Ekonomi ve Para

Spot ETF’ler Kripto Piyasalarını Yeniden Şekillendirirken Bitcoin Likiditesi ABD’ye Kayıyor

Spot ETF’ler Kripto Piyasalarını Yeniden Şekillendirirken Bitcoin Likiditesi ABD’ye Kayıyor

Spot ETF’ler Kripto Piyasalarını Yeniden Şekillendirirken Bitcoin Likiditesi ABD’ye Kayıyor

 Bitcoin’in ABD kripto borsalarında ticareti denizaşırı platformlara kıyasla daha kolay hale geldi; likiditedeki değişim, ülkenin en büyük dijital varlık için borsada işlem gören yeni fonlarının etkisine atfedildi.

Araştırma şirketi Kaiko’nun verileri, ABD’deki ticaret merkezlerinin bu yıl şu ana kadar Bitcoin’in ortalama fiyatının neredeyse yarısını oluşturduğunu ve Bitcoin’in orta fiyatının %2’si civarında olduğunu gösteriyor.

Bu metriğe göre 2023 yılında ABD dışındaki platformlar Bitcoin pazar derinliğinde aslan payına sahip oldu. Orta fiyatın %2’si dahilindeki daha yüksek sayıda teklif ve talep, daha iyi likiditeye işaret ederek, emirlerin fiyatlarda gereksiz dalgalanmalar olmadan gerçekleştirilmesine olanak tanır.

Dokuz ABD Bitcoin ETF’si 11 Ocak’ta piyasaya sürülürken, on yılı aşkın geçmişi olan Grayscale Bitcoin Trust da aynı gün bir ETF’ye dönüştü. BlackRock Inc. ve Fidelity Investments’ın tekliflerini içeren grup, şu ana kadar net 5 milyar dolarlık yatırımcı girişi elde etti. Ürünlerin öngörülmesi ve piyasaya sürülmesi, Bitcoin fiyatının son 12 ayda ikiye katlanmasına neden oldu.

‘Likidite Artışı’

VanEck dijital varlık araştırma başkanı Matthew Sigel, “Bitcoin’in pozitif fiyat hareketi, piyasa katılımcılarının artan likiditeden yararlandığı ABD işlem saatlerinde en çok belirgin oldu” dedi. Spot ETF ihraççılarından biri.

Bazı gözlemciler spot Bitcoin ETF’lerini bir dönüm noktası olarak görüyor ve kripto paranın benimsenmesini genişleteceklerini savunuyor. İyimserler, dijital varlık ticaret hacimlerinin, 2022 ayı piyasasında FTX borsası ve kardeş hedge fonu Alameda Research’ün çöküşünün ardından kalan yetersiz seviyelerden yeniden canlanmasını bekliyor.

ETF’lerin etkisi zaten görülüyor. Örneğin, Kaiko Kıdemli Analisti Dessislava Aubert’e göre, dolar karşısında Bitcoin ticaretinin %57’si ABD piyasa saatlerinde yapılırken, bir yıl önce bu oran %48’di.

Açık Pozisyon

Türev sektöründe, Chicago merkezli CME Group’un Bitcoin vadeli işlem piyasasındaki açık pozisyonlar, ETF’lerin onay almasıyla ulaşılan rekor seviyeye doğru tırmanıyor. Ödenmemiş sözleşmelerdeki artış, ABD kurumları arasında kriptoyla ilgili maruz kalma ve riskten korunma konularına daha fazla ilgi duyulduğunun bir işareti.

Yeni ETF’ler, net varlık değerlerini hafta içi her gün ABD kapanışındaki özel ölçütlere göre hesaplıyor; bu, Bitcoin fiyat keşfine yardımcı olan bir süreç.

Kripto ana komisyoncusu FalconX’in araştırma başkanı David Lawant, böyle bir “şeffaf ve güvenilir referans noktasının” yatırımcıların “büyük işlemleri belirli bir zamanda havuzda tutmasına” olanak tanıdığını ve bunların piyasa üzerindeki etkilerini potansiyel olarak azalttığını söyledi.

Lawant, yatırımcıların ETF girişlerini yakından izlemesi gerektiğini, çünkü “satın alma akışları gerilediğinde fiyatların da gerileme olasılığı daha yüksek” dedi.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir