İstanbul’un Deniz ve Limanlarla Olan İlişkili Sergisi

İstanbul’un Deniz ve Limanlarla Olan İlişkili Sergisi yazımızda İstanbul Modern içerisinde 28 Ocak-4 Haziran 2017 tarihlerinde sergilenecek olan Liman sergisini yazdık.

İstanbul'un Deniz ve Limanlarla İlişkili Sergisi
Sanatçılar

İstanbul’un Deniz ve Limanlarla İlişkili Sergisi

İstanbul Limanı olarak bilinen Salıpazarı liman sahasında, modern bir müze binasına dönüştürülmüş bir antrepoda faaliyetlerini sürdüren İstanbul Modern’in yeni sergisi açılmıştır. İstanbul’da bulunan limanları konusu olarak aldığı ve farklı boyutlarıyla işlediği bir sergi olmuştur. Coğrafi bir konum olmanın ötesinde, toplumsal ve ekonomik bir etkileşim alanı olarak liman bölgelerini görsel sanatlardaki yansımalarını bizlere göstermektedir. Liman kavramının sembolik ve metaforik açılımlarına da yer veriyor. İstanbul kentinin deniz ve limanlarla ilişkisini vurgulayan “LİMAN”, 19. yüzyıldan günümüze Türkiye sanatında deniz kenarında ve liman çevrelerinde gelişen kültürel ve toplumsal hayatı mercek altına alıyor. Genel olarak İstanbul Limanlarını geçmişten bugüne anlayabilmektir serginin amacı.

İstanbul'un Deniz ve Limanlarla İlişkili Sergisi

Sergide Limanlara Özel Zaman Çizelgesi Kullanılmış

Türkiye’de denizcilik kültürü, toplumsal tarih ve görsel sanatlar alanında küratöryel bir araştırmayla hazırlanan sergi kapsamında bir zaman çizelgesi de sunuluyor. Theodosius (Yenikapı) Limanı’na dair arkeolojik çalışmalardan günümüze İstanbul kentinin tarihini limanlar üzerinden özetleyen zaman çizelgesi bulunmaktadır. Bu çizelge tarihi kentin deniz ve limanla olan ilişkisine dair belli başlı dönüşüm ve kırılmalara işaret ediyor. İstanbul limanı konusu ile İstanbul’un kalbi anlatılmıştır çünkü hemen hemen her şey İstanbul’un limanıyla alakalıdır. İstanbul’un tarihi her zaman Limanlarla ilişkili olmuştur. Liman konusu tam anlamıyla İstanbul’u özetler vaziyettedir.

İstanbul'un Deniz ve Limanlarla İlişkili Sergisi

İstanbul Modern ve Liman Sergisi

İstanbul Modern 2004 yılında açılmıştır. O günden bugüne bir çok sergiye ev sahipliği yapmıştır. Liman adlı sergiye de ev sahipliği yapmak onun hakkıdır. En iyi şekilde görevini yerine getirecektir. İnsanları kendine çekerek sanatçıların birbirinden güzel çalışmalarını sergileyecektir. Liman sergisinde 34 sanatçı yer almıştır. Bu sergi içeriğinde İstanbul’un tarihi, toplum tarihi, denizler tarihi ve limanlar tarihi incelenmiştir. Bu tarihlerden ilham alınarak oluşturulmuştur. Bu liman kültüründen esinlenerek “Liman” sergisi açılmıştır. Limanlarla toplum ilişkileri anlatılmıştır. Gemilerin durumu, kaptan-güverte ilişkileri, limanların durumu, toplumla olan ilişkiler, eski manzaralar, kullanılan eşyalar, limanlarda çalışanların durumu ve yaşam koşulları, yaşadıkları dönemsel sorunlar, Cumhuriyet’in kurulduğu anlar, savaş zamanlarını içermektedir. Sanatçıların bu konuları işlediği bir sergi karşımıza çıkmaktadır.

İstanbul Modernin Yeri ve İletişim Bilgileri

Meclis-i Mebusan Cad. Liman İşletmeleri Sahası Antrepo No: 4, 34433 Karaköy – İSTANBUL
Telefon: +90 212 334 7300 Fax: +90 212 243 4319

İstanbul’un Deniz ve Limanlarla Olan İlişkili Sergisi.

Yorum yapın