Salatalık Turşusu Tarifi

Salatalık Turşusu

Mutfak

Salatalık Turşusu yazımızda salatalıklar kavanozda kurulup, 4-5 günde hızlı bir şekilde turşu haline geldiği lezzetli Salatalık Turşusu Yapımı yazdık.

Salatalık Turşusu Tarifi

Malzemeler

  • 1 kilo turşuluk salatalık
  • 9 diş sarımsak sarımsak
  • 6 tatlı kaşığı kaya tuzu
  • 1,5 tatlı kaşığı toz şeker
  • 3 çay bardağı üzüm sirkesi
  • Kaynar su

Yapımı

1 kilo turşuluk salatalıkların sap kısımlarını hafif bir şekilde kesin ve atın. Bir bıçak ile salatalıkların ortasına küçük bir delik açın. Salatalıkları daha sonra bu şekilde kavanoza yerleştirin. Yarım litrelik kavanozlara koyabilirsiniz. 1 litrelik kavanozlara da aynı şekilde uygulayabilirsiniz. Bütün salatalıkların baş kısımlarını ufaktan kesin. Salatalıkların arasına 2-3 büyük diş sarımsak koyun. Her kavanoza sarımsakları aynı şekilde koyun. Toplamda 3 tane kavanoz dolacaktır. Kavanoza 2 tatlı kaşığı kaya tuzu dökün. Diğer 2 tane kavanoza da 2 şer tatlı kaşığı kaya tuzu dökün. Yarım tatlı kaşığı toz şeker ilave edin. Diğer kavanozlara da yarımşar ekleyin. Her kavanoza 1 çay bardağı üzüm sirkesi veya elma sirkesi ilave edin.

Kavanozlara salatalıkları geçecek kadar kaynar su ilave edin. Kaynar su turşunun daha hızlı olmasını sağlayacaktır. Kavanozların üzerine yeni kapakları kapatın. Kavanozları ters çevirin ve soğuyana kadar bu şekilde bekletin. Kavanozlar soğuduktan sonra serin ve güneş görmeyen bir yerde bekletin. 4-5 gün içinde turşularınız olacaktır.

Hayalimdeki Yemekler YouTube kanalından yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir