İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » ABD’de Enflasyon Baskıları Eylül’de Daha da Yoğunlaşarak Yıllık Yüzde 8.2 Oldu

ABD’de Enflasyon Baskıları Eylül’de Daha da Yoğunlaşarak Yıllık Yüzde 8.2 Oldu

Marketlerin Daha Fazla Para Harcamanızı Sağlaması

ABD’de Enflasyon Baskıları Eylül’de Daha da Yoğunlaşarak Yıllık Yüzde 8.2 Oldu

Marketlerin Daha Fazla Para Harcamanızı Sağlaması

ABD’de Enflasyon Baskıları Eylül’de Daha da Yoğunlaştı

ABD’de enflasyon, konut ve diğer ihtiyaçların hane halkı üzerindeki baskıyı artırmasıyla, birçoğunun elde ettiği maaş artışlarını ortadan kaldırmasıyla ve Federal Rezerv‘in faiz oranlarını agresif bir şekilde yükseltmeye devam etmesini sağlamasıyla Eylül ayında hızlandı.

Hükümet Perşembe günü yaptığı açıklamada, tüketici fiyatlarının Eylül ayında bir önceki yıla göre %8.2 arttığını söyledi. Aydan aya bazda, fiyatlar Temmuz’dan Ağustos’a %0,1’lik bir artışın ardından Ağustos’tan Eylül’e %0,4 arttı.

Ancak, gıda ve enerjinin değişken kategorileri hariç tutulduğunda, çekirdek enflasyon denilen şey geçen ay sıçradı – bu, Fed’in bu yılki beş faiz artırımının şimdiye kadar enflasyon baskılarını soğutmak için çok az şey yaptığının bir işareti. Çekirdek enflasyon Ağustos’tan Eylül’e %0,6 ve son 12 ayda %6,6 arttı. Yıllık çekirdek rakam 40 yılın en büyük artışı. Çekirdek fiyatlar, tipik olarak, temel fiyat eğilimlerinin daha net bir resmini sunar.

Başlıca ABD piyasaları, Dow Jones Endüstriyel Ortalama vadeli işlemlerinin birkaç yüz puandan saniyeler içinde 400 puanlık bir düşüşe doğru hareket etmesiyle keskin bir düşüş yaşadı. Avrupa piyasaları da düştü.

Perşembe günkü rapor, birçok Cumhuriyetçinin suçu Başkan Joe Biden ve Kongre Demokratları’na yüklediği, ani yükselen fiyatların kamuoyunda endişeye yol açtığı bir kampanya sezonunun ardından 8 Kasım ara seçimlerinden önceki son ABD enflasyon rakamlarını temsil ediyor.

Sağlık, oto tamir ve konut gibi pek çok hizmet için daha yüksek fiyatlar geçen ay enflasyonu yükseltti. ABD’de Enflasyon Baskıları Eylül’de de Arttı

Konut maliyetlerinin bir ölçüsü Eylül ayında %0.8 artarak 32 yılın en büyük artışı oldu. Fed’in faiz artırımları ipotek oranlarını keskin bir şekilde yükseltti ve ev fiyatlarının düşmesine neden oldu. Ancak düşen ev fiyatlarının hükümetin önlemini alması zaman alacak.

AB’deki ABD ekonomisti Eric Winograd, “Enflasyonun birincil itici gücü mal fiyatlarından ve hizmetlerden uzaklaştı” dedi. “Hizmet enflasyonu, ücretlerden büyük ölçüde etkileniyor ve bu nedenle enflasyonu dize getirmek için işgücü piyasasının anlamlı bir şekilde zayıflaması gerekecek.”

Sağlık sigortası maliyeti Ağustos’tan Eylül’e %2.1 arttı ve son 12 ayda %28’den fazla arttı – bir yıllık rekor bir artış. Oto tamir masrafları Eylül ayında bir önceki yıla göre %15 arttı ve rekor bir seviyeye ulaştı.

Hizmet sektöründeki enflasyon, temel olarak istikrarlı tüketici talebi ve daha yüksek işgücü maliyetleri tarafından destekleniyor. Örneğin hem Delta hem de American Airlines, yolculardan gelen artan talep nedeniyle bu hafta güçlü gelir ve kar artışı bildirdi. Uçak biletleri Ağustos’tan Eylül’e %0,8 arttı.

Havayolları, hastaneler ve hatta veterinerlik hizmetleri de dahil olmak üzere bir dizi hizmet sektörü, ihtiyaç duydukları işçileri çekmek için ücretleri hızla artırmak zorunda. Bu yüksek işçilik maliyetleri, genellikle tüketicilere daha yüksek fiyatlar şeklinde yansıtılır.

Enflasyon, diğer giderlerin yanı sıra ailelerin bakkal faturalarını, kiralarını ve hizmet maliyetlerini şişirdi, birçok kişi için zorluklara neden oldu ve güçlü iş büyümesine ve tarihsel olarak düşük işsizliğe rağmen ekonomi hakkında karamsarlığı derinleştirdi.

