Salamura Yaprak Yapımı

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır?

Mutfak

Salamura Yaprak Nasıl Yapılır? yazımızda yaprak sarması sevenlerin üzüm yapraklarını uzun süre salamura şeklinde saklayabileceği yöntemi yazdık.

Salamura Yaprak Yapımı

Malzemeler

  • Kaya tuzu
  • Üzüm yaprağı
  • Su
  • Kavanoz

Hazırlanışı

Yaprakları haşlamak için 20 kiloluk bir tencereyi ocağa koyup yarısına kadar su doldurun ve kaynatın. Kaynayan suya yarım paket kadar kaya tuzu döküp karıştırın. Ocağın altını hiç kısmadan suya, üst üste destelenmiş üzüm yapraklarını koyun. Bir metal süzgeç ile yaprakları suya batırıp çıkartın. Yaprakların rengi hızlı bir şekilde sararacaktır. Rengi değişen yaprakları bir kevgir yardımıyla sudan çıkartın.

Salamura için 5 kilo kadar suyu kaynatın. Üzerine 500 gramdan biraz daha fazla iri tuz ilave edin. Suyu kaynattıktan sonra ocağın altını kapatın. Yaprak destelerini ortadan ikiye katlayıp 5 kiloluk cam kavanoza doldurun. Yaprakları kavanoza dizerken aralara 2-3 defa olmak üzere tuz serpin. Yaprakların en üstüne bolca tuz dökün ve kaynatmış olduğunuz suyu kavanoza dökün. Kavanoza doldurana kadar su ilave edin. Yaprakların suyun üstüne çıkmasını önlemek için üzerine bir ağırlık koyun. Kavanozun kapağını iyice kapatın.

Püf Noktalar

Salamura yaparken kavanozun hava almamasına dikkat edin. Eğer salamura yapraklar hava alırsa çok kısa bir sürede bozulacaklardır. Salamura yaparken kaya tuzu kullanın. Kaya tuzu olmayanlar iri deniz tuzu da kullanabilir. Sofralık tuz kullanmayın.

Hayalimdeki Yemekler YouTube kanalından yardım alınmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir