Dünya Ekonomisinin Kaderi TSMC

TSMC, Tayvan’daki En Gelişmiş Yongaların Toplu Üretimine Başladı

Bilim ve Teknoloji

TSMC, Tayvan‘daki En Gelişmiş Yongaların Toplu Üretimine Başladı

TSMC, Tayvan’daki En Gelişmiş Yongaların Toplu Üretimine Başladı

Chipmaker Taiwan Semiconductor Manufacturing Company Ltd (TSMC), Perşembe günü güney Tayvan’da en gelişmiş yongalarının seri üretimine başladı ve şirketin başkanı, adadaki kapasitesini artırmaya devam edeceğini söyledi.

Uzun zamandır beklenen 3 nanometre teknolojisine sahip çiplerin seri üretimi, dünyanın en büyük sözleşmeli çip üreticisinin yurtiçi ve yurtdışındaki yatırım planlarına odaklanırken ortaya çıkıyor. TSMC, cep telefonlarından savaş uçaklarına teknolojide kullanılan gelişmiş çiplerin üreticisi olarak hakim bir konuma sahiptir.

TSMC Başkanı Mark Liu, güneydeki Tainan şehrinde üretim ve kapasite artırımı münasebetiyle düzenlenen bir törende yaptığı konuşmada, “TSMC, Tayvan’a önemli ölçüde yatırım yaparken, çevreyle yatırım yapmaya ve gelişmeye devam ederken teknoloji liderliğini koruyor.”

Liu, firmanın 3 nanometrelik çipine olan talebin, 5G ve yüksek performanslı bilgi işlem ürünleri de dahil olmak üzere yeni teknolojiler tarafından yönlendirilen “çok güçlü” olduğunu söyledi. Detaylandırmadı.

Bu ayın başlarında TSMC, ABD tarihindeki en büyük yabancı yatırımlar arasında yer alan yeni Arizona tesisinde planlanan yatırımını üç kattan fazla 40 milyar dolara çıkaracağını söyledi

Başlıca müşterileri arasında Apple Inc ve Nvidia Corp’u sayan Tayvanlı şirket, Japonya’da da bir çip fabrikası kuruyor ve Almanya’ya potansiyel bir genişlemeyi gözden geçirmenin ilk aşamalarında olduğunu söyledi.

TSMC’nin yabancı yatırımının Tayvan’ın yarı iletkenlerdeki kilit konumunu baltalayacağına dair endişelere açık bir yanıt olarak Liu, üretimin TSMC’nin “Tayvan’da ileri teknoloji geliştirmek ve kapasiteyi genişletmek için somut adımlar attığının” bir göstergesi olduğunu söyledi.

Tayvan hükümeti, adanın büyük bir yarı iletken üreticisi ve en gelişmiş çiplerin üreticisi olarak konumunun güvenli olduğunu söyleyerek, çip endüstrisi için “Tayvan’a veda” eğilimi hakkındaki endişeleri reddetti.

Liu, seri üretimin başarılı olduğunu ve iyi verim sağladığını belirterek, yeni 3 nanometre teknolojisinin beş yıl içinde 1,5 trilyon dolarlık piyasa değeri olan nihai ürünler yaratacağını da sözlerine ekledi.

TSMC, kuzey ve orta Tayvan’da üretilmesi planlanan yeni nesil 2 nanometre yongalar için fabrikalar kurmaya çalıştığını söyledi.

TSMC, üretiminin büyük kısmının Tayvan’da kalacağını defalarca söyledi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir