Sarı Basın Kartı

Sarı Basın Kartı yazımızda ücretsiz istanbulkartlardan olan, Toplu ulaşımda uygulanan ücretsiz tarifeyi kullanmaya hak kazanmış kişilere verilen kartın bilgilerini yazdık.

Başvuru İşlemi

Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’nden alınan Basın Kartı’nın aslı. 1 Adet güncel (son 6 ay içinde çekilmiş) vesikalık fotoğrafınız ve nüfus cüzdanı aslı ile birlikte ücretsiz kart başvurusunda bulunabilirsiniz.

İstanbulkart ücretini İstanbulkart Başvuru Merkezi’ne geldiğinizde nakit olarak ya da kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

Kart Ücreti

İlk defa Sarı Basın Kartı alıyorsanız ücreti 10 TL’dir.

Nerelerde Kullanılır?

** Ücretsiz kartın geçmediği ulaşım operatörlerinde ve hatlarda; kartınızdaki normal bakiyenizi kullanabilirsiniz.

Kayıp ve Arıza Durumlarında Yapılacaklar

Ücretsiz Kartınızı kaybetmeniz/çaldırmanız durumunda ALO 153’ü arayarak kartınızı kullanıma kapattırmanız gerekmektedir. Daha sonra Nüfus cüzdanınız ve 1 adet güncel (son 6 ay içinde çekilmiş) bir vesikalık fotoğrafınız ile birlikte size en yakın İstanbulkart Başvuru Merkezi’ne Başvurabilirsiniz. Kart kapatma işlemini gerçekleştirmediğiniz takdirde ve kartınızın bir başkası tarafından kullanılması halinde usulsüz kullanım cezası ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Ücretsiz Kartınızın kullanıcı hatası sonucu bozulması durumunda nüfus Cüzdanınız. 1 adet güncel (son 6 ay içinde çekilmiş) bir vesikalık fotoğrafınız ve arızalı kartınız ile birlikte size en yakın İstanbulkart Başvuru Merkezi‘ne başvurarak kartınızı yenileyebilirsiniz.

Web Site: iett.istanbul

Yorum yapın