Lohusa Kurabiyesi Tarifi

Lohusa Kurabiyesi Tarifi yazımızda lohusa döneminde olan yeni annelerin güçlenmesi için içerisinde pekmez ve tahin bulunan, doyurucu ve besleyici Lohusa Kurabiyesi Yapımı yazdık.

Malzemeler

  • 1 su bardağı pekmez
  • 1 su bardağı tahin
  • 1 paket kabartma tozu
  • 1 su bardağı sıvı yağ
  • 4-5 su bardağı un

Hazırlanışı

Yoğurma kabına 4 su bardağı kadar un dökün. Unların ortasını açın. 1 su bardağı kadar tahini ortaya dökün. Tahin ve pekmez annenin kendisini daha hızlı toparlaması ve bol süt vermesi için faydalıdır. Aynı şekil de 1 su bardağı kadar pekmezi orta kısma boşaltın. 1 paket kabartma tozunu ortaya dökün. 1 su bardağı kadar da sıvı yağ dökün. Eliniz ile malzemeleri güzelce karıştırın ve yoğurun. Hamur kıvamına geldikten sonra eliniz ile parçalar alıp yuvarlayın. İsteğinize göre kurabiyelerin şekillerini değiştirin.

Bir fırın tepsisine yağlı pişirme kağıdı koyun. Lohusa kurabiyeleri sırayla tepsiye dizin. Kurabiyelerin aralarına boşluk bırakmayı unutmayın. 175 derecelik fırında 20-30 dakika kurabiyelerin altı ve üstü pişene kadar bekleyin. Piştikten sonra kurabiyeleri almak için ılımasını bekleyin. Sıcak alırsanız kurabiyeler parçalanacaktır. Kurabiyelerin üzerine pudra şekeri dökebilirsiniz. 1 hafta cam kavanozun içinde kurabiyeleri bekletebilirsiniz.

Araştırmacı Yazar Nilgün Tatlı’nın videosundan yardım alınmıştır.

Yorum yapın