Tavuk Şinitzel Yapımı

Tavuk Şinitzel Tarifi

Mutfak

Tavuk Şinitzel Tarifi yazımızda evde tavuklu şinitzeli nasıl yapacağınızı ve tavuk göğüslerini nasıl ezeceğinizi Tavuk Şinitzel Tarifi yazdık.

Tavuk Şinitzel Yapımı

Malzemeler

  • 2 parça tavuk göğsü
  • 1 su bardağı un
  • 3 adet yumurta
  • 1 su bardağı galeta unu
  • 2 yemek kaşığı tereyağı
  • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
  • Tuz
  • Karabiber

Hazırlanışı

2 parça tavuk göğüsünü kesme tahtanıza alın ve çok amaçlı Dilimleme Bıçağı yardımı ile tavuğun ortasından aşağı doğru keskin bir bıçak darbesi vurun ve tavuğunuzu tam ikiye bölmeden kelebek şeklinde açın. Bu işlemi yaparken keskin bir bıçağınız var ise çok kolay bir şekilde tek seferde yapabilirsiniz. Bir parça streç filmi tezgahınıza açın, üzerine tavuğu yerleştirin. Bir parça daha streç film ile tavuğun üstünü kapatın ve tokmağınızın yan et döveceğinizin düz yüzeyi ile tavuğunuzu inceltmeye başlayın. Tavukları döverken parçalarcasına değil, ortadan ileriye doğru tavuğu açarcasına dövmeniz önemli bir püf noktadır. Tavuğu parçalamadan genişletmek önemli, bu sebeple tavuğu bir miktar genişlettikten sonra streç filmi açın. Alttaki parçayı düzeltip yeniden tavuğu koyun üst streci yerleştirip inceltmeye devam edin. Yeteri kadar incelttiğiniz tavuğun üzerinden bir de et döveceğinin tırtıklı tarafı ile geçin. Bu tırtıklı tarafı tavuğun üzerinde hafif pütürlükler oluşturuyor ve bu sayede tavuğun paneyi çok daha iyi tutmasını sağlıyor.

Geniş bir tavayı ocağa alın. İçerisine 2 yemek kaşığı tereyağı ve 3 yemek kaşığı zeytinyağı koyarak lezzetli bir yağ karışımı hazırlayıp yağı ısınmaya bırakın. Her iki tavuğu da bu şekilde incelettikten sonra sırası ile önce 1 su bardağı una ardından fazla unundan kurtarıp 3 adet yumurtaya arkasından da 1 su bardağı galeta ununa bulayıp iyice paneleyin. Tamamen panelenen tavuğu çok kızgın olmayan yağa yerleştirin. Şinitzelin lezzetli olması için tavuğunuzu kısık ateşte hafif çevire çevire çevirmeniz en önemli püf noktadısır. Yavaşça kızarıp altın rengi alan tavuğunuzu havlu peçete olan bir tabağa aktarıp fazla yağından arındırıp. Bir tutam tuz, bir tutam karabiber serperek servis edin.

Arda Türkmen‘in videosundan yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir