Los Angeles Blog Amerika

2 Milyar Dolarlık Powerball İkramiyesinin Kazananı Los Angeles Çevresinde Lüks Evler Satın Alıyor!

Haber Yaşam

2 Milyar Dolarlık Powerball İkramiyesinin Kazananı Los Angeles Çevresinde Lüks Evler Satın Alıyor!

2 Milyar Dolarlık Powerball İkramiyesinin Kazananı Los Angeles Çevresinde Lüks Evler Satın Alıyor!

Rekor kıran 2 milyar dolarlık Powerball ikramiyesini kazanan kişi, yeni keşfettiği zenginliklerin tadını çıkarmak için çok az zaman harcadı ve Kaliforniya gayrimenkullerine odaklandı.

Edwin Castro kazanan bileti geçen Kasım ayında Los Angeles‘ın yaklaşık 30 dakika dışında Altadena’daki Mobil benzin istasyonundan satın aldı. Şubat ayında ödülünü almak için öne çıktı ve yaklaşık 1 milyar dolar nakit almayı seçti; bu, vergiler sonrasında yaklaşık 628 milyon dolara ulaştı. Diğer seçenek ise ödülün tamamını 29 yıllık bir yıllık gelir yoluyla toplamaktı; birçok mali danışman bunu daha iyi bir strateji olarak değerlendiriyor.

Mart ayında Castro, Hollywood Hills’te Jimmy Kimmel ve Ariana Grande gibi ünlülerin yakınında 25,5 milyon dolarlık bir yamaç evi satın aldı. Mahallenin şimdiye kadarki en pahalı satışlarından biri olan beş yatak odalı, altı banyolu evde spor salonu, oyun odası, şarap mahzeni ve sinema salonu bulunuyor.

Castro ayrıca, kaderinin değiştiği benzin istasyonunun yakınındaki memleketi Altadena’da Japon esintili bir eve 4 milyon dolar harcadı. Listeye göre beş yatak odası, beş banyo ve bir tuzlu su havuzu bulunuyor.

USA Today’in haberine göre; eski bir Porsche 911’e sahip olduğunu belirtti, bu ayın başında çok daha gösterişli bir satın alma gerçekleştirdi ve yedi yatak odalı, 11 banyolu, büyük bir sonsuzluk havuzu ve panoramik Los Angeles manzarasına sahip bir ev için 47 milyon dolardan fazla para ödedi.

Kaliforniya yasaları, piyangoyu kazananların isimlerinin kamuya açıklanmasını gerektiriyor

Büyük ikramiyeyi kazananların çoğu, şanslarını gizli tutmayı tercih ediyor, güvenlik endişesi de var. Castro, piyango yetkililerinin düzenlediği basın toplantısına katılmayı reddetti ancak kazandığı için “şok ve kendinden geçmiş” olduğunu belirten bir açıklama yaptı.

California piyango müdürü Alva Johnson Şubat ayında Castro’nun “büyük ölçüde özel kalmak” istediğini söyledi.

Kazanan bileti satan benzin istasyonunun sahibi, bir zamanlar düzenli müşterisi olan Castro’nun kendisini ziyaret ettiğini söyledi.

“Bana ‘Teşekkür ederim’ demek için geldi. Bu benim hayatımı değiştirdi” dedi Joseph Chahayed, Mart ayında Los Angeles Times’a. “Onu cömert olmaya teşvik ettim.” (1980 yılında Suriye’den göç eden Chahayed de büyük ikramiyeyi kazandı; kazanan bileti sattığı için benzin istasyonu 1 milyon dolar ödül aldı.)

Castro hızla yeni servetinin tadını çıkarmaya başlarken, mali danışmanlar büyük satın almalar yapmadan önce duygularınızın yatışmasına izin vermek için biraz zaman ayırmanızı öneriyor.

Wells Fargo’nun Varlık ve Yatırım Yönetimi tavsiye ve planlama genel müdürü Emily Irwin, Temmuz ayında Fortune’a “Dışarı çıkıp bir Ferrari satın almayın, bir malikane satın almayın” dedi. “Belki de ödemek istediğiniz öğrenci kredileriniz vardır, bu mantıklıdır. Ancak bu devasa satın alma işleminden kaçınmaya çalışın.

Ve ödülü almadan önce, parayı etkili bir şekilde yönetmeye yardımcı olabilecek bir avukat, bir mali danışman ve belki de bir hayırsever danışman gibi profesyonellerden oluşan bir ekip kurmanızı tavsiye ediyor.

Kaynak: fortune

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir