Bilim ve TeknolojiEkonomi ve ParaHaber

Getir, Amerika Birleşik Devletleri’nde Faaliyete Geçiyor

Getir, Amerika Birleşik Devletleri’nde Faaliyete Geçiyor

Getir, Artık Amerika Birleşik Devletleri’nde

Türkiye‘nin ultra hızlı market dağıtım şirketi Getir Perşembe günü yaptığı açıklamada, Avrupa‘ya açıldıktan sadece birkaç ay sonra dünyanın en büyük perakende pazarında bir yer edinmek için Amerika Birleşik Devletleri‘nde faaliyete geçtiğini söyledi.

Getir’in kurucusu ve CEO’su Nazım Salur, düzenlediği basın toplantısında şirketin Perşembe günü Chicago’da faaliyete geçtiğini ve New York ve Boston’a genişlemeyi planladığını söyledi.

Getir, pandemi sırasında başarılı olan girişimler arasında bir öncüdür. Değerlemesi 850 milyon dolardan 7.5 milyar doların üzerine çıktığı için, bu yıl arka arkaya üç finansman turunda yaklaşık 1 milyar dolar yatırım aldı.

Salur, “Her basketbolcunun NBA’de oynamayı hayal etmesi gibi, bir startup’ın da ABD’de oynamayı hayal etmesi gibi” dedi. “ABD’de başarılı olmak istiyoruz”

2015 yılında kurulan İstanbul merkezli Getir, akıllı telefon uygulamasıyla sipariş veren müşteriler için 10 dakikalık teslimat kategorisini icat etti.

Gelişmekte olan sektöre yatırımcı ilgisi zirvedeyken şirket, İngiltere’de hızlı “son mil” mal teslimat hizmetini başlatmak için Ocak ayında Türkiye’den çıktı.

Son dokuz ayda, Fransa, Almanya ve İspanya da dahil olmak üzere sekiz Avrupa ülkesine yayıldı.

Getir Uygulaması Nedir

Tüketiciler yerel mağazalardan kaçındığı ve uygulama üzerinden alışverişe alıştığı için, koronavirüs pandemisi Alman şirketleri Gorillas ve Flink dahil olmak üzere hızlı teslimat yapan firmalar için bir nimet oldu.

Hızlı teslimat modeli, uzun liste market alışverişinin aksine, tüketiciler için çok çekici olan tek parça anlık satın almaya çok uygun olduğu için yalnızca risk sermayesi fonlarından değil aynı zamanda geleneksel perakendecilerden de ilgi görüyor.

Getir’in son finansman turuna Silver Lake, DisruptAD ve Mubadala Investment Company’nin katıldığı Tiger Global ve Sequoia Capital gibi mevcut yatırımcılar liderlik etti.

(Can Sezer ve Ebru Tuncay tarafından İstanbul’da Raporlama İstanbul’da Ali Küçükgöçmen tarafından ek raporlama Düzenleme Elaine Hardcastle, Jonathan Spicer ve Matthew Lewis tarafından)

Kaynak: reuters.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir