklediğinden daha erken bir faiz indirimine başlamasını beklediğini bile söyledi.

Fed’in Federal Açık Piyasa Komitesi son toplantısında faiz oranlarını 22 yılın en yüksek seviyesi olan %5,25-%5,50 aralığında değiştirmemeyi seçmişti. Bu yıl son kez 12-13 Aralık’ta toplanıyor.

Powell konuşmasında çekirdek enflasyonun Ekim ayında sona eren altı ayda yıllık %2,5 seviyesinde seyrettiğinin altını çizdi

“Son birkaç aydaki düşük enflasyon değerleri memnuniyetle karşılansa da, %2 hedefimize ulaşmak istiyorsak bu ilerlemenin devam etmesi gerekiyor” dedi.

Powell ve meslektaşları, salgının etkisinin azalması ve yüksek oranların büyümeyi yavaşlatması nedeniyle önümüzdeki yıl büyümenin ve tüketici harcamalarının yavaşlamasını bekliyor. Fed’in agresif faiz artırımlarının tam etkilerinin muhtemelen henüz hissedilmediğini söyledi.

Fed başkanı, ekonomiye ilişkin görünümün alışılmadık derecede belirsiz olduğunu ve Fed’in “dikkatli bir şekilde ilerlediğini” ve toplantı toplantı karar aldığını yineledi.

Bu, Fed’in Aralık ayındaki bir sonraki toplantısında faiz oranlarını sabit tutacağını ve enflasyonu düşürme mücadelesinde zafer ilan etmekten vazgeçeceğini gösteriyor.

Bu hafta Fed yetkililerinin diğer yorumları da bunu destekliyor.

Örneğin New York Fed Başkanı John Williams, enflasyonun “çok yüksek” olduğunu ve Fed’in işinin “neredeyse bitmediğini” söyledi.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, bir Alman gazetesi tarafından yayınlanan röportajda, faiz oranlarının “çok iyi bir yerde” olduğunu ancak artışların bittiği veya kesintilerin ne zaman başlayabileceği hakkında konuşmak için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Şu anda faiz indirimini hiç düşünmüyorum” dedi. “Sistemde yeterince sıkılaştırma olup olmadığımızı ve fiyat istikrarını yeniden sağlamak için yeterince kısıtlayıcı olup olmadığımızı düşünüyorum.”

Kaynak: yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir