Ekonomi ve Para

Yatırımcılar ‘Muhteşem 7’ Teknoloji Hisselerini ve Kripto Paraları Satın Alıyor – BofA

Yatırımcılar ‘Muhteşem 7’ Teknoloji Hisselerini ve Kripto Paraları Satın Alıyor – BofA

Yatırımcılar ‘Muhteşem 7’ Teknoloji Hisselerini ve Kripto Paraları Satın Alıyor – BofA

Bank of America Global Research’ün Cuma günkü raporuna göre yatırımcılar ağustos ayından Çarşamba gününe kadar teknoloji hisselerine en fazla parayı aktardı ve kripto para birimlerine yatırdıkları miktarı ikiye katladı.

BofA, Apple ve Nvidia gibi piyasa değerine göre “Muhteşem 7” olarak adlandırılan en büyük şirketlerin de dahil olduğu teknoloji hisselerine akışların 4,7 milyar dolara ulaşarak ağustos ayından bu yana en yüksek seviyesine ulaştığını ve akışların yıllık 98,8 milyar dolarlık rekora doğru yoluna girdiğini söyledi. EPFR verilerine dayanarak.

Kripto girişleri, yatırımcıların borsada işlem gören fonlara yönelmesi ve Bitcoin’in 69.000 dolar civarındaki rekor seviyelere yaklaşmasına yardımcı olmasıyla, önceki hafta 1,2 milyar dolardan son haftada 2,4 milyar dolara yükseldi.

Yatırımcılar, ABD Merkez Bankası’nın yıl ortasına kadar faiz oranlarını düşüreceğine giderek daha fazla güvenirken, ekonomi dayanıklılık göstermeye devam ediyor ve bu da yüksek riskli varlıklara yeni bir nakit dalgasının ateşlenmesine neden oluyor.

BofA raporunda, “Fed kesintileri ‘hayvan moralini’ tetikliyor ve riskli varlıklara yönelmeyi tetikliyor” dedi.

Spot bitcoin borsada işlem gören fonlar, Şubat ayının ikinci yarısında para akışında bir artış gördü; bu, Bitcoin’in %45 artışla Aralık 2020’den bu yana en güçlü aylık kazancını elde etmesine ve daha küçük kripto para biriminin ortasından bu yana en büyük aylık yükselişini elde etmesine yardımcı oldu. -2022, %47 artışla 3.500 dolara yaklaştı.

LSEG verilerine göre yatırımcılar Şubat ayında en büyük 10 spot bitcoin ETF’sine 6,21 milyar dolar yatırdı; ayın ikinci yarısında ise 4,18 milyar dolar.

Bu arada BofA, gelişmekte olan piyasa hisse senetlerinin, Çin’e açık fonlardan 1,6 milyar dolarlık çıkışın etkisiyle Kasım ayından bu yana ilk çıkışını 1 milyar dolar düşüşle gördüğünü ve bunun Ekim ayından bu yana en büyük çıkış olduğunu söyledi.

Çin hisse senetleri, hükümetin zor durumdaki ekonomi karşısında piyasaları desteklemek için aldığı bir dizi teşvik önlemi sayesinde Şubat ayında beş yılın en düşük seviyelerinden toparlanma kaydetti.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir