Ekonomi ve Para

Altın, Spotların Fed Tutanaklarına Çevrilmesiyle Zayıf Dolardan Yükselişe Geçti

Altın, Spotların Fed Tutanaklarına Çevrilmesiyle Zayıf Dolardan Yükselişe Geçti

Altın, Spotların Fed Tutanaklarına Çevrilmesiyle Zayıf Dolardan Yükselişe Geçti

Altın Salı günü, yatırımcıların faiz indirimlerinin zamanlamasını ölçmek için ABD Merkez Bankası’nın son politika toplantısının tutanaklarını sabırsızlıkla beklemesiyle, ABD dolarının geri çekilmesiyle yükselişe geçti.

Spot altın GMT 09:19 itibarıyla %0,3 artışla ons başına 2.022,80 dolara yükseldi. ABD altın vadeli işlemleri yüzde 0,5 artışla ons başına 2.034,70 dolara yükseldi.

Dolar endeksi %0,1 kayıpla dolar cinsinden külçenin diğer para birimlerini tutan alıcılar için daha ucuz olmasını sağladı.

Fed’in Ocak ayı politika toplantısının tutanakları Çarşamba günü yayınlanacak.

Exinity Group’un baş piyasa analisti Han Tan, “Piyasalar, bu yılın sonlarında beklenen faiz indirimlerine işaret ettiği için (Fed) tutanaklarına odaklanacak. Sürpriz güvercin ipuçları külçe boğalarına bir şans vermeli” dedi.

“Ancak eğer politika yapıcılar son FOMC toplantısında zamanlarını beklemeye daha istekli bulunurlarsa, bu durum spot altının son oturumlardan elde ettiği kazanımların bir kısmını geri almasına neden olabilir.”

Enflasyondaki “dikkate değer” ilerlemeye rağmen Fed San Francisco Başkanı Mary Daly, fiyatların istikrarlı olmasını sağlamak için “yapılacak daha çok iş olduğunu” söylerken, başka bir Fed yetkilisi faiz indirimlerinin çok uzun süre ertelenmemesi konusunda uyarıda bulundu.

Geçtiğimiz hafta ABD’de beklenenden daha sıcak gelen tüketici fiyatları ve üretici fiyatları verileri, Mart ayında faiz indirimine ilişkin umutları boşa çıkardı.

CME Fed İzleme Aracı’na göre piyasalar şu anda Haziran ayında bir faiz indirimi olasılığını %77 olarak fiyatlıyor.

Düşük faiz oranları getirisi olmayan külçe tutmanın çekiciliğini artırıyor.

ANZ Research’teki analistler bir notta, “Küresel merkez bankaları jeopolitik risklere ve ekonomik belirsizliklere karşı korunmak için döviz rezervlerini çeşitlendiriyor ve altın biriktiriyor.” diye yazdı.

Spot platin %0,2 artışla ons başına 900,64 dolara, paladyum %1 düşüşle 945,32 dolara, gümüş ise ons başına 23,02 dolarda sabit kaldı.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir