Geçtiğimiz Çeyrekte Tesla, Pandemiden Bu Yana İlk Yıllık Satış Düşüşünü Açıkladı

Geçtiğimiz Çeyrekte Tesla, Pandemiden Bu Yana İlk Yıllık Satış Düşüşünü Açıkladı

Geçtiğimiz Çeyrekte Tesla, Pandemiden Bu Yana İlk Yıllık Satış Düşüşünü Açıkladı

Bu düşüş beklenenden çok daha kötüydü. Şirket, Orta Doğu’da artan çatışmalar nedeniyle zayıf Çin ekonomisini, Alman fabrikasındaki kundakçılığı ve tedarik kısıtlamalarını suçladı.

Bu faktörler kesinlikle yardımcı olmuyor. Ancak Tesla’nın sorunlarının tamamı dış faktörlere yüklenemez. Bir kısmı kaçınılmazdır. Pazara yeni rakipler girdi ve bir noktada satışları Tesla’nın elinden almaya başlamak zorunda kaldılar.

Ve şimdi de öyleler.

Tesla, yeni ürünleri müşterilerin ilgisini çekecek kadar hızlı tanıtmayı başaramadığı için kendisini kolay bir hedef haline getirdi. Ayrıca CEO’su Elon Musk, iyi bir arabaya sahip olsa bile pek çok insanın kendisini ilişkilendirmek istemeyeceği biri haline geldi.

Bu arada, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki genel elektrikli araç satışları son aylarda yatay bir seyir izledi. EV satış büyümesi bir süredir yavaşlıyor ancak Cox Automotive’in tahminlerine göre son iki çeyrekte EV satışları pek artmadı.

Ancak daha yakından bakıldığında, elektrikli araçlara yönelik yaygın ilgisizlik, büyük ölçüde Tesla’ya olan ilginin azaldığını yansıtıyor olabilir.

Cox Automotive analisti Stephanie Valdez Streaty, yeni yıldaki sektör trendlerini özetleyen bir sunumda, Audi, BMW, Mercedes ve Rivian’ın da aralarında bulunduğu bazı otomobil üreticilerinin geçen yıl EV satışlarında %50’den fazla büyüme bildirdiklerine dikkat çekti. Ford daha sonra EV satışlarının %86 arttığını söyledi.

Valdez Streaty, “Verilere bakıldığında büyük (EV) yavaşlamanın Tesla yavaşlamasına dönüştüğü görülüyor” dedi.

Tesla EV satışlarındaki yavaşlamanın kurbanı değil, bu bir sebep

Tesla’nın hisse senedi fiyatı, şirketin satış rakamları ve kârının hayal kırıklığı yaratması nedeniyle 2024’te neredeyse üçte bir oranında düştü. Bu yıl şu ana kadar S&P 500’ün en kötü performans gösterenlerinden biri oldu.

Geçen yıl Tesla satışları 2022’ye kıyasla %38 arttı ancak yatırımcılar daha fazlasını bekliyordu. Tesla Ocak ayında bu yıl satış büyümesinin daha da yavaş olacağı konusunda uyarmıştı.

Görünüşe göre satışlar 2024’te hiç artmadı. Bunun yerine, Tesla’nın küresel ilk çeyrek satışları geçen yılın aynı dönemine göre %20’den fazla düştü; bu, satışların covid salgınından bu yana ilk kez bir yıl boyunca düştüğü anlamına geliyor.

Ancak Tesla, elektrikli araçlara olan ilgideki genel yavaşlamanın kurbanı değildi. Amerika Birleşik Devletleri’nde Tesla’lar 2023’te satılan tüm elektrikli araçların yaklaşık %56’sını oluşturuyor. Edmunds.com’a göre bu, Tesla’nın 2019’da gerçekleştirdiği EV satışlarının yaklaşık %80’inden çok daha az olsa da, hâlâ çoğunlukta. Amerikalılar Tesla’ya olan ilgisini kaybettiğinde, elektrikli araçlara karşı genel bir ilgi eksikliği gibi görünebilir.

Cox Automotive’in yakın tarihli bir raporuna göre, 2023’ün ilk çeyreği ile 2024’ün ilk çeyreği arasında ABD elektrikli araç satışları tahmini olarak %15 arttı. Ancak Tesla’yı dışarıda bırakırsanız grup olarak diğer elektrikli araçların satışları %33 arttı.

Açık ara en popüler modelleri olan Tesla Model 3 ve Model Y sırasıyla yedi ve beş yaşındadır. Ford, Audi ve Hyundai gibi diğer otomobil üreticileri pazara çok daha yeni, rekabetçi EV modelleri sunuyor.

Valdez Streaty, CNN’e gönderdiği bir e-postada şunları söyledi: “İki temel Tesla ürünü mükemmel araçlar, ancak otomobil endüstrisi ‘yeni’ modeller etrafında dönüyor ve rakiplerin daha yeni alternatifleri muhtemelen Tesla talebini yavaşlatıyor.”

Tesla, şirketin araç serisinin yaşıyla ilgili yorum talebine yanıt vermedi.

Tesla Cybertruck yeni ve çok dikkat çekiyor ancak daha yeni çıktı ve şu ana kadar az sayıda üretilip satılıyor. Tesla aynı zamanda Model 3’ün güncellenmiş bir versiyonunu da piyasaya sürüyor; ancak temelde aynı araba olmaya devam ediyor.

BYD gibi Çinli otomobil üreticileri de küresel çapta büyük bir tehdit ancak henüz ABD pazarında rekabet bile edemiyorlar. Musk’un kendisi onlara “t” adını verdi Dünyanın en rekabetçi otomobil şirketleri.”

Musk’ın markası

Tesla’nın CEO’su Elon Musk da kamuoyunda giderek daha tartışmalı hale gelen açıklamalarıyla marka için sorunlara neden olabilir.

Musk, son yıllarda ırkçı söylemleri savundu Ve Yahudi karşıtı ifadelere katılıyorum. Ayrıca, Tesla çeşitlilik ve katılım desteğini kaldırdı Mali raporlarından X, Musk’un satın aldıktan sonra Twitter’ı yeniden adlandırmasıyla, Açık ırkçıların hesapları yeniden açıldı.

Danimarka itibar yönetim firması Calibre’den alınan anket verileri, Tesla’nın itibarının ve araçlarına yönelik müşteri satın alma değerlendirmelerinin, Musk’ın başlangıçta Twitter olarak adlandırılan sosyal medya platformunu devraldığı 2022 yılının başlarından itibaren keskin bir şekilde düştüğünü ve o zamandan bu yana düşmeye devam ettiğini gösteriyor. . Veri şuydu: İlk kez Reuters tarafından bildirildi.

Calibre’nin verileri belirli nedenlerle sağlam bağlantılar kurmasa da şirketin araştırması aynı zamanda Musk’un kendisi hakkındaki olumsuz görüşlerini de ortaya çıkardı. Calibre’nin müşteri hizmetleri başkanı Søren Holm, Musk ve Tesla’nın kamuoyu algısında çoğu CEO’ya ve işlettikleri şirketlere göre açık ara çok daha yakından bağlantılı olduklarını söyledi.

“Belki de Tesla’nın zirvesinde olduğundan daha parlak bir yıldız olamaz. O yılın adamı, yaşayan en zengin insan. Her yerde müjdelendi” dedi CNN ile yaptığı röportajda. “Ve sonra tüm bu olumlu dikkati kendi etrafında olumsuz bir ilgi yaratmak için kullanıyor.”

Tesla, Musk’un açıklamalarının etkisine ilişkin yorum talebine yanıt vermedi.

Calibre’nin analizlerinde hem Musk hem de Tesla’nın “güven ve beğenme” puanları düşük. Eski adıyla Twitter olarak bilinen sosyal medya platformu X’in “güven ve beğeni” puanlarında son dönemde düşüşler yaşandı Musk bunu 2022’de satın aldı, her iki şirketten sorumlu adamın, onların azalan kamuoyu ilgisiyle bir ilgisi olabileceğini öne sürüyor.

Tesla’nın görüşleri 2022’den itibaren keskin bir şekilde düştü. Musk, açıkça Kovid-19 kısıtlamalarına karşı çıkmıştı ancak Musk’ın ırkçı, Yahudi karşıtı veya ırkçı kamuya yönelik açıklamalarda bulunması veya bunları desteklemesi nedeniyle düşüş o zamandan bu yana devam etti.

Holm, “Son derece başıboş bir silah olma ününü kazanmaya başlıyor” dedi.

Holm, fiyat, kalite ve performans açısından Tesla’nın tekliflerine benzer rakip modellerin piyasaya çıkmasıyla birlikte, Musk’ın markaya eklediği kamusal imaj bagajının alışveriş yapanları caydırabileceğini söyledi.

“Bu, bir CEO’nun şirketin markasına ve ifadesine damgasını vurduğu itibarın çok fazla ağırlık taşıdığı bir durum” dedi.

Geçtiğimiz Çeyrekte Tesla, Pandemiden Bu Yana İlk Yıllık Satış Düşüşünü Açıkladı-Kaynak: edition.cnn

Yorum yapın