Kilitli iPhone'a Geri Dönmenin Yolları
Bilim ve Teknoloji,  Nasıl Yapılır

Kilitli iPhone’a Geri Dönmenin Yolları Nelerdir?

Kilitli iPhone‘a Geri Dönmenin Yolları Nelerdir?

Kilitli iPhone'a Geri Dönmenin Yolları

Kilitli iPhone’a Geri Dönmenin Yolları

Face ID, Touch ID, iris tarayıcılar, fiziksel güvenlik anahtarları, 6 haneli PIN’ler, kaydırmalı parolalar; adını siz koyun. Tüm bu dijital güvenlik özellikleri aynı amaca hizmet eder: Akıllı telefonunuzun uygulamaları, parola yöneticileri, dosyaları, notları ve daha fazlası üzerindeki tüm verileri kilitleme ve koruma. Ancak aynı güvenlik protokolleri kendi cihazınıza erişmenizi engellediğinde ne olur? Parolanızı unuttuysanız veya Face ID’niz bozuksa, durum tamamen paniğe neden olabilir.

İlk olarak, derin bir nefes alın; erişimi yeniden kazanmanın yolları vardır. Şimdi, bir sonraki hareketinizin ne olması gerektiğini anlamak için okumaya devam edin.

Yeni Çıkan 2022 iPhone SE

Kilitli iPhone’a Geri Dönmenin Yolları Adım 1: Gerçekten Kilitlenip Kilitlenmediğinizi Anlayın

Gerçekten kötü durumdaysanız, ekranınızda şu mesajın bazı versiyonlarının açıldığını göreceksiniz: iPhone devre dışı, 1 dakika sonra tekrar deneyin.

Ama henüz dönüşü olmayan noktaya gelmedin. Bu mesaj, cihazın kilidini açmak için altı başarısız denemeden sonra açılır, ancak birkaç şansınız daha vardır. Yedinci denemeniz yanlışsa, 5 dakika daha kilitli kalırsınız; sekizinci deneme sizi 15 dakikalığına kilitleyecektir; ve dokuzuncu deneme sizi bir saatliğine kilitleyecektir. Bu noktaya gelirseniz dikkatli olun çünkü 10. denemeniz son denemenizdir.

Şimdi, şifrenizi hatırlayabilecek ailenize veya arkadaşlarınıza ulaşmanın zamanı geldi. Parolanızı herhangi bir yere yazıp yazmadığınızı görmek için eski not defterlerini ve e-postaları gözden geçirin. Denediğiniz her kombinasyonu yazmayı düşünün, böylece önceden tahmin ettiğiniz şifreler için kalan denemelerinizi boşa harcamazsınız.

10. denemenizde parolayı yanlış alırsanız, şu mesajlardan birini görürsünüz: iPhone Devre Dışı; iTunes’a Bağlan veya iPhone Devre Dışı; Bir Mac/PC’ye bağlanın. Her şey kaybolmadı, ancak bir sonraki adıma geçmeniz gerekecek.

Adım 2: Telefonunuzu Silin

Kötü haber: Esasen fabrika ayarlarına sıfırlama olan iPhone’unuzun içeriğini silmeniz gerekecek. Evet, bu kulağa dramatik geliyor ama bu sizin kendi güvenliğiniz için. iPhone’unuz gerçekten kötü bir oyuncunun eline geçtiyse, bu güvenlik protokolü parolalarınızı ve ödemelerinizi güvende tutabilir.

Elbette, kilitli bir iPhone’a nasıl girileceğini ayrıntılı olarak anlatan çevrimiçi kılavuzlar bulabilirsiniz, ancak bunlar genellikle iOS’un eski sürümleri için geçerlidir ve Apple’ın o zamandan beri kaldırdığı boşluklara atıfta bulunur. Onlara güvenmeyin.

İyi haber: iPhone’unuzu iCloud’a yedekledi, hemen hemen tüm veri uygulamalarınıza ve kayıtlı şifrelerinize geri dönün. Çoğu telefon bunu otomatik olarak yapar ve Notlar ve Fotoğraflar gibi bireysel uygulamalar sürekli olarak kendi başlarına senkronize edilir. Bu, gerçekten önemli şeyleri kurtarmanın yalnızca iCloud şifrenizi hatırlamayı içereceği anlamına gelir.

iPhone’unuzun içeriğini silmek için:

• iPhone’unuzu bir bilgisayara bağlayın: iPhone’unuzu, hangi model iPhone’a ve hangi bilgisayar türünü kullandığınıza bağlı olarak, bir lightning kablosu veya bir USB-C kablosuyla iTunes çalıştıran bir bilgisayara fiziksel olarak bağlayın. Bilgisayarınız yoksa yerel Apple Store’unuzdan yardım alabilir ve orada bir tane kullanabilirsiniz.

• Kurtarma Modunu Kullanın: Ekranda kapatma kaydırıcısı görünene kadar yan düğmeyi ve ses düğmelerinden birini basılı tutun > iPhone’u kapatın > Bilgisayarınıza takarken iPhone’unuzdaki yan düğmeyi basılı tutun. Kurtarma ekranı görünene kadar bu düğmeyi basılı tutun. Bilgisayar, Geri Yükleme veya Güncelleme yapmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Geri Yükle’yi seçin.

Adım 3: Telefonu Yeni Bir Cihaz Olarak Ayarlayın veya Geri Yükleyin

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, cihazı belirli bir kapasitede bir yedekten kuracaksınız. iPhone’u yeni bir cihaz olarak kurmanızı öneririz. Bu, eski yazılımlardan kurtulur ve kullandığınız uygulamaların en son sürümleriyle başlamak cihazın daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

• Bir iCloud yedeklemesinden yeni bir aygıt olarak kurmak için: Aygıtınızı açın > Uygulamalar ve Veriler > iCloud Yedeklemesinden Geri Yükle > Apple Kimliğinizle Giriş Yapın > Kullanılabilir yedeklemeler listesinden Yedekleme seç’i seçin.

• Bir iCloud yedeklemesinden geri yüklemek için: Cihazınızı açın > Ayarlar > Genel > Yazılım Güncelleme > Henüz yapmadıysanız iOS’un en son sürümünü indirin. Ardından Ayarlar > [adınız] > iCloud > Depolamayı Yönet > Yedeklemeler > Kullanılabilir yedeklemeler listesinden Yedekleme seç’i seçin.

Adım 4: Bir Dahaki Seferi Planlayın

Bu deneyimin sizi gelecekte bir PIN veya kilit açma düzeni kullanmaktan alıkoymasına izin vermeyin; kişisel verilerinizle telefonunuzu sokağa düşürdükten sonra alabilecek biri arasında duran tek şey budur. Kodu unutmanız durumunda her şeyi yedeklediğinizden emin olun .

• Otomatik aygıt yedeklemelerini ayarlamak için: Ayarlar > [adınız] > Apple Kimliğinizle ilişkili aygıtlar listesinde iPhone’unuzun adına dokunun > iCloud Yedekleme > Yeşil kaydırıcıyı açık konuma getirin.

Parolaları hatırlamak sizin işiniz değilse, Touch ID veya Face ID gibi biyometrik bir alternatif oluşturmayı düşünün. Telefonun güvenliğini sağlamak için yine de bir çekirdek parolaya ihtiyacınız olacak, ancak bu, kilidin daha hızlı açılmasını sağlar.

• Face ID’yi ayarlamak için: Ayarlar > Face ID ve Parola > Parolanızı girin > Başlayın > Ekrandaki talimatlarda istendiği gibi başınızı eğerek ilk taramanızı tamamlayın > Devam’a dokunun > İkinci taramanızı yapın > Bitti’ye dokunun .

• Touch ID’yi kurmak için: Ayarlar > Touch ID ve Parola > Parmak İzi Ekle’ye dokunun > Ekrandaki talimatları izleyin.

Unutmayın: Touch ID veya Face ID ayarlamış olsanız bile, bazı uygulamalar için veya biyometrik oturum açma işlemleriniz arızalıysa (örneğin karanlık ışıktaysanız, yüz maskeniz takılıysa veya gözlük takıyorlar). Kulağa eski moda geliyor, ancak şifrenizi bir yere yazmayı veya tamamen güvendiğiniz biriyle paylaşmayı düşünün.

Kilitli iPhone’a Geri Dönmenin Yolları Nelerdir?-Kaynak: popularmechanics.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir