Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » İşte ABD’de İşten Çıkarılan Meta Çalışanlarına Kıdem Tazminatı Paketleri Olarak Sunulanlar

İşte ABD’de İşten Çıkarılan Meta Çalışanlarına Kıdem Tazminatı Paketleri Olarak Sunulanlar

Meta, Bin Kişiyi Etkileyebilecek

İşte ABD’de İşten Çıkarılan Meta Çalışanlarına Kıdem Tazminatı Paketleri Olarak Sunulanlar

İşte ABD’de İşten Çıkarılan Meta Çalışanlarına Kıdem Tazminatı Paketleri Olarak Sunulanlar

Meta, 11.000 çalışanını veya işgücünün %13’ünü işten çıkardığını duyurdu. Mark Zuckerberg’in notu, ABD personeline sunulan kıdem tazminatı paketinin ayrıntılarını içeriyordu. Altı ay boyunca sürekli sağlık sigortasının yanı sıra yaklaşık dört aylık taban ücret alacaklar.

İşten çıkarılan çalışanlar 16 haftalık taban maaş artı her hizmet yılı için iki hafta alacaklar, yani Meta’da beş yıllık hizmeti olan bir kişi yaklaşık altı aylık maaş alırken, sadece bir yıllık hizmeti olanlar fazla alacak dört aylık maaş. Zuckerberg, hizmet yılı başına ekstra ödeme konusunda bir üst sınır olmadığını söyledi.

Meta’nın kıdem tazminatı, Twitter ve Lyft gibi firmalarda son işten çıkarmaların ardından personele sunulan paketlerden çok daha cömert. Elon Musk’ın Twitter’ı, çalışanlarına üç aylık kıdem tazminatı teklif ediyordu.

Meta, kıdem tazminatının yanı sıra işten çıkarılan personele tahakkuk eden tüm izin süreleri için ödeme yapılacağını da söyledi. Meta ayrıca şirket sponsorluğunda vize alan işten çıkarılan herkes için özel kaynaklara sahip olduğunu söyledi. Zuckerberg, “Vizeyle buradaysanız bunun özellikle zor olduğunu biliyorum.” Dedi. “Fesihten önce bir bildirim süresi ve bazı vize ödemesiz süreleri var, bu da herkesin göçmenlik statüleri üzerinde plan yapmak ve çalışmak için zamana sahip olacağı anlamına geliyor.” dedi.

Meta ayrıca, işten çıkarılan personel ve ailelerinin masraflarını karşılayan sağlık sigortası programını altı ay boyunca sürdüreceğini de söyledi. Şirket ayrıca, “yayınlanmamış iş ilanlarına erken erişim” de dahil olmak üzere üç ay boyunca kariyer desteği sağlayacağını söyledi. Etkilenenler ayrıca 15 Kasım’da geçerli olacak sınırlı stok birimleri alacaklar, yani işten çıkarılan çalışanlar, işten çıkarılmalarına rağmen bu hisseleri nakit olarak alabilecekler.

Meta, ABD dışındaki çalışanlar için belirli ayrıntılar vermedi, ancak sunulan desteğin “benzer” olacağını ve şirketin “yakında yerel istihdam yasalarını dikkate alan ayrı süreçlerle takip edeceğini” söyledi.

Notun başka bir yerinde, Meta CEO’su işten çıkarmaların sorumluluğunu üstlendi ve aşırı yatırım için personelden özür diledi ve “Bunu yanlış anladım” dedi.

Kaynak: businessinsider

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir