İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Altın Fiyatları Fed Tutanakları Öncesinde Yükseldi, Bakır Arzın Daralmasıyla Yükseldi

Altın Fiyatları Fed Tutanakları Öncesinde Yükseldi, Bakır Arzın Daralmasıyla Yükseldi

Dünyanın En Zengin 15 Ülkesi 2022

Altın Fiyatları Fed Tutanakları Öncesinde Yükseldi, Bakır Arzın Daralmasıyla Yükseldi

Altın Fiyatları Fed Tutanakları Öncesinde Yükseldi, Bakır Arzın Daralmasıyla Yükseldi

Piyasaların Fed’in artık faiz artırımı yapmayacağına dair fiyatlama yapması ve merkez bankasının son toplantı tutanaklarının günün ilerleyen saatlerinde açıklanmasıyla birlikte, zayıf doların ve Hazine tahvil getirilerinin ardından altın fiyatları Salı günü keskin bir yükseliş kaydetti.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, büyük ithalatçı Çin’e yönelik güvenin artmasıyla birlikte güçlü yükselişler kaydederken, Peru ve Panama’daki büyük madenlerdeki aksamalar da arzın sıkılaştığına işaret etti.

Altın son seanslarda yükselişteydi ve Fed’in faiz artırım döngüsünde duraklama beklentisinin sarı metal üzerindeki baskının azaldığına işaret etmesiyle fiyatlar bir kez daha ons başına 2.000 dolar seviyesinin hemen altında işlem gördü.

Spot altın yüzde 0,7 artışla ons başına 1.992,17 dolara yükselirken, Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:06 itibarıyla ons başına yüzde 0,7 artışla 1.994,00 dolara yükseldi.

Fed tutanakları bekleniyor ancak faiz artırımı artık görünmüyor

Piyasalar artık tamamen Salı günü yapılacak olan Fed’in Ekim ayı toplantısının tutanaklarına odaklanmıştı.

Merkez bankasının daha uzun süre yüksek faiz oranlarına ilişkin duruşunu yinelemesi beklenirken, bir takım zayıf enflasyon ve işgücü okumaları, yatırımcıların Fed’in faiz oranlarını yükseltmek için çok az alanı olduğuna dair bahis oynamasına neden oldu.

Fed fon vadeli işlemleri fiyatları, yatırımcıların Fed’in Mart 2024’ten itibaren faiz indirimine başlayabileceği ihtimalini fiyatladıklarını gösterdi.

Yine de potansiyel olarak düşük faiz oranlarına ilişkin görünüm, sarı metalin getirilerini daha cazip hale getirdiği için altın için iyiye işaret. Salı günü 2,5 ayın en düşük seviyesine gerileyen dolardaki zayıflık da sarı metalin fiyatlarına destek vererek onları arzu edilen ons başına 2.000 dolar seviyesine yaklaştırdı.

Bakır, Çin’in umutları ve arzın kısıtlı olmasıyla yükseldi

Bakır fiyatları Salı günü iki ayın en yüksek seviyesine ulaşarak, ek teşvik tedbirlerine ilişkin iyimserliğin Peru ve Panama’da arz kesintilerine ilişkin artan korkularla desteklenmesiyle son kazanımlarını genişletti.

Bakır vadeli işlemleri %0,2 artışla pound başına 3,8157 dolara yükseldi.

Çin basınında çıkan haberlerde, hükümetin, ülkedeki bakır talebinin ana itici gücü olan, ülkenin kuşatılmış emlak sektörü için daha fazla politika desteği hazırladığını söyledi.

Arz cephesinde, dünyanın en büyük bakır madenlerinden biri olan MMG Ltd’nin (HK:1208) Peru’daki Las Bambas madenindeki sendika işçileri önümüzdeki haftadan itibaren süresiz greve hazırlanıyorlardı.

Reuters, Panama’da Kanadalı madenci First Quantum Minerals’in (OTC:FQVLF) Cobre bakır madeninde bakım yapmayı planladığını ve madenlere kömür tedarikinin protestocular tarafından engellenmesi nedeniyle üretimi fiilen askıya almayı planladığını bildirdi.

Bu hamleler, küresel bakır arzında bazı aksaklıkların habercisi oldu ve yeşil enerjiye olan ilginin artmasıyla kırmızı metale olan talebin önemli ölçüde artmasının beklendiği bir dönemde piyasalar sıkılaştı.

Kaynak: investing

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir