Şehit Eşleri ve Ailesi Kartı

Şehit Eşleri ve Ailesi Kartı yazımızda ücretsiz istanbulkartlardan olan, Toplu ulaşımda uygulanan ücretsiz tarifeyi kullanmaya hak kazanmış kişilere verilen kartın bilgilerini yazdık.

Şehit Eşleri ve Ailesi Kartı

Başvuru işlemi

T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından düzenlenmiş Şehit Ailesi kartınızın aslı, 1 Adet güncel (son 6 ay içinde çekilmiş) vesikalık fotoğrafınız ve Nüfus Cüzdan Aslı ile birlikte ücretsiz karta başvuru yapabilirsiniz.

İstanbulkart ücretini Başvuru Merkezi’ne geldiğinizde nakit olarak ya da kredi kartı ile ödeyebilirsiniz.

Kart Ücreti

Şehit Eşleri ve Ailesi Kartı’nın ilk kez alınmasında, yenileme ve kayıp işlemlerinde ücret alınmamaktadır.

Birinci usulsüz Kullanım Bedeli Mavi Kart aylık dolum bedeline eşittir. (205TL)
İkinci ve üzeri Usulsüz Kullanım Bedeli ise 1608 nolu kanunda belirtilen idari para cezasının alt sınırı olan tutara eşittir. (250 TL)

Nerelerde Kullanılır?

** Ücretsiz kartın geçmediği ulaşım operatörlerinde ve hatlarda; kartınızdaki normal bakiyenizi kullanabilirsiniz.

Kayıp ve Arıza Durumlarında Yapılacaklar Nelerdir?

Ücretsiz Kartınızı kaybetmeniz/çaldırmanız durumunda ALO 153’ü arayarak kartınızı kullanıma kapattırmanız gerekmektedir. Daha sonra Nüfus cüzdanınız ve 1 adet güncel (son 6 ay içinde çekilmiş) bir vesikalık fotoğrafınız ile birlikte size en yakın İstanbulkart Başvuru Merkezi’ne Başvurabilirsiniz. Kart kapatma işlemini gerçekleştirmediğiniz takdirde ve kartınızın bir başkası tarafından kullanılması halinde usulsüz kullanım cezası ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Ücretsiz Kartınızın kullanıcı hatası sonucu bozulması durumunda nüfus Cüzdanınız, 1 adet güncel (son 6 ay içinde çekilmiş) bir vesikalık fotoğrafınız ve arızalı kartınız ile birlikte size en yakın İstanbulkart Başvuru Merkezi’ne başvurarak kartınızı yenileyebilirsiniz.

Web Site: iett.istanbul

Yorum yapın