İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Türkiye Tahminlerden Daha Büyük Bir Cari Açıkla Karşı Karşıya!

Türkiye Tahminlerden Daha Büyük Bir Cari Açıkla Karşı Karşıya!

E-Ticaret Platformu Shopify

Türkiye Tahminlerden Daha Büyük Bir Cari Açıkla Karşı Karşıya!

Türkiye Tahminlerden Daha Büyük Bir Cari Açıkla Karşı Karşıya!

Artan altın ithalatının kötüleşen ticaret açığına eklenmesiyle Türkiye’nin cari hesabı, bir önceki ay görülen nadir fazlanın ardından Temmuz ayında tahminlerden daha geniş bir açığa geri döndü.

Pazartesi günü yayınlanan merkez bankası verilerine göre, Haziran 2022’deki revize edilmiş fazla ve Temmuz 2022’deki 3,5 milyar dolarlık açıkla karşılaştırıldığında, açık 5,5 milyar dolar oldu. Bloomberg’in analist anketindeki medyan tahmin, Temmuz ayında 4,5 milyar dolarlık bir fark olacağı yönündeydi.

Lira, veri açıklandıktan sonra pek değişmedi, ancak o gün dolar karşısında yüzde 0,1’lik düşüşle İstanbul saat 13:44 itibarıyla büyük gelişmekte olan piyasalar arasında en kötü performans sergileyenler arasında yer aldı. Türk parası 2023’te şu ana kadar değerinin yaklaşık üçte birini kaybederek Arjantin’den sonra küresel emsalleri arasında en büyük kaybı yaşadı.

Ticaretteki kronik dengesizlik, yetkililerin Türkiye’nin ithalata bağımlılığını azaltarak üstesinden gelmek istediği 900 milyar dolarlık ekonomi için önemli bir kırılganlık. Hükümetin geçen hafta açıkladığı yeni ekonomik hedefler, cari açığın bu yıl gayri safi yurtiçi hasılanın yaklaşık %4’ünden 2024’te %3,1’e daralacağını öngörüyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Mayıs ayında yeniden seçilmesinin ardından ekonomiyi yönetmek için yeni bir ekip kurmasından bu yana amaç, yüksek faiz oranları ve altın ithalatına kısıtlamalar gibi daha ortodoks önlemlerle iç talebi soğutmak suretiyle Türkiye’nin dış finansmanını istikrara kavuşturmak oldu.

Merkez bankası Haziran ayından bu yana temel faiz oranını neredeyse üç katına çıkararak yüzde 25’e çıkarırken, hükümet enflasyonu düşürme ve rezervleri yeniden oluşturma taahhüdünde bulunan daha gerçekçi bir makroekonomik program duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yeni ekonomi ekibinin önceliklerinden birinin kredi genişlemesini frenlemek olduğunu, özellikle taşıt ve bazı konut kredilerine yönelik kısıtlayıcı tedbirlere vurgu yaptığını söyledi.

Özel yayıncı NTV’ye konuşan Erdoğan, “Gerekirse niceliksel sıkılaştırmaya yöneleceğiz. Cari açığı kontrol altına almamız lazım” dedi

Erdoğan, parasal sıkılaştırmanın, hükümetin yılı yüzde 65 seviyesinde tamamlamasını beklediği yüksek enflasyonu dizginlemek için kullanılacağını söyledi. Başkanın yorumları, fiyat istikrarı pahasına ucuz parayı savunduğu önceki savunuculuğundan bir kopuşa işaret ediyor.

Ancak, özellikle Türk ihracatına yönelik talebin zayıf olması ve altının kurdaki değer kaybına karşı bir koruma olarak popülerliğini sürdürmesi nedeniyle, cari işlemler hesabında henüz kalıcı bir iyileşme görünmüyor. Temmuz ayındaki ticaret açığı, bir önceki aydaki 3,8 milyar dolarlık açıktan daha da genişleyerek 10,5 milyar dolara ulaştı.

Şimşek, ihracata yönelik finansmanın artırılmasına yönelik çabaların altını çizerek bunun cari işlemler açığının kapatılmasına yardımcı olabileceğini söyledi.

Cuma günü Türkiye’nin kredi görünümünü negatiften durağana yükselten Fitch Ratings, cari açığın bu yıl “yüksek kalacağını” ve GSYİH’nın %4,7’sine ulaşacağını söyledi. “Not hassasiyetleri” arasında “artan” ödemeler dengesi baskılarını da sıraladı.

Goldman Sachs Group Inc.’in raporuna göre, Haziran ayından bu yana yaşanan kötüleşmenin ardındaki en önemli faktör, Türkiye’nin ithalatını artıran ücret artışlarıydı. Raporda ayrıca, “bir aylık göreceli döviz istikrarının”, yabancı mal alımlarının “öne çekildiği” anlamına geldiği belirtildi. Gelecekteki döviz zayıflığı beklentilerinde” belirtti.

Türkiye Tahminlerden Daha Büyük Bir Cari Açıkla Karşı Karşıya!-Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir