İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » XRP, Sahte Bir BlackRock Başvurusu Nedeniyle Yükselişe Geçti ve Düşüşe Geçti

XRP, Sahte Bir BlackRock Başvurusu Nedeniyle Yükselişe Geçti ve Düşüşe Geçti

Terra Davasında ABD Federal Yargıç Tarafından Reddedilen Kripto Ripple

XRP, Sahte Bir BlackRock Başvurusu Nedeniyle Yükselişe Geçti ve Düşüşe Geçti

XRP, Sahte Bir BlackRock Başvurusu Nedeniyle Yükselişe Geçti ve Düşüşe Geçti

En eski kripto para birimlerinden biri ve piyasa değerine göre en büyüklerden biri olan XRP, örneğin Bitcoin‘den ve hatta altcoin Solana‘dan daha az ana akım olarak kabul edilebilir, ancak XRP Ordusu olarak adlandırılan sadık hayranları, tokenı hararetle savunuyorlar – hem iyi hem de iyi anlamda. Ve Pazartesi günü birçoğu kırbaç darbesine maruz kaldı.

BlackRock destekli bir XRP fonu olan The Block tarafından hazırlanan bir rapor, sahte bir belgeye dayandığı belirlenmeden önce yaklaşık %13’lük bir fiyat artışını tetikledi. Sahte bir “iShares XRP Trust” başvurusu, Delaware’in devlet tarafından kurulmuş yatırım ortaklıklarının listelendiği eyalet web sitesinde bulundu. Ancak Bloomberg tarafından onaylandığı üzere başvuruyu BlackRock oluşturmadı ve Salı günü itibarıyla nasıl oluşturulup yayınlandığı da belirsizliğini koruyor.

CoinGecko’ya göre, haberin çürütülmesinden hemen sonra XRP bu kazanımlarını kaybetti ve Salı günü yaklaşık 64 sentten işlem gördü; bu da 24 saat içinde %3’ten daha az bir kayıpla gerçekleşti.

Bir aydan kısa bir süre içinde ikinci kez, Crypto Twitter tarafından güçlendirilen sahte bir duyuru büyük bir ralliyi alevlendirdi: CoinTelegraph, X (eski adıyla Twitter) üzerinden SEC’in BlackRock’un spot Bitcoin ETF oluşturma başvurusunu onayladığını iddia eden bir duyuru yayınladı. Haber hızla çürütüldü ancak yine de Bitcoin’i 30.000 doların üzerine çıkardı.

Her biri, Walmart’ın Litecoin’i kabul etmeye başlayacağını iddia eden sahte bir basın bülteninin, şirket işleri yoluna koymadan önce az bilinen kripto paranın %33 oranında artmasına neden olduğu 2021 tarihli bir örneği anımsatıyor.

CoinGecko’ya göre, Pazartesi günkü yanlış başlangıca rağmen XRP hala son 30 günde neredeyse %30, yıllık bazda ise %67’den fazla artış gösterdi.

Tokenle ilişkili şirket olan Ripple için son olumlu haberler, fiyatının yükselmesine yardımcı oldu. Bu yılın başlarında firma, bir yargıcın XRP’nin her durumda bir menkul kıymet olmadığına karar vermesinin ardından SEC’e karşı bir zafer elde etti. SEC daha sonra iki Ripple yöneticisine, CEO Brad Garlinghouse’a ve yönetim kurulu başkanı ve kurucu ortağı Chris Larsen’e karşı açtığı suçlamaları düşürdü.

Ripple veya SEC’in itirazı gibi başka gelişmeler muhtemelen çok uzakta. Kripto odaklı avukat Fred Rispoli, X ile ilgili bir gönderide temyize ilişkin bir kararın geçerli olacağını söyledi. “şans yok” 2026 yılına kadar onaylanması bekleniyor.

Yine de bazı yatırımcılar Ripple ile düzenleyici arasında bir anlaşmanın daha erken gerçekleşip XRP’nin fiyatını daha da artırabileceğinden umutlu. Diğerleri, sahte BlackRock başvurusunun henüz erkenden yayınlandığını ve hala gerçekleşebileceğini öne sürüyor, ancak böyle bir iddiayı destekleyecek hiçbir kanıt yok.

Şimdilik, XRP ve diğer kripto para birimlerindeki yatırımcılar, Bloomberg analistlerinin söylediğine göre SEC’in yaklaşan spot Bitcoin ETF onayını yakından izliyorlar. %90 şans Ocak ayı başlarında.

Kaynak: fortune

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etiketler: