İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mangala Tarihi Zeka Oyunumuz

Mangala Tarihi Zeka Oyunumuz

Her türlü oyun ihtiyaçtan doğar ve bu ihtiyaç doğrultusunda yeni oyun türleri geliştirilir. Mangala oyunu çıkışı Türk toplumu her zaman göçebe hayat yaşadığı için koyun bekleyen çobanların vakit geçirmek adına buldukları zeka ve strateji kullanarak eğlenceli bir şekilde oynadıkları bir oyun haline gelmiştir. Mangala oyunu o kadar tutulmuş ki günümüze kadar gelebilmiştir. Türk toplumu ve Orta Asya’da yaygın oynanmıştır fakat batıdan gelen yeni oyun akımları sebebiyle Mangala oynanışını olumsuz etkilemiştir.

mangala

Mangala Tarihi Zeka Oyunumuz Nasıl Oynanır?

Mangala oyunu iki kişi ve 48 taşla oynanır. Oyun tahtası üzerinde karşılıklı 6’şar tane 12 küçük kuyu bulunur ve her oyuncunun taşlarını toplayacağı birer tane büyük alan bulunur. Her iki oyuncuda 48 taşı her bir kuyuya 4’er tane olmak üzere dağıtır. Amaç en fazla taşı kendi alanında biriktirmektir. Oyun sonunda en çok taşı toplayan oyuncu oyunu kazanmış olur.

mangala-set

Türk Mangala’sı Hakkında

Türk mangala‘sında  oyuna bakış açısı ve oyundan elde edilen tecrübe gerçek hayata da olumlu yansır. Farklı kültürlerde oyunda kullanılan taşlara tohum denilmiştir biz Türkler’de ise taşlara asker kullanılan alana da karargah adı verilmiştir. Türkler askeri eğitim amaçlı kullanmışlardır. Mangala hakkında Batılı araştırmacılarda araştırma yapmışlardır. Avrupalı geziciler de kendi ülkelerinde kültürel oyunumuz olan mangala’yı anlatmışlardır.

Osmanlı Zamanında Mangala

Osmanlı zamanında çobandan tutunda şehirdeki alime kadar herkes oynardı ve geniş kitlelere hitap ederdi bu zeka ve strateji oyunu.  Genel olarak dikkat, ileri görüşlülük, esneklik, direnç ve hafıza kuvveti yönünden insanın beynini kuvvetlendirmede çok fazla olumlu yönü bulunmaktadır. Mangala Osmanlı devrinde gravür ve minyatürlere işlenmiştir ve bugünlere gelmiştir.

mangala-play

Çağımızdaki Mangala Keşfi

Son yıllardaki araştırmalar sonucu yeniden popülaritesini kazanmaya başladı bu zeka oyunu. Mangala 2009 yılı itibariyle Kültür ve Turizm bakanlığı tarafınca zeka ve strateji oyunu olarak tescil edildi ve Türk halkının güzelce oynayacağı bir oyunu olmuş oldu kültürel mirasımıza bir tanesi daha eklendi. 1 yıl sonrasında Milli Eğitim Bakanlığı okullarda oynanmasını uygun buldu. Devlet kurumları Mangala oyununu yaymak için elinden geleni yapıyor. TÜZDER sivil toplum kuruluşu Mangala oyun seti hazırlayarak bu ata oyunumuzun tanıtımını yapmakta ve insanlara oynayabileceği güzel bir oyun seti yapmış oldu.

Mangala Tarihi Zeka Oyunumuz.

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir