Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Tercih Dönemi
Haber

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Tercih

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Tercih yazımızda bu yıl ilk defa öğrenci alacak olan askeri akademinin eğitim sistemi hakkında bilgi verdik, öğrencilerin mezun olunca ne iş yapacaklarını ve öğrenci kabul aşamalarını yazdık.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Tercih Etme

25 Temmuz 2016 tarihli ve 669 sayılı KHK’nın 2803 sayılı Kanuna eklenen 13/A maddesi ile kurulmuştur. Jandarma ve Sahil Güvenlik Teşkilatlarının Subay, Astsubay ve diğer personel ihtiyacını karşılamak için eğitim verecektir. Bu yıl ilk olarak normal lise mezunlarını sınav ile almaktadır. Jandarma ve Sahil Güvenlik askeri olmak isteyenler tercihlerinde akademiyi yazarak okuma fırsatını elde edecektir. Üniversite statüsündedir. 200 genç burada eğitim almaya hak kazanacaktır. Fakülteye öğrenciler 1 yılı hazırlık olmak kaydıyla 5 yıl süreyle eğitim için gideceklerdir. Hazırlık 1 yıl İngilizce öğrenme üzerine verilecektir. Normal bölüme geçince ekstra olarak komşu ülkelerin dilleri de öğretilecektir. Rusça, Arapça, Farsça, Yunanca öğretilecek dillerdir. Ayrıca Fransızca ve İspanyolca’da öğretilecektir. Eğitim veren komutanlar mezun ettikleri öğrencilerin en az iki dili konuşabilmesini istemektedir. Özellikle sahil güvenlik birimi yabancılarla iletişim halinde olduğundan dil çok önemli bir konudur.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Tercih Etme

Mezunların Görevleri

1 Eylül’den itibaren eğitim ve öğretime başlanılacaktır. Jandarma’dan mezun olacaklara Kamu Yönetimi lisans diploması ve Subay diploması verilmektedir. Jandarmadan mezun olan bir kişi Subay olarak mezun olacaktır ve görevine hemen başlayabilecektir. Sahil güvenlikten mezun olanlar ise deniz ulaştırma mühendisliği alanında mühendislik diploması ve sahil güvenlik teğmeni olarak göreve başlayacaklardır. Başlangıçta Jandarma ve Sahil Güvenlik eğitimi ayrılacaktır.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi

Milli Savunma Üniversitesi ve Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi ve Milli Savunma Üniversitesi birbirine karıştırılmaktadır. İkisi de farklı üniversitelerdir. İkisinin de birbirlerine bağlılıkları yoktur. Yök’ün kurallarına bağlı olarak İçişleri Bakanlığına bağlıdırlar. Sistemleri ve başvuru yöntemleri birbirlerinden tamamen farklıdır. İkisi de ayrı kurumlardır.

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi

Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi Tercih-Öğrenci Alım Aşaması

Ygs sınav sonuçları açıklandıktan sonra akademi, öğrenci almaya başlamaktadır. Ygs 5 ve Ygs 6 puan türünde barajı geçenlerin başvuruları alınmaktadır. Daha sonra Lys sınavına girmektedirler. Lys sınavından sonrada yeterlilik sınavı yapılmaktadır. Yeterlilik sınavında fiziki yeterlilik sınavı yapılmaktadır ayrıca mülakattan geçmektedirler. Toplam puanlama da Lys sınavı %60, %5 orta öğretim puanı, geriye kalan punda fiziki yeterlilik ve mülakat sınavında almış olduğu not geçerlidir. Şuanda sadece erkek öğrenci alınmaktadır. 2018’den itibaren kadın öğrencide alınacaktır.

Öğrencilere Sunulan Sosyal Olanaklar

Öğrenciler derslerinin yanında bolca spor yapabileceği imkanlara sahip olacaktır. Spor üzerine kurulu bir meslek yapacakları için güçlenmeleri şarttır. Spor kulüpleri ve dernekler öğrenciler için sosyal alanlar olacaktır. Müzik ve haklı oyunlarında verilmektedir. Spor branşları isteğe bağlıdır. Öğrenciler sürekli olarak ülkeyi gezecektir.

İletişim

İncek Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz Bulvarı
06805 Beytepe/ANKARA
Tel: 0 (312) 464 74 74 (Santral)
Fax: 0 (312) 464 46 77

Web site: www.jsga.edu.tr

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir