HaberMutfakSağlık

Skittles, Titanyum Dioksit İçerdiği İçin Amerika’da Dava Edildi!

Skittles, Titanyum Dioksit İçerdiği İçin Amerika’da Dava Edildi!

Skittles Titanyum Dioksit

Skittles, Titanyum Dioksit İçerdiği İçin Amerika’da Dava Edildi! Yapay Bir Renk Katkı Maddesi Olan Titanyum Dioksit Birçok Üründe Yer Alıyor

Geçen hafta açılan bir davada bir tüketici, Gökkuşağı şekeri “bilinen bir toksin” – titanyum dioksit adı verilen yapay bir renk katkı maddesi içerdiği için Skittles’in “insan tüketimine uygun olmadığını” iddia etti.

Skittles’ın üreticisi Mars, birden fazla medya kuruluşuna şirketin bekleyen dava hakkında yorum yapamayacağını, ancak “titandioksit kullanımının FDA düzenlemelerine uygun olduğunu” söyledi.

Titanyum dioksit, şekerlemeden güneş kremi ve ev boyasına kadar çok çeşitli gıda ürünlerinde ve tüketim mallarında kullanılmaktadır. ABD Gıda ve İlaç Dairesi, titanyum dioksitin, özellikle gıdalarda renk katkı maddesi olarak düzenlenmiş kullanımının bazı kısıtlamalar altında güvenli olduğunu ileri sürmektedir.

Bununla birlikte, diğer ülkelerdeki bazı uzmanlar ve gıda düzenleyicileri, potansiyel, ciddi sağlık sonuçlarına ve katkı maddesiyle ilgili artan endişelere işaret ederek aynı fikirde değiller. Örneğin, 7 Ağustos’tan itibaren Avrupa Birliği’nde gıdada titanyum dioksit kullanımı yasaklanacak.

Skittles Titanyum Dioksit İçerdiği
Titanyum Dioksit

Titanyum Dioksit Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Titanyum Dioksit nedir? Neden gıda ürünlerinde kullanılır?

Titanyum dioksit veya bazen E171 olarak anılan TiO2, American Chemistry Council’e göre kozmetik, boya, plastik ve gıda dahil olmak üzere çok çeşitli tüketim mallarında kullanılan inorganik, katı bir maddedir.

Gıdalarda titanyum dioksit genellikle yapay bir renk katkı maddesi olarak kullanılır. Tüketici sağlığı kar amacı gütmeyen Çevre Çalışma Grubu’nda kıdemli bilim adamı olan Tasha Stoiber, titanyum dioksitin genellikle bir “boya astarı” olarak düşünülebileceğini söylüyor – genellikle bir renk vermek için renk eklenmeden önce Skittles gibi sert kabuklu bir şekere gidiyor. Tek tip parlaklık için kullanılıyor.”

Stoiber, titanyum dioksit “süt ürünlerinde onları daha beyaz ve daha parlak hale getirmek için bulunabilir … buzlanma veya süzme peynir gibi” dedi ve katkı maddesinin diğer ürünlerde – yiyecek veya içecek hazır karışımları gibi – bir anti olarak kullanıldığını da sözlerine ekledi.

Titanyum dioksit, diğer bazı kullanımlarına bakıldığında sarsıcı hissedebilecek çok çeşitli gıda ürünlerinde kullanılır.

“Bir bakıma ironik, belki de ironik yanlış kelime, boyada mutfağınızı parlak yapan maddenin aynı zamanda mutfağınızı da güzelleştirmesi. Hostes cupcakes parlak,” Çevre Çalışma Grubu’nun hükümet işlerinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Scott Faber ekledi.

Titanyum dioksit tehlikeli midir? Herhangi bir sağlık sorunuyla bağlantılı mı?

FDA, düzenlenmiş titanyum dioksit kullanımının güvenli olduğunu savunurken, Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi ve diğer bazı uzmanlar, potansiyel, ciddi sağlık riskleri konusunda uyarıyor.

En önemlisi, bir Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi Mayıs 2021’de yayınlanan güvenlik değerlendirmesi tarafından önerildiği gibi, genotoksisite endişelerine işaret etmiştir. Önceki arama. Genotoksisite kimyasalların DNA gibi kansere yol açabilecek genetik bilgilere zarar verme yeteneğidir.

Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin Gıda Katkı Maddeleri ve Tatlandırıcılar Uzman Paneli başkanı Maged Younes, Mayıs 2021’de yaptığı açıklamada, “Oral alımdan sonra titanyum dioksit parçacıklarının emilimi düşüktür, ancak vücutta birikebilirler” dedi.

Yetkili, tüketilebilecek güvenli bir titanyum dioksit miktarını belirlemedi.

Kurumun titanyum dioksit çalışma grubunun başkanı Matthew Wright, “genel toksik etkilere ilişkin kanıtların kesin olmadığını” ancak panelin genotoksisiteyi tamamen dışlayamayacağını belirtti. Ayrıca bazı güncel veri sınırlamaları vardı ve değerlendirme “gıda katkı maddesinin günlük alımı için güvenli bir seviye oluşturamadı” dedi.

Başka hangi şekerler ve yiyecekler titanyum dioksit içerir?

Titanyum dioksit içeren gıda ürünlerinin toplam miktarını belirlemek zordur çünkü federal düzenlemeler tüm üreticilerin bu maddenin içerik etiketlerinde kullanımını listelemesini gerektirmez, ancak maddeyi içeren gıdaların listesi kesinlikle Skittles ile bitmez.

Etiketlerinde katkı maddesi bulunan ürünlerden, veri danışmanı Label Insights’ın kıdemli yöneticisi Thea Bourianne anlattı: Mayıs 2021’de, şirketin ABD yiyecek ve içecek ürünleri veri tabanında 11.000’den fazla ürünün titanyum dioksiti bir bileşen olarak listelediğini belirtti. Çikolata olmayan şekerler bu rakamları %32 ile yönetti. Cupcakes ve aperatif kekler %14, ardından %8 ile kurabiyeler, %7 ile kaplanmış simit ve iz karışımı, %6 ile fırın süslemeleri, %4 ile sakız ve nane ve %2 ile dondurma izledi. Titanyum dioksiti listeleyen diğer gıda ürünleri Luzern süzme peynir, Etin Ötesinde tavuk bitki bazlı ihaleler, Büyük bir değer dondurma ve Cips Ahoy! kurabiye.

Titanyum dioksit için FDA sınırı nedir?

FDA’nın Federal Düzenlemeler Yasası bazı kısıtlamalar altında gıda ürünlerinde yasal, düzenlenmiş titanyum dioksit kullanımına izin verir.

FDA, “FDA, titanyum dioksit miktarının gıdanın ağırlığının %1’ini geçmemesi de dahil olmak üzere, genel olarak spesifikasyonlara ve koşullara göre gıdalarda renk katkı maddesi olarak titanyum dioksitin güvenli kullanımına izin vermeye devam ediyor” dedi.

FDA ilk olarak 1966’da gıdada titanyum dioksit kullanımını onayladı, onun ardından 1960 kaldırma (diğer renk katkı maddelerinin çıkarılmasıyla birlikte) ajansın orijinal “Genellikle Güvenli Olarak Tanınan” listeden. İçinde1977, titanyum dioksit katıldı renk katkı maddeleri listesi Faber, sertifikasyondan muaf olan, yani “titanyum dioksit”in kullanıldığı her ürünün ambalajında ​​listelenmesi gerekmediğini belirtti.

Faber, “Titanyum dioksitin 1977’de paketten muaf tutuldukları için bilmediğimiz birçok kullanımı var,” diyen Faber, o zamandan beri “pek bir şey değişmedi” diye ekledi – FDA’nın diğer bazılarını onaylaması dışında. Gibi renk katkı maddelerinin kullanımları kullanımı genişletti. Son yıllarda damıtılmış alkollü içeceklerde renk katkı maddeleri olarak mika bazlı sedefli pigmentlerin (titandioksitten hazırlanmış) kullanımı.

Faber, FDA’nın titanyum dioksit onayını takip eden on yıllarda bu federal düzenlemelerde yeterli değişiklik olmadığını savundu – özellikle de diğerleri potansiyel sağlık sonuçlarına giderek daha fazla işaret ederken.

“Titanyum dioksitin gerçekten simgesi olan şey… FDA’nın bu eski kararlara dönüp bu davada verdiği kararların… 56 yıl önce (1966 onayında) hala geçerli olup olmadığını sormadaki başarısızlığıdır, “dedi.

FDA, gıda katkı maddeleri için tüm sonradan onaylarda, “bilim adamlarımız, güvenlik soruları olup olmadığını ve bu maddenin kullanımının artık güvenli olup olmadığını belirlemek için ilgili yeni bilgileri incelemeye devam ediyor. Federal Gıda, İlaç ve Kozmetik Yasası”

Son Skittles davası hakkında soru sorulduğunda, FDA ajansın bekleyen dava hakkında yorum yapmadığını söyledi.

Titanyum dioksit diğer ülkelerde yasa dışı mı?

Gıda ürünlerinde düzenlenmiş titanyum dioksit kullanımı ABD’de yasal olmasına rağmen Kanada, diğer bazı ülkelerde, özellikle Avrupa’da yasaklanmıştır. Mayıs 2021’de Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi ilan edildi titanyum dioksit “artık bir gıda katkı maddesi olarak güvenli kabul edilemez.”

Katkı maddesinin aşamalı olarak kaldırılmasının ardından, titanyum dioksit Avrupa Birliği’nde tamamen yasaklanacak 7 Ağustos’tan itibaren. Ocak 2020’de Fransa, daha önce gıdada titanyum dioksit kullanımını yasaklamıştı.

Bir ürünün içinde titanyum dioksit olup olmadığını nasıl anlarım? Bileşeni nasıl önleyebilirim?

Bazı gıda ürünleri, beslenme etiketlerinde titanyum dioksit içerecektir. Ama yine de, malzemeyi listelemeyenler için söylemek zor olabilir.

Titanyum dioksitten kaçınmak istiyorsanız, Stoiber ve Faber tüketicileri mümkün olduğunca işlenmiş gıdalardan kaçınmaya teşvik ediyor.

Faber, “Diyetinizde işlenmiş gıdaları azaltarak, sadece titanyum dioksit yeme olasılığını değil, aynı zamanda diğer endişe verici kimyasalları yeme olasılığını da azaltabilirsiniz” diyen Faber, tüketicilerin seçilmiş temsilcilerini arayabileceklerini ve onları artan gıda güvenliğini desteklemeye çağırabileceklerini belirtti. Mevzuat ve aşağıdaki gibi organizasyon ittifakları ile harekete geçin Toksiksiz Gıda FDA. “Amerika, kimyasal güvenlik söz konusu olduğunda bir kez daha dünyanın geri kalanının gerisine düşüyor.”

Stoiber, “Sadece titanyum dioksit konusunda endişelenmiyoruz, aynı zamanda bunlarla ilişkili zararlı sağlık riskleri de bilinen bir dizi başka gıda katkı maddesi var” diye ekledi.

Skittles, Titanyum Dioksit İçerdiği İçin Amerika’da Dava Edildi!-Kaynak: usatoday.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir