Bilim ve TeknolojiEkonomi ve Para

Kripto Çılgınlığının Duraklaması Nedeniyle Volatil Bitcoin Rekor Seviyeden Düştü

Kripto Çılgınlığının Duraklaması Nedeniyle Volatil Bitcoin Rekor Seviyeden Düştü

Kripto Çılgınlığının Duraklaması Nedeniyle Volatil Bitcoin Rekor Seviyeden Düştü

Bitcoin, Cuma günü dalgalı ticarette bir haftanın en düşük seviyesine geriledi; yatırımcıların kârlarını rekor seviyeye çıkarması ve ABD enflasyonundaki bir diğer yukarı yönlü sürprizin erken faiz indirimi beklentilerini azaltması ve riskli faizlere olan talebi azaltması. varlıklar.

Bitcoin, Asya seansında %5’ten fazla düşerek 66.629,96 dolara geriledi ve ardından kayıplarının bir kısmını son işlemde %3,5 düşüşle telafi etti.

Dünyanın en büyük kripto para birimindeki dalgalı hareketler, 73.803,25 dolara yükseldikten bir gün sonra geldi ve art arda dördüncü günde yeni bir rekor kırdı.

City Index’in kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, “Bitcoin’in (a) rekor seviyeye ulaştıktan sonra istikrarsız ve acımasız hale gelme konusunda köklü bir geçmişi var” dedi.

“Ve sadece son zamanlarda yeni bir zirveye ulaşmakla kalmadı, aynı zamanda (Federal Rezerv) yatırımcıların umduğu kadar güvercin olmayacak gibi görünüyor.”

Perşembe günü yayınlanan bir dizi veri, ABD perakende satışlarının Şubat ayında beklenenden daha az toparlandığını, üretici fiyatlarının ise beklenenden fazla arttığını gösterdi.

Açıklamalar, hafta başında enflasyonist baskıların hala kalıcı olduğuna işaret eden ABD tüketici fiyatları verilerinin hemen ardından geldi.

CME FedWatch aracına göre piyasalar, Fed’in Haziran ayında başlayacak bir genişleme döngüsü olasılığını azaltarak tepki gösterdi; vadeli işlemler artık o ay bir faiz indirimi şansının kabaca %60 olduğunu gösteriyor. Bu oran bir hafta önce yaklaşık %74’tü.

Özellikle Amerika Birleşik Devletleri’nde daha uzun süre daha yüksek oranlar senaryosu, kripto gibi riske duyarlı varlıklar için genellikle kötüdür.

Yine de Bitcoin, ABD spot borsada işlem gören kripto ürünlerine yönelik akışların yol açtığı kripto çılgınlığının da yardımıyla ve yatırımcıların küresel faiz oranlarının yıl sonuna kadar daha düşük olacağı ihtimaline genel olarak odaklanmış olmasıyla birlikte yıl başından bu yana neredeyse %60 daha yüksek kalmayı sürdürüyor. .

Yazılım firması MicroStrategy, Bitcoin’in boğa koşusuna ilişkin iyimserlik göstergesi olarak, 10 günden kısa bir süre içinde ikinci kez bitcoin satın almak için dönüştürülebilir tahvil teklifi yoluyla sermaye artırmayı planladığını söyledi.

Şirket, hızla büyüyen dijital varlığa olan maruziyetini artırmayı planladığı için 5 Mart’ta dönüştürülebilir banknotlarda 600 milyon dolarlık özel arz duyurdu.

Bazı uzmanlar, haberin aynı zamanda Bitcoin’in Cuma günkü değişken hareketlerine de katkıda bulunduğunu söylüyor

Yapay zeka destekli bir algo risk yönetimi finansal mühendislik şirketi olan Invess’in baş risk sorumlusu Joshua Chu, “Geleneksel borsalardan farklı olarak, kripto para piyasası, etkili kişi veya varlıkların yoğunlaşmış varlıkları üzerindeki etkisini sınırlayan düzenlemelerden yoksun” dedi.

“Bu yokluk, balinaların kademeli etkileri ve hızlı fiyat dalgalanmalarını tetikleyebilecek ve volatilitenin artmasına yol açabilecek önemli ticaretler yapmasına olanak tanıyor.”

Diğer yerlerde ikinci en büyük kripto para birimi olan Ethereum da benzer şekilde bir haftanın en düşük seviyesine dokundu ve en son %4’ten fazla düşüşle 3.670 dolara geriledi.

Dikkat: Yatırım tavsiyesi değildir.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir