Ekonomi ve ParaHaber

Yurt Dışındaki Türk Müteahhitlerin Başarısı

Yurt Dışındaki Türk Müteahhitlerin Başarısı yazımızda ülkemizin 2017 yılındaki inşaat iç piyasasında yaşanan durgunluğu, yabancı ülkelere yapılacak yatırımları ve Türk müteahhitlerinin yurt dışındaki başarısını yazdık.

Yurt Dışındaki Türk Müteahhitlerin Başarısı-İnşaat Sektörü

İnşaat Sektörü 2017

2017 yılının başlarında konutları talep yönünde azalmalar oldu. Dövizlerin çıkması ve piyasanın dengesizliği yüzünden insanlar konutları talep etmediler. Referandumun da olmasıyla insanlar bekleme dönemine geçmişti. Şuanda konut satışlarında hareketlilik yaşanıyor. Devletin yapmış olduğu konut sektöründe ki teşviklerin uygulanabilir olması gerekiyor. Uzun vadeli 0 faizli teşviklerin konut satışlarını artıracağı beklenmektedir. Dövizle konut alımında dövizin sürekli değiştiği bir dönemde istikrardan söz edilememektedir. İstikrarlı bir piyasa olduğunda konut satışlarının hızla yükseleceği görülmektedir. Yabancılarında istikrarı beklediği ve istikrar geldiğinde ülkemize yatırım yapacakları belirtilmektedir. Ülkemizin müteahhitleri Orta doğu ve Arap yarım adasına yatırım için gitmektedir. Katar ve Suudi Arabistan gibi zengin ülkelere inşaat yapmak için anlaşmalar yapılmaktadır.

Yurt Dışındaki Türk Müteahhitlerin Başarısı-Yapı Sektörü

Kaliteli Yatırımlar Yapan Türk Müteahhitler

Yurt dışında Türk müteahhit firmalarının marka haline gelmesini çok kısa zamanda çok kaliteli işler yapmaları sağlamıştır. Çinli firmalar ile rekabet yoğunlukla yaşanmaktadır. Müteahhitlikte Türkiye kendini kanıtladığı için diğer ülkeler Türk firmalara inşaat yaptırmakta tereddüt yaşamamaktadır. Rusya‘dan da ülkemiz müteahhitlerine ilgi devam etmektedir. Yatırım yapılacak çok alan vardır. Rusya ile düzelen ilişkiler ile de iki ülke arasında tekrar yatırım konusunda canlanmalar olmuştur. Hem inşaat hemde turizm bakımından kazançlarımız artmıştır.

Yurt Dışındaki Türk Müteahhitlerin Başarısı-Çin rekabeti
Çinli İşçiler

Yurt Dışındaki Türk Müteahhitlerin Başarısı

Türk müteahhitlerin en büyük rakibi Çinli firmalar olmuştur. Çinli müteahhitlere büyük finans desteği sunularak çok sayıda yapı oluşturmaları sağlanmıştır. Bunun yanında Afrika ülkelerinden ülkemiz müteahhitlerine çok ilgi artmaktadır. Türk müteahhitleri, Afrika ülkelerine giderek inşaatlarını yaparak kendileri daha da kanıtlamaktadır. Çinliler her şeyini kendi ülkelerinde getirdiği için gittikleri ülkelere pek bir katkıları olmuyor. İnsanlar Çinli müteahhitler yerine artık ülkemiz müteahhitlerini tercih etmeye başladı. Kısa zamanda iyi işler yapan Türk firmaları tercih edilmektedir.

Ülkemizin müteahhitlerinin tek eksiği finans desteğini tam bulamamış olmasıdır. Devletin parasal konularda daha fazla müteahhitleri desteklemesi gerekiyor. Yabancı ülkelere inşaat yapma konusunda finans desteği çok önemli olmaktadır. İnşaat sektörünün ülkemize çok fazla getirisi olduğu için finans desteğininde yeteri kadar sağlanması gerekmektedir. Dünya üzerinde inşaatlardan en çok para kazanan ülke Çindir. Çin’i ülkemiz takip etmektedir. Fakat bir diğer sorunumuz yurt dışına yatırım yapan Türk firmaların küçük olmasıdır. Aynı işe birkaç Türk firması teklif verince fiyat ucuzlamaktadır. Fiyatın ucuzlaması ülkemize gelecek olan parayı azaltmaktadır. Türk firmalarının büyümesi gerekir. Küçük Türk firmalarının birleşerek aynı çatı altında inşaatlarını yapmaları daha uygun olacaktır. Ortak olan Türk firmaları daha da büyüyecektir.

Yurt Dışındaki Türk Müteahhitlerin Başarısı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir