İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Türkiye, Bankalardan Gelecek Haftaya Kadar Dolar Alımlarını Yavaşlatmalarını İstedi

Türkiye, Bankalardan Gelecek Haftaya Kadar Dolar Alımlarını Yavaşlatmalarını İstedi

Dolar Para

Türkiye, Bankalardan Gelecek Haftaya Kadar Dolar Alımlarını Yavaşlatmalarını İstedi

Türkiye, Bankalardan Gelecek Haftaya Kadar Dolar Alımlarını Yavaşlatmalarını İstedi

Konuya yakın kaynaklara göre Türkiye Merkez Bankası, ticari borç verenlerden Pazartesi gününe kadar kurumsal müşterileri adına büyük dolar alımları yapmaktan kaçınmalarını istedi.

Yetkililer Çarşamba günü yaptığı açıklamada, düzenleyicilerin firmaların yıl sonunda döviz biriktirme çabalarından kaynaklanan baskıyı hafifletmeye çalıştıklarını belirterek, bilgilerin kamuya açık olmaması nedeniyle kimliğinin açıklanmamasını istedi. Merkez bankası yorum yapmaktan kaçındı.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, lira İstanbul’da saat 14.00 itibarıyla dolar karşısında %0.1 düşüşle 18.7136 ile rekor haftalık kapanışını gerçekleştirdi. Para biriminin bu yılki %29’luk düşüşü, onu gelişmekte olan piyasa emsalleri arasında Arjantin pezosundan sonra en kötü performans gösteren ülke yapıyor.

Türk politika yapıcılar, enflasyonun %85’in üzerine çıkmasının ardından tüketici fiyatlarını dizginlemenin anahtarı olarak liranın istikrarını görüyor. Para biriminin zayıflığı çoğunlukla geçen yıl ve 2022’de gerçekleştirilen ve enflasyonu körükleyen iki tur faiz indirimi döngüsüne düştü.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Borç Verenleri Yüksek Mevduat Faizlerine Karşı Uyardı

Bloomberg tarafından görülen bir merkez bankası genelgesine göre, para otoritesi, borç verenlerin sonunda lira mevduatlarının döviz için yeni talepler yaratmasına izin veren türevleri ve seçenekleri kullanmasını durdurmak için ayrı bir talimat yayınladı.

Son Politika

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Kasım ayında sona eren dört aylık gevşeme döngüsünde politika faizini 500 baz puan indirerek %9’a indirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomik üretimi ve ihracatı artıracağına inandığı faiz indirimleri için bastırdı.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, daha yüksek yatırımların sonunda dengeli bir cari hesapla sonuçlanacağını ve uzun vadede tüketici fiyatlarını dengeleyeceğini söyledi.

Para otoritesi, lirayı desteklemek ve yeni kredileri imalat gibi yüksek öncelikli sektörlere kanalize etmek için ek önlemler aldı. Bu önlemler ve kura müdahaleler, lirayı son üç ayda dar bir işlem aralığında tuttu.

Pazar Metrikleri

  • 5 yıllık CDS -1 bps – 518bps
  • Borsa İstanbul 100 Endeksi -%1,2 – 5.365,63
  • ABD Hazine 10 yıllık tahvil faizi 1 baz puandan %3,82’ye
  • Brent ham petrolü -%0,4 varil başına 83,97 $

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir