Anasayfa » Haber » Yeni Adil Kullanım Kotasının İçeriği

Yeni Adil Kullanım Kotasının İçeriği

Yeni Adil Kullanım Kotası

Yeni Adil Kullanım Kotasının İçeriği yazımızda yürürlülüğe giren gece kotasız internet tarifesini ve Türksat’ın kotalı internet tarifelerine ekstra para istemesini yazdık.

Yeni Adil Kullanım Kotası Gece İşlemiyor

Adil kullanım kotası 1 Mayıs 2017 tarihi itibariyle gece 2’den sabah 8’e kadar yapmış olduğunuz indirmeleri kapsamıyor. Bir sonraki aşaması 2019 yılında tamamen kaldırılması olarak ilerleyecektir. Gece 2’den sabah 8’e kadar istediğiniz kadar internetden indirme yapabilirsiniz kotanızdan gitmeyecektir. İndirme programınızı geceye ayarlayarak da indirmelerinizi yaparak hızınızın düşmesini engellemiş olursunuz. BTK (Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu)’nın aldığı karar tüm servis sağlayıcıları için geçerlidir.

Adil Kullanım Kotası

Yeni Hız Düşürülmeleri

İnternet hızınız 8 – 16 Mbps arası AKK’den sonra 5 Mbps (normalde 3 mbps), 16 – 24 Mbps arası AKK’den sonra 8 Mbps, 24 – 50 Mbps arası AKK’den sonra 16 Mbps, 50 – 100 Mbps arası AKK’den sonra 24 Mbps, 100 – 500 Mbps arası AKK’den sonra 32 Mbps, 500 – 1000 Mbps arası AKK’den sonra 64 Mbps olacaktır. Eski adil kullanım kotasında tüm internet abonelerinin hızı 3 Mbps’a düşürülüyordu. 50 TL veren ile 500 TL veren kotayı geçtiğinde internet hızı 3 Mbps oluyordu. Bu adaletsizlik giderilmiş oldu.

Yeni Adil Kullanım Kotası

Türksat’ın Yeni Kota Aşım Ücreti Yayınlaması

Türksat Kablo net internet abonelerine her gb internet aşım bedeli yansıtacağını internet sitesinden yayınladı. Diğer hiçbir internet servis sağlayıcısı para almaz iken Türksat’ın böyle bir uygulamaya gitmiş olması kafaları karıştırdı. İlk önce gb başına 2 TL olarak duyurulan ücret, değiştirilerek gb başına 50 kuruş yapıldı. Bu bazı tarifeler için geçerli olacakmış ve yeni aboneler üzerinde uygulanacakmış. Bu tarifeler kotalı internet tarifelerini kapsamaktadır. Kotalı alacağınıza sınırsız alın daha mantıklı bir seçim olur. Türksat’ın akıllı sınırsız ayarlaması ile sınırsız internet bağlatabilirsiniz.

Akıllı Sınırsız

(00:00 – 19:00 arası saatler)(19:00 – 24:00 arası saatler)Yükleme HızıKotaTarife Fiyatı
10 Mbps’e Kadar Hız5 Mbps’e Kadar Hız1 Mbps’e KadarYOK69,99 TL/Ay
25 Mbps’e Kadar Hız10 Mbps’e Kadar Hız2 Mbps’e KadarYOK89,99 TL/Ay

Gelişmiş ülkelerde böyle bir kota uygulaması yoktur. Bizim ülkemizde de olmaması yerinde bir karardır. Ayrıca internet paketlerine de bir düzenleme getirilmesi gerekiyor. Değişik isimlerle isimlendirilip bir çok farklı hız ve ücretler sunulması yerine belirli bir standart oturtulması ve tüm internet servis sağlayıcılar onlara göre hizmetlerini müşterisine vermelidir.

Yeni Adil Kullanım Kotasının İçeriği.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir