Ekonomi ve ParaHaberMutfakYaşam

Türkiye’de Döner Tüketimi

Türkiye’de Döner Tüketimi yazımızda dünyada ve Türkiye’de döner tüketimi oranları, hazır dönerde Almanya’nın Avrupa ülkeleri arasında liderliğinin bulunması ve dönerde markalaşmanın sağlanmasını yazdık.

Dünyada ve Türkiye’de Döner Tüketimi

Döner, dünyadaki en büyük fast food zincirleri arasında girmiştir. Ülkemizin yanı sıra başta Avrupa olmak üzere dünyada hızla yaygınlaşmaya başlamıştır. Döner dünyanın en yaygın yiyecekleri arasında kendisine yer edinmiştir. Yalnızca Avrupa’da günlük 1000 tonun üzerinde döner tüketimi vardır. Türkiye’de döner tüketimi tek başına 800-1000 tonun üzerinde günlük döner tüketmektedir. Tahminen dünyanın günlük 5000 bin tonun üzerinde döner tükettiği söylenebilmektedir. Tekil restoranlar ve tekil dönerciler tüketilen dönerin büyük çoğunluğunu oluşturmaktadır.

Tavuk Döner Yapımı

Hazır Dönerde Almanya Liderliği

Hazır dönerin en çok tüketildiği ülke Almanya’dır. Almanya hazır döneri de bulmuştur. Almanya’da 500’den fazla döner üreticisi bulunmaktadır. Türkler Almanya’da dönerci mekanları açmaktadır. Almanya’dan diğer Avrupa ülkelerine de çok miktarda hazır döner gitmektedir. Avrupa’da Almanya tek başına 1000 tona yakın döner üretmektedir.

Askıda Döner Uygulaması Adana Esnafı

Dönerde Markalaşma

Son dönemlerde dönerde markalaşma ön plandadır. Dönerin çok lezzetli ve sağlıklı bir ürün olması ister istemez büyüyen bir ekonomisinin olacağını gösteriyordu. Dönerde markalaşma ile dönerin ekonomisi de hızlı bir şekilde büyüdü. Döner son 10 yılda büyüdü ve diğer fast food yiyeceklerine göre oldukça sağlıklı olduğu içinde tercih edilmektedir. Dönerin ilerlemesine yatırımcılar ve restoranlar kayıtsız kalmadı. Dönerin tamamen Türk ürünü olması artı bir avantajdır. Büyüme ve yayılma potansiyeli hala ciddi anlamda bulunmaktadır. Sağlıklı bir ürün olması da döneri cazip kılmaktadır. Olumsuzlukları arasında; özellikle dönerde rekabet ciddi oranda artmaya başladı. Döner üreticileri Türkiye’nin her yerinde ciddi yatırımlarla rekabet ortamını aktif tutmaktadır. Döner zincirleri oluşmaya başladı. Dönerde markalaşmanın dünya çapında olması için ülkemizde dönercilik yapan yatırımcıların adlarını yurt dışında da duyurmaları gerekir.

Dönerde rekabetin dünya çapında yaşanması ülkemizin adını da duyuracaktır. Ülkemizde ciddi oranda döner rekabeti yaşanmaktadır. Özellikle AVM’lerin yemek katlarında eskiden 2-3 tane dönerci bulunurken şimdilerde 7-8 tane dönerci görebilmekteyiz. İç pazarda birbirini tüketen bir sektör haline gelmeden dönercilerin yurt dışına da açılmaları gerekir. Dönerde kaliteli ve sürdürülebilir hizmet sunan şirketler hep var olacaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir