Sorumsuzluk Neden Olur?

Sorumsuzluk Neden Olur? yazımızda sorumluluk sahibi olma ne zaman başlar, nasıl elde edilir, duyguyu yaşamanın erkek ve kadın arasındaki farklılıkları ve erkeklerde aşırı olan sorumsuzluk psikolojisini yazdık.

Sorumsuzluk Neden Olur? Sorumluluk Sahibi Olmak

Sorumluluk, yapılması gereken işin yapılmasıdır. Sorumluluğun çocukken kazandırılması için çocuğunuza başkaları için iyilik yapmayı öğretin. İyilik yaparken alacağı mutluluk ona sorumluluk sahibi olmayı öğretecektir. Eğer çocuğunuz sorumsuz ise ailede de sorumsuz anne ve baba vardır. Burada bile sorumsuzluk anne-baba ve yakın akrabalara itilir. Kadın, erkeğin tarafına siz sorumsuzsunuz diyerek sorumsuzluğundan kurtulmaya çalışır. Erkek de kadının akrabalarına siz sorumsuzsunuz diyerek sorumluluklarından kaçma yolunu tercih eder. Kadınlar erkeklere göre daha çok sorumluluk sahibidir. Kadınların beyinlerindeki sorumluluk alanı erkeklere göre daha gelişmiş olduğu için bu onları daha sorumlu yapar. Çoğunlukla erkek çocukları yapması gereken işleri yapmaz ve sorumluluklarından kaçarlar. Bu durum yetişkin yaşlarda da aynıdır.

Sorumsuzluk-Hissetme duygusu

Sorumsuzluk Nedeni: Hissetme Duygusu

Hissetmek erkek için daha zordur. Kadınların duyguları hissetmesi daha kolaydır. Bir duygulu film izlerken kadınlar ağlayabilir, fakat erkekler bazen oralı bile olmaz. Evdeki tüm sorumluluk kadına yüklenmiştir. Erkek sorumlulukların hiçbirini almaz. Faturaları öder ve kenara çekilir. Tüm işler kadının omuzlarına yüklenir ve erkek sorumluluklarından kaçar. Çocukları olan ailede ise çocuğuyla ilgilenmeyen bir sürü baba vardır. Her şeyi anneye bırakmış ve kendisi sadece işiyle ilgilenmektedir. Çocuğunun hangi okula gittiğini bile bilmeyen babalar olduğunu bilmek, sorumsuzluğunun son noktasıdır.

Sorumsuzluk-Erkek-Kadın inatlaşması

Kadın ve Erkek Arasında Yaşanan İnatlaşma

Sorumsuzluğu tetikleyen bir unsurda karı-koca arasında oluşan gizli inatlaşmadır. Erkekler kadınların kendilerini ihmal ettiklerini, bu yüzdende sorumluluklarından kaçtıklarını söylüyorlar. Burada erkeğin bariz bir hatası kadına karşı olduğundan, kadın erkeğe karşı sorumluluklarını bilerek yapmıyordur. Çünkü kadının sorumluluklarını yapma gibi bir görevi vardır. Yapmıyorsa işler başka bir şekilde ters gitmiş demektir. Kadın, erkeğe kalpten kırıldığı için yapması gerekenleri yapmıyordur.

Erkeği eziklemek

Erkekliğe Laf Söylemenin Sorumsuzluğa Etkisi

Evliliklerde erkekler neden sorumsuzdur? Çünkü kadınlar, erkekleri erkekliklerine laf ederek aşağılar. Eğer kadın, erkeği yapamadığı veya yapmadığı bir şey için ayıplıyorsa, bu tutum kadına olumsuz yansır. Erkek de bir daha ki işte kadının dediğini yapmaz ve “sen misin beni aşağılayan” diye işi kadına bırakır. Sorumluluktan böylece kurtulmuş olur. Hele ki kadının ‘”erkek olacaksın bide” gibi erkekliğini aşağılaması, tam anlamıyla erkeğe dokunur ve kendisinden uzaklaştırmasına neden olur. Erkeklerin özgüveniyle oynanmaması gerekir. Bu ezikleme ters teper ve kadına işlerin yüklenmesi anlamına gelir. Erkek her işten elini ayağını çeker ve kadın işleri tek başına yapmak zorunda kalır.

Sorumsuzluk Neden Olur?

“Sorumsuzluk Neden Olur?” üzerine 3 yorum

  1. Allah aşkına bi yardım edin kardeşim artık zivanadan çıktı 20 yaşında ama 12 yaşında ki çocuk gibi triplere giriyor gece 3 te -5 te eve geliyor bazen öğlen 2 de bazen 4 de uyanıyor gün boyunca hiç bir iş yapmıyor. Babam ona iş yeri açtı 50 bin borç yaparak kapattı ama 50 binde alacağı var ne borcuna sahip çıkıyor ne alacağının peşinden koşuyor bildiğiniz ot gibi yaşıyor ama biraz masraflı bir ot … altına 50 bin tl ye araba alındı haftalık 2000 tl harcama yapıyor sorumluluktan haberi yok. Eline verilen imkanları alsak düzelir dedik bu seferden bitkisel hayata girdi kalkıp yemek yedi yattı kalkı tuvalet ihtiyacını giderdi yattı bi yol gösterin Allah aşkına psikolojisi mi bozuk yoksa hastalık mı bu kadar sorumsuzluğun nedeni …???

    Yanıtla
  2. Ailenin ve çevrenin hatası.Yetiştirme tarzından kaynaklanıyor.Biliyorum,çünkü ben de böyleyim.Birinci hata insanlara emek vermeden birşeyi sunmak,ikincisi bunların verilmesinin doğal olduğunu,onun hakkı olduğunu öğretmek.Üçüncüsü sürekli olarak yargılayan, eleştiren, sorgulayan, suçlayan, aşağılayıp ezen,alay eden,kıyaslayan,mükemmelliyetçi bir çevrede yetiştirmek,sürekli düzeltip karışmak ve yanlış yapmasına izin vermemek.Böylece de yanlış yapmaktan ve karar vermekten korkan bir insan oluyor.Çünkü sürekli bir elalem ne diyecek baskısı var.Dördüncüsü hayatta bir zorlukla karşılaştığı zaman sorumluluğu onun üzerinden alıp kendin üstlenmek.Beşicisi de bağımsız ve özgür kararlar almasına engel olmak,onun adına karar vermek.Özgür olmasına izin vermemek.Yani senin kardeşinin içinde bulunduğu durum altın bir kafes gibi.İçinde maddi imkanlar var.Her türlü ihtiyacı karşılanıyor.Ama karşılığında da ailesinin istediğini yapmak zorunda hep.Babanın yaptığı en başından yanlış.O iş yerinde çalışmak isteyen kardeşin değildi.Babası istediği için orada çalıştı.Dolayısıyla borç da onun değil babasının borcu.O yüzden önemsememesi son derece normal.Ben de olsam ben de önemsemem.Eline verilen imkanları aldığında bitkisel hayatta yaşaması da normal.Çünkü onun gözünde aile herşeyi hep vermek zorunda.Elinde para varsa gezer eğlenir,elinde para yoksa yatar,ve sürekli daha fazlasını istemesi de normal. Çünkü insanın isteklerinin bir sınırı yok. Elinde olan şeye alışırsın ve kıymetini bilmezsin. Sana doğal gelir.Önerim eğer kardeşinin elinde üniversite diploması varsa-diploması varsa diyorum çünkü bir ailenin elinde bu kadar çok maddi imkan olup da o çocuğun üniversite okuyamaması ailenin haksız yere çocuğun hayatını karartmasıdır-ve erkekse-erkekse diyorum çünkü sokağa atılan bir kızın başına ne geleceğini az çok tahmin edebilirsiniz-ailenin onu evden kovması.Kendi ayaklarının üzerinde durup sorumluluk almayı öğrenecek.Ama karşılığında ömrünün sonuna kadar sizden nefret edecek,sizi hayatından silecek ve sizin için çalışmayacak,size maddi manevi hiçbir katkısı olmayacak ve size değer vermeyecek bundan sonra.Çünkü sizden bu şekilde intikam alacak.Daha yumuşak bir çözüm vardır belki bilmiyorum.Ama bunu yapamayacaksanız da ikinci bir çözüm kendisinin hayatta ne yapmak istediğini sorup hayellerine ve hedeflerine ulaşmasına yardımcı olabilirsiniz.Ama bu maddi olmayan bir hedef olmak zorunda,çünkü zaten para ile satın alınabilecek herşeye emek vermek zorunda kalmadan sahip olmuş ve insanlar genelde hayatlarını geçindirecek parayı kazanmak için çalışırlar,yada daha büyük ev,araba vs.almak için.Eğer bunların hepsi ona çalışmadan sunuluyorsa,neden çalışmaya gerek duysun ki..

    Yanıtla

Yorum yapın