Kasondra Mathews, sıkışmayı hissedenlerden biri. Denver yakınlarında yaşayan 50 yaşındaki Mathews, kira ve market faturalarını ödemek için hemşire yardımcısı olarak fazla mesai yapıyor. Kirası son birkaç yıldır yılda yaklaşık %5 arttı ve diğer kalemler için bütçesini daralttı.

Kızı lise son sınıf öğrencisi ve yakında üniversiteye gidecek olan Mathews, tercih ettiği okullara ücretsiz olarak başvurmanın yollarını buldu. Ayrıca seyahat masraflarından kaçınmak için herhangi bir kolej ziyaretinden de vazgeçiyor.

“Üniversite turları yapamadık çünkü buna gücümüz yetmiyor” dedi. “Kıdemliniz için yapmak isteyebileceğiniz şeyleri yapamadım.”

Ekonomi genelinde, birçok üreticiyi rahatsız eden bazı tedarik zinciri sorunları hafiflerken bile fiyatlar hızlanıyor. Geçen yıl enflasyonu yükselten temel mal fiyatları geçen ay değişmedi.

The Associated Press-NORC Halkla İlişkiler Araştırma Merkezi tarafından yapılan yeni bir ankete göre, seçimler yaklaştıkça, Amerikalılar mali durumlarına giderek daha fazla karanlık bakıyorlar. İnsanların kabaca %46’sı kişisel mali durumlarını Mart ayındaki %37’den daha kötü olarak tanımlıyor. Bu büyük düşüş, pandemi boyunca süren çoğunlukla sabit okumalarla çelişiyor.

Eylül ayı enflasyon rakamlarının, Fed’in enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını agresif bir şekilde tutma planlarını değiştirmesi muhtemel değil. Fed, kilit kısa vadeli faiz oranını Mart ayından bu yana 3 puan artırarak 1980’lerin başından bu yana en hızlı artış hızına ulaştı. Bu artışlar, konut kredileri, otomobil kredileri ve işletme kredileri için borçlanma maliyetlerini artırmayı ve ekonomiyi yavaşlatarak enflasyonu soğutmayı amaçlıyor.

Fed’in Eylül ayı sonundaki en son toplantısının tutanakları, birçok politika yapıcının enflasyonla mücadelelerinde henüz bir ilerleme görmediğini gösterdi. Yetkililer, Kasım ve Aralık aylarında yapılacak sonraki iki toplantıda gösterge oranlarını ek yüzde 1,25 artıracaklarını tahmin ediyorlardı. Bunu yapmak, Fed’in kilit oranını 14 yılın en yüksek seviyesine çıkaracaktır.

Ekonomistler, düşük benzin fiyatlarının yanı sıra, kullanılmış araba fiyatlarının önümüzdeki aylarda enflasyonu düşürmesini veya en azından kısıtlamasını bekliyor. Toptan kullanılmış araba fiyatları bu yılın büyük bölümünde düştü, ancak düşüşler tüketici enflasyon verilerinde henüz ortaya çıkmadı. (Fabrikaların kapanması ve tedarik zinciri kıtlığının üretimi azaltmasının ardından ikinci el araç fiyatları 2021’de yükseldi.)

Büyük perakendeciler de bu yılın başlarında aşırı giysi, mobilya ve diğer mal stokları biriktirdikten sonra tatil alışveriş sezonu için erken indirimler sunmaya başladı. Bu fiyat indirimleri Eylül ayında enflasyonu düşürmüş olabilir veya önümüzdeki aylarda da düşecek.

Walmart oyuncak, ev eşyaları, elektronik ve güzellik gibi ürünlerde büyük indirimler sunacağını söyledi. Target, bu ayın başlarında tatil fırsatları sunmaya başladı.

Yine de hizmet fiyatları – özellikle kiralar ve konut maliyetleri – sürekli olarak yüksek seyrediyor ve düşmesi muhtemelen çok daha uzun sürecek. Sağlık hizmetleri, eğitim ve hatta veterinerlik hizmetlerinin fiyatları hala hızla yükseliyor.

Atlanta Federal Rezerv Bankası başkanı Raphael Bostic geçen hafta yaptığı açıklamada, “Hizmet fiyatlarındaki artışlar, mal fiyatlarındaki artışlardan daha kalıcı olma eğilimindedir” dedi.

Artan kira maliyetleri Fed için zor bir konu. ApartmentList gibi web sitelerinden alınan gerçek zamanlı veriler, yeni kiralamalarda kiraların düşmeye başladığını gösteriyor.

Ancak hükümetin önlemi, yalnızca yeni kiralamalar için değil, tüm kira ödemelerini takip ediyor ve çoğu aydan aya değişmiyor. Ekonomistler, yeni kiralamalardaki düşüşlerin hükümet verilerine yansımasının bir yıl veya daha uzun sürebileceğini söylüyor.

ABD’de Enflasyon Baskıları Eylül’de Daha da Yoğunlaşarak Yıllık Yüzde 8.2 Oldu-Kaynak: ap.org

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir