Standard Chartered’ın Bitcoin’in 120.000 Dolara Yükselebileceğini Tahmin Etmesinden Bu Yana Neredeyse Yüzde 20 Düştü!

Standard Chartered’ın Bitcoin‘in 120.000 Dolara Yükselebileceğini Tahmin Etmesinden Bu Yana Neredeyse Yüzde 20 Düştü!

Standard Chartered’ın Bitcoin’in 120.000 Dolara Yükselebileceğini Tahmin Etmesinden Bu Yana Neredeyse Yüzde 20 Düştü!

  • Bitcoin, Standard Chartered‘ın 120.000 dolara yükselebileceğini öngördüğü Temmuz ayının ikinci haftasından bu yana neredeyse %20 düştü.
  • Kripto para birimi zayıf bir ağustos ayı geçirdi, %11’den fazla kayıp yaşadı ve art arda ikinci ayda da düşüş yaşadı.
  • Bitcoin’in düşüşü, finansal piyasalarda daha geniş bir satış dalgasının ortasında geliyor.

Dünyanın en büyük kripto para birimi, Standard Chartered’ın gelecek yıl 120.000 dolara ulaşabileceğini tahmin etmesinden bu yana neredeyse %20 değer kaybetti.

Banka, 10 Temmuz’da cesur bir çağrı yaparak Bitcoin’in artan madencilik kârlılığı nedeniyle 2024 sonuna kadar muazzam bir değerleme görebileceğini söyledi. Standard Chartered analisti Geoff Kendrick o sırada Insider’a verdiği demeçte, bu, madencilerin aynı miktarda nakit akışını sürdürmek için daha az token satabilecekleri, bitcoin arzını daraltabilecekleri ve fiyatları yükseltebilecekleri anlamına geliyor.

Fundstrat’tan Tom Lee aynı dönemde daha da iyimser bir tahminde bulunarak Bitcoin’in önümüzdeki birkaç yıl içinde 200.000 dolara ulaşacağını öngördü.

Ancak kripto para birimi bu tahminlerden bu yana zorlu bir süreç yaşadı. Ağustos ayında %11’den fazla düşüş yaşadı ve hisse senedi ve tahvillerdeki daha geniş çaplı satışların ortasında art arda ikinci ayda da düşüş yaşadı.

Bu arada, SEC’in tüm spot Bitcoin ETF uygulamalarına ilişkin kararı Ekim ayına kadar erteleyeceğine dair duyurusu, daha geniş anlamda kripto endüstrisi üzerinde baskı yarattı.

Bitcoin Perşembe günü son kontrolde 25.762 dolar civarında işlem gördü.

Tokenın son düşüşleri, yılın ilk yarısındaki yaklaşık %80’lik yükselişin ardından geldi. Ağustos ayındaki kayıplara rağmen yılbaşından bugüne hala %55’ten fazla artış gösterdi.

Bitcoin’in yarılanma olayının Nisan 2024’te yaklaşmasıyla birlikte uzmanlar yine de kripto para biriminin yükselişe geçeceği konusunda iyimser.

Unchained’in kurucu ortağı ve CEO’su Joe Kelly, “Muhafazakâr bir bakış açısıyla” şöyle yazdı: “Bitcoin yarıya kadar 30 bin dolar civarında kalırsa, halvingden sonraki 12 ayda %250’lik bir artış bile olur ki bu yine Önceki yarılanmalara göre muhafazakar bir yaklaşımla Bitcoin’i 105 bin dolar olarak fiyatlandırabiliriz.”

Kaynak: businessinsider

Yorum yapın