Spotify CEO'su Daniel Ek App Store

Spotify CEO’su Daniel Ek, App Store Politikalarını Eleştirmek İçin Elon Musk’a Katıldı

Bilim ve Teknoloji

Spotify CEO’su Daniel Ek, App Store Politikalarını Eleştirmek İçin Elon Musk’a Katıldı

Spotify CEO’su Daniel Ek, App Store Politikalarını Eleştirmek İçin Elon Musk’a Katıldı

Spotify, tartışmalı uygulama mağazası uygulamaları nedeniyle Apple ile halka açık savaşını tırmandırıyor.

Spotify CEO’su Daniel Ek, Çarşamba günü Twitter’da yayınlanan uzun bir ileti dizisinde şunları yazdı: “Sayısız girişimcinin vurguladığı gibi, Apple, yazarların daha fazla sesli kitap satmasına yardımcı olmaya yönelik son çabalarımız da dahil olmak üzere zorbalıklarında utanmaz.”

“Apple kendi çıkarına hareket ediyor ama aynı zamanda kanunları veya mahkemeleri umursamıyor gibi görünüyor” diyen Ek, sözlerine şöyle devam etti: “İnternetin geleceğine yönelik bu tehditten daha ne kadar uzaklaşacağız? Seçim reddedildi mi? Çok konuşuldu. Konuşmak faydalı ama eyleme geçmemiz gerekiyor.”

Ek’in son yorumları, Elon Musk’ın son yorumlarının ardından teknoloji dünyasının önde gelen seslerinin Apple’ın App Store uygulamalarına karşı yeniden konuşmasıyla geliyor.

Tesla ve Twitter’ın CEO’su Musk, Apple’ın uygulamalarının “endişe verici” olduğunu tweetledi ve yakın zamanda Apple’ı mağazasındaki uygulamaların belirli içerik standartlarına uymasını zorunlu kılarak konuşmayı bastırmakla suçladı. Musk, bir tweet’inde özellikle Apple CEO’su Tim Cook’un Twitter hesabını etiketledi.

“Apple Engel Olmaya Devam Ediyor”

Eylül ayında sesli kitap işini başlatan müzik akışı platformu, sürekli olarak Apple’ın “rekabete aykırı davranışını” dile getirdi.

Spotify, Ekim ayında yayınlanan bir blog yazısında şunları yazmıştı: “Apple, Spotify’ın ve diğer geliştiricilerin kusursuz bir kullanıcı deneyimi sağlama becerilerinin önünde durmaya devam ediyor ve kısıtlamaları hem içerik oluşturuculara hem de tüketicilere benzer şekilde zarar veriyor.”

The New York Times’a göre, Apple’ın App Store’u Ekim ayında Spotify’ın uygulamasını üç kez reddetti ve yeni sesli kitap teklifinin geliştiricilerin çevrimiçi satın almalar hakkında müşterilerle nasıl iletişim kurabileceklerini yöneten Apple kurallarını çiğnediğini iddia etti.

İki şirket, yaklaşık yedi yıldır Apple’ın uygulama mağazası kuralları konusunda mücadele ederken, Spotify, Cupertino merkezli şirketin %30’luk bir ücret toplama uygulamasını eleştirdi.

CFRA analisti John Freeman, Apple’ın “tehlikeli bir oyun oynadığını” söyledi ve teknoloji devinin “uygulamayı reddetmek için gerçekten iyi bir nedeni olsa iyi olur. Aksi takdirde insanlar kanlı bir cinayet çığlıkları atacak” dedi.

Analist, Kongre’nin Apple’ın App Store gücünü sınırlamak için yeni yasaları düşündüğü için Avrupalı ​​düzenleyicilerin şirkete karşı zaten bir antitröst soruşturması yürüttüğünü belirtti.

Freeman, “Spotify’ın yararlanabilecekleri bir kaldıraç noktası olabilir,” dedi. “Onların yerinde olsaydım, Davut’a karşı Golyat kartını oynardım.”

Bununla birlikte, iş açısından bakıldığında, Spotify başarılı olsa bile, herhangi bir App Store kavgasının yakın vadede iğneyi çok fazla hareket ettirmesi pek olası değildir.

Freeman, platformun karlılık eksikliğine ve yazılım işini çevreleyen sorunlara atıfta bulunarak, “[Bu durumun] tartışmalı olduğunu söyleyemem, ancak Spotify’ın sorunları arasında ilk 5’e, sınırda ilk 10’a girmiyor” dedi. Spotify hisseleri bu yıl yaklaşık %70 düşmüştü.

Kaynak: yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir