Ekonomi ve Para

Altın, ABD Faiz İndirimi İddialarının Azalmasıyla Son Dört Haftanın İlk Haftalık Kaybıyla Karşı Karşıya

Altın, ABD Faiz İndirimi İddialarının Azalmasıyla Son Dört Haftanın İlk Haftalık Kaybıyla Karşı Karşıya

Altın, ABD Faiz İndirimi İddialarının Azalmasıyla Son Dört Haftanın İlk Haftalık Kaybıyla Karşı Karşıya

Altın fiyatları Cuma günü istikrarlı seyrederken, yatırımcıların hafta boyunca artan fiyat baskılarını gösteren veriler sonrasında ABD’de faiz indirimi beklentilerini düşürmesiyle son dört haftadaki ilk haftalık düşüşünü kaydetmeye hazırlanıyor.

Spot altın, EDT (1842 GMT) ile 14:42 itibariyle çok az değişiklik göstererek ons ​​başına 2.159,99 dolarda kaldı. Külçe geçen hafta 2.194,99$ ile rekor seviyeye ulaştıktan sonra Şubat ortasından bu yana ilk haftalık düşüşünü gerçekleştirerek hafta boyunca %0,8 kayıp yaşadı.

ABD altın vadeli işlemleri %0,3 düşüşle 2.161,5 dolara geriledi.

Bu haftaki veriler, ABD tüketici fiyatlarının Şubat ayında beklentilerin üzerinde arttığını ve üretici fiyatlarının da enflasyonda bir miktar yapışkanlık gösterdiğini gösterdi.

“Altın, faiz oranlarının düşeceği beklentilerinden elde edebileceği her türlü olumlu desteği zaten fiyatladı… Eğer enflasyon yeniden yükselmeye başlarsa, bu, politika yapıcıların para politikasını daha uzun süre daha kısıtlayıcı tutmak zorunda kalacağı anlamına geliyor.” dedi. Everett Millman, Gainesville Coins’in baş piyasa analisti.

Millman, “Altın özellikle yüksek faiz ortamından hoşlanmasa da, faiz oranlarının bu kadar yüksek kalmasının nedeni enflasyonun artmasıysa… bu doğal olarak insanların yeniden altına yöneleceği anlamına geliyor” diye ekledi.

Beklenenden yüksek enflasyon Fed’in faiz oranlarını yüksek tutması yönündeki baskıyı sürdürüyor ve altın üzerinde baskı yaratıyor. Getirisi olmayan kıymetli maden aynı zamanda enflasyona karşı korunma aracı olarak da kullanılıyor.

CME FedWatch Tool’un gösterdiğine göre, yatırımcılar Haziran ayında faiz indirimi yapılacağına dair bahis oynamaya devam ediyor, ancak Haziran ayında faiz indirimi ihtimali TÜFE verileri öncesindeki %72’ye kıyasla %59 olarak görülüyor.

ABD doları endeksi Ocak ortasından bu yana en büyük haftalık kazancına yöneldi ve altının yurt dışı alıcılar için daha pahalı hale gelmesine neden oldu.

Goldman Sachs notunda, “2024 yılı ortalama altın fiyatı tahminimizi 2.090$/toz’dan 2.180$/toz’a yükseltiyoruz, yıl sonuna kadar 2.300$/toz’a ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Spot platin %1,5 artışla 940,95 dolara, paladyum %1,2 artışla 1.082,61 dolara, gümüş ise %1,7 artışla 25,25 dolara yükseldi.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir