Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » ABD, Binance’ten Davayı Sonlandırmak İçin 4 Milyar Dolardan Fazla Para İstiyor

ABD, Binance’ten Davayı Sonlandırmak İçin 4 Milyar Dolardan Fazla Para İstiyor

Binance Patronu Changpeng Zhao

ABD, Binance‘ten Davayı Sonlandırmak İçin 4 Milyar Dolardan Fazla Para İstiyor

ABD, Binance’ten Davayı Sonlandırmak İçin 4 Milyar Dolardan Fazla Para İstiyor

ABD Adalet Bakanlığı, dünyanın en büyük kripto para borsasına yönelik yıllarca süren bir soruşturmaya ilişkin teklif edilen kararın bir parçası olarak Binance Holdings Ltd.’den 4 milyar dolardan fazla para istiyor.

Tartışmalara aşina kaynaklara göre, Adalet Bakanlığı ile Binance arasındaki müzakereler, kurucusu Changpeng Zhao‘nun, kara para aklama, banka dolandırıcılığı ve yaptırım ihlalleri iddialarına ilişkin soruşturmayı çözüme kavuşturacak bir anlaşma kapsamında ABD’de cezai suçlamalarla karşı karşıya kalma olasılığını da içeriyor.

“CZ” olarak da bilinen Zhao, ABD ile suçluların iadesi anlaşması bulunmayan Birleşik Arap Emirlikleri‘nde ikamet ediyor ancak bu onun gönüllü olarak gelmesine engel değil.

Binance, yorum isteyen çok sayıda e-postaya ve telefon görüşmesine yanıt vermedi. Adalet Bakanlığı yorum yapmaktan kaçındı.

Gizli bir konu nedeniyle isminin açıklanmasını istemeyen kişilere göre, durum belirsizliğini korusa da, ay sonunda bir duyuru gelebilir.

Binance’e özgü bir token olan ve borsa tarafından oluşturulan BNB Chain blockchain’i olan BNB kripto para birimi, Bloomberg’in görüşmeleri bildirmesinin ardından %8,5 artışla 266,42 dolara yükseldi.

Kripto girişim şirketi Castle Island Ventures’ın kurucu ortağı Matt Walsh, “Bir izleme hükmünün mevcut olduğu bir anlaşma, yatırımcıları koruyan ve Binance’in daha kurumsal ve uyumlu bir geleceğe doğru ilerlemesine olanak tanıyan bir uzlaşma olabilir” dedi.

Önerilen kararın kesin zamanlaması ve yapısı ile spesifik ücretler net değil. Ancak Binance’in muhtemelen 4 milyar dolardan fazla ödeme yapması bekleniyor ki bu, bir kripto para birimi davasında şimdiye kadarki en büyük cezalardan biri olacak.

Soruşturma, ulusal güvenlik bölümü ve Seattle’daki ABD savcılığının yanı sıra ceza bölümünün kara para aklama ve varlık kurtarma bölümü tarafından yürütülüyor.

Vuruş Dengesi

Kaynaklardan üçü, anlaşmanın piyasalar ve kripto sahipleri için olumsuz sonuçlara neden olabilecek bir çöküş riski yerine Binance’in faaliyetlerine devam etmesine izin verecek bir denge kurmayı amaçladığını söyledi.

Başka bir kişi, Binance’in ertelenmiş bir kovuşturma anlaşması için baskı yapmak da dahil olmak üzere herhangi bir çözümde maruziyetini en aza indirmeye çalıştığını söyledi.

Binance ve Adalet Bakanlığı ertelenmiş kovuşturma anlaşması üzerinde anlaşmaya varırsa Adalet Bakanlığı şirkete karşı suç duyurusunda bulunacaktır. ABD, şirket genellikle ciddi bir ceza ödemeyi ve yaptığı yanlışı özetleyen ayrıntılı bir gerçekler beyanını kabul etmeyi de içeren öngörülen koşulları yerine getirdiği sürece soruşturma başlatmayacaktır. Şirketin uyumluluğunu izlemek için bir süreç oluşturulacaktır.

Kaynaklardan biri, olası yaptırım ihlalleriyle ilgili olarak Adalet Bakanlığı’nın, ABD’nin İran ve Rusya’ya yönelik yaptırımlarının delinmesine yardım ettiği iddiasıyla Binance’i soruşturduğunu söyledi. Binance ayrıca Hamas’ın finansmanına yardımcı olan işlemlere izin verip vermediği konusunda da inceleme altında.

FTX Kasası

Dava, Adalet Bakanlığı’nın şimdiye kadar bir kripto para birimi şirketine yönelik yürüttüğü en büyük soruşturmalardan biri. Anlaşma, kripto borsası FTX’in çöküşünün ardından, kurucusu Sam Bankman-Fried’in bu ayın başlarında dolandırıcılık ve komplo suçlamalarından mahkum edilmesiyle sonuçlanan başka bir tarihi çözümü temsil edecek.

Adalet Bakanlığı yetkilileri şirkette geniş bir liderlik değişikliği için baskı yaparken, CZ dışındaki diğer Binance yöneticilerinin davada suçlanıp yargılanmayacağı belli değil.

Binance, diğer ABD kurumlarının yasal ve düzenleyici eylemlerinin yanı sıra ABD yasa koyucularının artan incelemeleriyle de karşı karşıya kaldı.

Haziran ayında Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Binance ve Zhao’yu müşteri fonlarını yanlış yönetmek, yatırımcıları ve düzenleyicileri yanıltmak ve menkul kıymet kurallarını ihlal etmekle suçlayan bir dava açtı.

ABD, Binance’ten Binance.US Birimi’ni Zarara Uğrattı

Dava, Binance’in US birimini fiilen felce uğrattı. Binance.US’un CEO’su Brian Shroder, zor durumdaki kripto platformunda yaşanan yeni bir işten çıkarmalar nedeniyle Eylül ayında şirketten ayrıldı. Şirket, işgücünün yaklaşık üçte birini, yani 100’den fazla pozisyonu ortadan kaldırdı. Binance.US’taki işlem hacimleri, borsanın bankacılık desteğini kaybetmesi ve ABD doları mevduatlarını askıya almasının ardından damlama noktasına kadar yavaşladı.

Mart ayında Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, Binance ve Zhao’nun, şirketin dünyanın en büyük dijital varlık ticaret platformu haline gelmesiyle birlikte ABD türev kurallarını rutin olarak ihlal ettiğini iddia etmişti. Düzenleyici, o dönemde Binance’in ajansa yıllar önce kaydolmuş olması gerektiğini ve CFTC kurallarını ihlal etmeye devam ettiğini söylemişti.

Binance davalara itiraz etti ve düzenleyicilerin soruşturmalarında aktif olarak işbirliği yaptığını ve yaptırım eylemlerinden hayal kırıklığına uğradığını söyledi. Mart ayında yaptığı bir açıklamada CZ, CFTC şikayetinin “gerçeklerin eksik bir şekilde aktarıldığını” ve Binance’in sorunların ne kadarının karakterize edildiği konusunda aynı fikirde olmadığını söyledi. Şirket, SEC’in, kurumun “bu dinamik ve karmaşık teknolojinin talep ettiği düşünceli, incelikli yaklaşım yerine, yaptırım ve davaya yönelik keskin silahlarla” düzenleme yapma girişiminde bulunduğunu bildirdi.

CZ, 2002’den 2005’e kadar Bloomberg News’in ana şirketi olan Bloomberg LP’de çalıştı.

ABD, Binance’ten Davayı Sonlandırmak İçin 4 Milyar Dolardan Fazla Para İstiyor-Kaynak: bloomberg

Similar Posts

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir