İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Meta’nın 197 Milyar Dolarlık Artışı Wall Street Tarihindeki En Büyük Artış Oldu

Meta’nın 197 Milyar Dolarlık Artışı Wall Street Tarihindeki En Büyük Artış Oldu

Meta, Bin Kişiyi Etkileyebilecek

Meta‘nın 197 Milyar Dolarlık Artışı Wall Street Tarihindeki En Büyük Artış Oldu

Meta’nın 197 Milyar Dolarlık Artışı Wall Street Tarihindeki En Büyük Artış Oldu

Meta Platforms Inc. kısa süre önce Wall Street‘in en iyi geri dönüş çocuğu oldu. Facebook‘un sahibi yalnızca birkaç yıl önce borsa tarihindeki en büyük piyasa değeri kaybına uğradı. Ancak şirket o günden bu yana çok yol kat etti; perşembe günü, sosyal medya devi maliyetleri kısmaya ve milyarlarca dolarlık kârı artırmaya odaklanırken, etkileyici bir üç aylık kazanç raporuyla hissedarların gözlerini kamaştırdı.

Hisse Cuma günü %20 artışla tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 474,99 dolardan kapandı. Kazanç, piyasa değerine 197 milyar dolar ekleyerek tek seansta elde edilen en büyük piyasa değeri artışı oldu ve Apple Inc. ve Amazon.com Inc.’in 2022’de elde ettiği 190 milyar dolarlık kazancı gölgede bıraktı.

Morgan Stanley analistlerinden Brian Nowak Cuma günkü notunda, “Sağlam uygulama, daha hızlı büyüme ve artan sermaye yapısı verimliliği buradaki görünümü iyileştiriyor” dedi.

“Meta’nın hem kullanıcılar hem de reklamverenler için yapay zeka hattı oldukça sağlam ve 24 yılı boyunca piyasaya sürülecek ve ölçeklendirilecek daha fazla araç var” diye ekledi.

2023’te personel sayısını %22 azaltan Meta, 50 milyar dolarlık hisse geri satın alma planlarını açıkladı ve Perşembe günü ilk üç aylık temettüsünü duyurdu; bu, yatırımcılara ayıracak parası olduğuna dair bir işaret ve onların burada kalmaları için bir neden oldu.

Şirket büyük maliyet kesintileri yaparken, yapay zeka gelişmelerine, yani üretken yapay zekaya ve aynı zamanda sosyal medya ürünlerini beslemeye ve reklam hedeflemesini güçlendirmeye yardımcı olacak arka plan teknolojilerine agresif bir şekilde harcama yapmaya devam ediyor.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir