Ekonomi ve Para

Yatırımcıların ABD Enflasyon Verileri Öncesinde Ateş Açmasıyla Hisse Senetleri Düşüyor

Yatırımcıların ABD Enflasyon Verileri Öncesinde Ateş Açmasıyla Hisse Senetleri Düşüyor

Yatırımcıların ABD Enflasyon Verileri Öncesinde Ateş Açmasıyla Hisse Senetleri Düşüyor

Dünya borsaları Çarşamba günü, yatırımcıların Fed’in genişleme döngüsünün zamanlamasını etkileyebilecek bu hafta ABD’de açıklanacak enflasyon okuması öncesinde ateşini kesmesiyle geriledi.

Avrupa hisse senetleri %0,2 düşüşle son zamanların en yüksek seviyelerine yakın seyrederken, zayıf kurumsal karlar da hissiyatı baskıladı. Alman hisse senetleri %0,2 artış eğilimini tersine çevirdi.

Ana varlıklardaki piyasalar genel olarak sessizdi; yatırımcılar doğrudan Fed’in Perşembe günü açıklanacak olan tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan Ocak ayı için ABD kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksine odaklandı.

Reuters anketine göre endeksin Ocak ayında aylık bazda %0,3 artmasının beklendiği, Aralık ayında görülen %0,2’lik artışın biraz üzerinde olduğu görüldü.

Yapışkan enflasyonun yanı sıra bir takım güçlü ekonomik veriler, yatırımcıların Fed’den derin ve erken faiz indirimine ilişkin ilk beklentilerini büyük ölçüde geri çevirmesine neden oldu.

Piyasalar artık yılın başındaki Mart ayına kıyasla Haziran ayının gevşeme döngüsünün başlangıç ​​noktası olmasını bekliyor.

UBS analistleri bir notta PCE verilerinin “Fed’in 2024’teki faiz indirimlerinin potansiyel temposu ve yolu hakkında bazı bilgiler sağlayabileceğini” yazdı. “Enflasyon yeniden hızlanırsa Fed yeniden faiz artırımına gidebilirken, temel senaryomuz Haziran’dan başlamak üzere 2024’te üç faiz indirimi (75 baz puan) yönünde.”

47 ülkenin hisselerini takip eden MSCI dünya hisse senedi endeksi yüzde 0,2 düştü. S&P vadeli işlemlerinin %0,4 civarında kayıplara işaret etmesiyle Wall Street de düşüşe hazırlanıyordu.

Diğer büyük varlıklar arasında en büyük hareket, merkez bankasının şahin duruşunu yumuşatmasının ardından para biriminin düştüğü Yeni Zelanda’da gerçekleşti. Daha önce, MSCI’nın Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan en geniş endeksi %0,8 daha düşüktü ancak neredeyse yedi ayın zirvesi civarında seyrediyordu. Endeks bu ay %4,4 yükselişle Şubat ayında on yıldan fazla bir sürenin en güçlü performansını sergiledi.

Çin hisse senetleri, yatırımcıların son yükselişin ardından kar elde etmesiyle gerilerken, emlak sektörüyle ilgili endişeler, geliştirici Country Garden’a karşı yapılan tasfiye dilekçesinin ardından devam etti ve blue chip’ler %1,3 düştü.

Fed’in politikasına ilişkin beklentileri şekillendirebilecek bu hafta yayınlanacak diğer veriler arasında gayri safi yurtiçi hasıla, işsizlik başvuruları ve imalat faaliyetine ilişkin ikinci bir tahmin yer alıyor.

Fed politika yapıcıları son günlerde gevşeme politikasına karşı çok erken geri adım attı ve Başkan Michelle Bowman Salı günü ABD faiz oranlarını düşürmek için acelesi olmadığını söyledi.

Kripto para dünyasında Bitcoin, beşinci günde de yükseliş göstererek Kasım 2021’den bu yana en yüksek seviyesi olan 60.000 dolara yükseldi. ABD’deki yeni spot bitcoin borsasında işlem gören ürünlere yönelik akışlar, onu Şubat ayında yaklaşık %40 oranında artırdı ve bu da aylık en büyük aylık yükselişini işaret etti. Aralık 2020’den bu yana ralli.

TUZAKLANMIŞ KİVİ

Öte yandan Yeni Zelanda Merkez Bankası (RBNZ), Çarşamba günü nakit faiz oranını %5,5’te sabit tutarak önceki faiz artışlarının fiyatların düşmesine yardımcı olduğunu yineledi ve daha fazla faiz artırımı riskinin azaldığını söyledi.

Bu, Yeni Zelanda dolarının %1’den fazla düşüşle neredeyse iki haftanın en düşük seviyesi olan 0,6101 dolara gerilemesine neden oldu. Kivi en son 0,6111 dolardaydı.

Saxo döviz stratejisi başkanı Charu Chanana, “RBNZ daha fazla faiz artırımına kapıyı kapattı, bu da biraz şahin beklentiler için sürpriz oldu” dedi.

Diğer altı majör para birimine karşı performansını ölçen dolar endeksi %0,3 artışla 104,09 seviyesinde işlem gördü.

ABD ham petrolü %0,9 düşüşle varil başına 78,15 dolara gerilerken, Brent %0,9 düşüşle 82,91 dolara geriledi; ABD oranlarının daha uzun süre yüksek kalması beklentisi, OPEC+’nın üretim kesintilerini uzatacağı yönündeki söylentilerin sağladığı artışı dengeledi.

Yatırımcıların ABD Enflasyon Verileri Öncesinde Ateş Açmasıyla Hisse Senetleri Düşüyor-Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir