Solana, Yüzde 70'lik Artıştan Sonra

Solana, Yüzde 70’lik Artıştan Sonra Aktif Kullanıcı Sayısında Ethereum’u Geride Bıraktı

Bilim ve Teknoloji Ekonomi ve Para

Solana, Yüzde 70’lik Artıştan Sonra Aktif Kullanıcı Sayısında Ethereum’u Geride Bıraktı

Solana, Yüzde 70’lik Artıştan Sonra Aktif Kullanıcı Sayısında Ethereum’u Geride Bıraktı

Solana‘daki günlük aktif kullanıcı sayısı, faaliyetlerdeki keskin artışın ardından 11 Kasım’da Ethereum ana ağını geride bıraktı.

Artemix’in verilerine göre Solana, Cumartesi günü 356.300 tekil kullanıcıya ev sahipliği yaparak Ethereum’un yaklaşık 330.000’ini %10 geride bıraktı. Bu kilometre taşı, 7 Kasım’da ağın yalnızca 208.000 aktif adrese ev sahipliği yapmasıyla Solana’daki faaliyetlerde yaşanan keskin artıştan kaynaklandı.

Karşılaştırma yapmak gerekirse, Ethereum, son üç ayın büyük bölümünde sürekli olarak günlük 290.000 ila 350.000 arasında kullanıcıya ev sahipliği yaptı; iki kısa artışla 400.000’in üzerine çıktı ve cüzdan sayısı 1 milyonun üzerine çıktı.

Bu dönüm noktası, geçen yılki acımasız ayı ve büyük yatırımcısı FTX’in çöküşünün ardından Solana’nın toparlanmasının son işareti.

CoinGecko’ya göre SOL’un fiyatı, Kasım 2021’deki tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 250 dolardan Ocak ayında 10 doların altına %96’dan fazla düşüş gösterdi. The Block’a göre ağdaki aktif adresler Mayıs 2022’de 1,28 milyon iken bu Eylül ayında %85 azalarak 200.000 civarına geriledi.

Ancak Solana, aktif adreslerdeki son artışın da gösterdiği gibi, son kripto para birimi yükselişinin ortasında ağın daha geniş pazarlardan daha iyi performans göstermesi nedeniyle aşağıda kalmayı reddetti.

SOL’un fiyatı dört haftada %145 arttı ve birçok rakip dijital varlığı en az iki kat geride bıraktı. DeFi Llama’ya göre Solana tabanlı DeFi protokollerinde kilitlenen toplam değer aynı dönemde %62 artarken, Crypto Slam’e göre NFT satış hacmi son 30 günde %35 arttı.

Bu hamle, Solana’nın ateş dansçısını test ağı biçiminde yükseltme yönündeki ilerlemenin ve FTX iflas malikanesinin yakında piyasalara büyük miktarlarda SOL aktaracağı yönündeki beklentilerin ortadan kalkmasının ardından geldi.

Ethereum’un 2. Katmanları

Bazı analistler, Solana’nın son dönemdeki faaliyetlerdeki artışa yanıt olarak aktif kullanıcılar tarafından Ethereum’u tersine çevirdiğini söylemekte gecikmedi. Bununla birlikte, Ethereum ekosistemi temel katmanının ötesine genişledi ve faaliyetlerin çoğunluğu artık Katman 2’de gerçekleşiyor.

Token Terminal’den alınan verilere göre, geçtiğimiz gün boyunca ilk yedi Katman 2 ağda toplam 800.000’den fazla kullanıcı aktifti. Ethereum ana ağıyla birlikte veriler, Ethereum ekosisteminde 1 milyondan fazla cüzdanın aktif olduğunu gösteriyor. Ancak söz konusu veriler, aynı cüzdanı birden fazla ağda çalıştıran kullanıcıları hesaba katmıyor.

L2beat’e göre Katman 2 ağları, Ethereum’un daha geniş ekosistemindeki aktivitenin %80’ini sağlıyor ve bu da saniyede yaklaşık 60 işlem sağlıyor.

Kaynak: thedefiant.io

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir