İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » Alaska Havayolları Uçağından Çıkarılan iPhone Sağlam ve Çalışır Durumda Bulundu

Alaska Havayolları Uçağından Çıkarılan iPhone Sağlam ve Çalışır Durumda Bulundu

Alaska Havayolları Uçağından Çıkarılan iPhone

Alaska Havayolları Uçağından Çıkarılan iPhone Sağlam ve Çalışır Durumda Bulundu

Alaska Havayolları Uçağından Çıkarılan iPhone Sağlam ve Çalışır Durumda Bulundu

Cuma akşamı Alaska Havayolları uçağındaki kapı tıkacı uçuşa dakikalar kala aniden koptuğunda, uçaktaki herkes güvende kaldı, ancak bazı nesneler uçaktan emildi ve yaklaşık 16.000 feet‘e düştü; sağlam ve çalışır durumda görünen bir şey de dahil iPhone.

Washington’da yaşayan Sean Bates Pazar günü tweet attı ve yol kenarında, Cuma günkü olaya karışan Alaska Airlines ASA1282 uçağı için “hala uçak modunda, yarım pilli ve bagaj alımına açık” bir iPhone bulduğunu söyledi. Telefonun içinde hala sıkışmış bir şarj cihazı parçası var.

Bates, “O şey kapıdan *çekildi*” diye tweet attı, “…16.000 feet’lik bir düşüşten mükemmel bir şekilde kurtuldu!”

Bates, olayı araştıran federal kurum olan Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu’nu aradığını ve bir ajanın kendisine bunun uçakta bulunan ikinci telefon olduğunu söylediğini söyledi.

Bates, TikTok’ta yürüyüş yaparken iPhone’a rastladığını söyledi. Kendisiyle karşılaştıktan sonra “ilk başta biraz şüpheci” olduğunu ve başlangıçta birisinin cihazı arabasından attığını düşündüğünü söyledi.

“Hâlâ oldukça temizdi, üzerinde çizik yoktu, bir çalının altında duruyordu” dedi. “Üzerinde ekran kilidi yoktu, bu yüzden açtım ve Alaska 1282 için seyahat onayı ve bagaj alımıyla birlikte uçak modundaydı.”

Cuma akşamı yaşanan olay sırasında, kapı tıkacının yanı sıra, koltuk başlıkları, koltuk arkalığı ve tepsi masası da dahil olmak üzere uçağın birçok bileşeni de dışarı çekilmişti. NTSB, Pazar günü düzenlediği basın toplantısında, uçaktaki kişilere ait iki cep telefonunun bulunduğunu doğruladı; bunlardan biri yol kenarında, diğeri ise bahçede bulundu. Çıkış kapısını kapatan tapa, uçağın kalktığı ve acil iniş yapmak zorunda kaldığı Portland, Oregon yakınlarındaki bir öğretmenin arka bahçesinde bulundu.

Bir sözcü, olaydaki uçak türü olan Boeing 737 Max 9’ların, FAA tarafından “güvenli olduklarından emin olana” kadar uçuşa durdurulduğunu söyledi. Pazartesi sabahı itibarıyla 300’den fazla Alaska Airlines ve United Airlines uçuşu iptal edildi, çünkü iki şirket söz konusu uçak türünü kullanan tek ABD yolcu havayolu şirketiydi.

Kaynak: cbsnews

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir