Rus Saldırıları Ukrayna'yı Taş Devrine

Rus Saldırıları Ukrayna’yı Taş Devrine Sürüklüyor

Haber

Rus Saldırıları Ukrayna’yı Taş Devrine Sürüklüyor

Rus Saldırıları Ukrayna’yı Taş Devrine Sürüklüyor

Sık sık olduğu gibi elektrikler kesildiğinde, Ukrayna‘nın savaştan zarar görmüş başkentine bakan yüksek apartman bir ölüm tuzağı gibi geliyor. Işık yok, su yok, yemek pişirmenin yolu yok. Ve bir Rus füzesi saldırırsa 21. kattan zamanında kaçamama riski. Elektrik geri geldiğinde bile, asla uzun süre açık kalmaz.

Anastasia Pyrozhenko, “Rus saldırıları Ukrayna’yı Taş Devrine sürüklüyor” diyor. Son 24 saatlik bir büyüde, 26 katlı yüksek binasına yalnızca yarım saat elektrik geldi. “Askeri yaşam koşullarının” kendisini ve kocasını dairelerinden uzaklaştırdığını söylüyor.

25 yaşındaki “Binamız bölgedeki en yüksek bina ve Rus füzeleri için harika bir hedef, bu yüzden ailemizin evine gitmek için dairemizden ayrıldık ve hayatımızın en kötü kışına hazırlanıyoruz” dedi.

Ukrayna’nın başkenti Kiev ve diğer büyük şehirlerdeki durum, Salı günü ülkenin elektrik şebekesine yapılan en büyük füze saldırısının ardından sert bir şekilde kötüleşti. Ukrayna devletine ait şebeke operatörü Ukrenergo, ülke genelinde en az 15 büyük enerji merkezinde meydana gelen hasar nedeniyle Ukraynalıların %40’ının zorluk yaşadığını bildirdi.

Elektrik kesintilerinin birkaç saatten birkaç güne kadar sürebileceği uyarısında bulunan ağ, “bu kış ihtiyacımız olan şey dayanıklılık ve cesaret” dedi.

Kiev Belediye Başkanı Vitali Klitschko da olası bir elektrik kesintisi karşısında hazır ve dayanıklı olunması gerektiğini vurguladı : “En kötü durum senaryosu. Aslında bu konuda konuşmaktan hoşlanmıyorum ama elektriğimiz, elektrik kesintimiz, suyumuz, ısıtmamız, hizmetlerimiz ve iletişimimiz yoksa hazırlıklı olmalıyım” dedi.

Ukrenergo yaptığı açıklamada, tüm ülkeyi etkileyen “binlerce kilometrelik kilit yüksek gerilim hatlarının çalışmadığını” söyledi.

Bir Rus füzesi tarafından yok edilen ve yaklaşık 400.000 kişiyi elektriksiz bırakan bir trafo istasyonunun resmini yayınladı. Rapora göre, “şu anda güç sisteminde bu tür onlarca trafo var. Bu ekipman hızlı bir şekilde değiştirilemez.”

Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelenskyy, geçen haftaki grevlerin ardından 10 milyondan fazla Ukraynalının elektriksiz kaldığını söyledi; Pazar gününe kadar bazı alanlarda iyileşmeler görüldüğünü söyledi.

Zelenskyy gece konuşmasında, “Şebekelerin ve teknik tedarik kapasitesinin restorasyonu, enerji nakil hatlarının mayınlarının temizlenmesi, onarımlar – her şey günün her saati devam ediyor” dedi.

Yetkili, Pazar gecesi 15 bölgede ve Kiev şehrinde elektrik kesintilerinin planlandığını söyledi. Ukrenergo, Pazartesi günü her bölgede planlı kesintiler olacağını söyledi.

Keskin bir soğuk hava ve ilk kar, kış aylarında sıcaklıkların genellikle donma noktasının altına düştüğü Kiev’deki durumu önemli ölçüde karmaşıklaştırdı. Soğuk, insanları ısıtıcılarını açmaya zorlar, bu da şebeke üzerindeki yükü büyük ölçüde artırır ve elektrik kesintilerinin daha uzun sürmesine neden olur. Düşen sıcaklıklar ışığında, Kiev yetkilileri ortak ısıtma noktaları kurduklarını duyurdular.

3 milyon nüfuslu kentte 528 acil durum noktası belirlendi. Burada sakinler ısınabilecek, çay içebilecek, telefonlarını şarj edebilecek ve gerekli yardımı alabilecek. Isıtma noktaları, otonom güç kaynaklarının yanı sıra özel kazan daireleri ile donatılacaktır.

Belediye Başkanı Klitschko da havaların soğumasıyla birlikte elektrik kesintilerine hazırlık için alınan tedbirlerden söz etti: “Ortaklarımızdan bize gönderecekleri elektrik jeneratörleri hazırladık (istedik). Bu durumda, mazot (of) yağ rezervimiz var. Bir sürü sıcak şeyimiz var. İlaçlarımız var.”

Kiev’de yaşayan pek çok kişi, herhangi birinin uzun süre mahsur kalması ihtimaline karşı asansörlerde yiyecek kutuları, el fenerleri ve güç bankaları bırakmaya başladı. Elektrik kesintisi nedeniyle toplu ulaşım aksıyor, birçok küçük dükkan çalışamıyor ve bazı sağlık kurumları sınırlı kapasiteyle çalışabiliyor.

Diş Hekimi Viktor Turakevich, elektrik olmadan, merkezi Kiev kliniğinin gün içinde bile çalışamayacağı ve jeneratörün ancak birkaç hafta içinde geleceği için hastalarının randevularını “belirsiz bir süre için” ertelemek zorunda kaldığını söyledi.

Turakevich, “Akut diş ağrısı olan hastaları bile kabul edemiyoruz, insanlar acı çekmek ve uzun süre beklemek zorunda kalıyor, ancak ışık günde yalnızca birkaç saat yanıyor” dedi. “Jeneratör fiyatları fırladı ama parayla bile bunları elde etmek kolay değil.”

Kiev’deki çoğu hastane zaten jeneratör aldı ve orada henüz elektrik kesintisi olmadı. Kiev’in merkezindeki en büyük ve en eski hastane olan Oleksandrivska hastanesi, Fransa’dan elektrik jeneratörleri aldığı için seçmeli ameliyatları iptal etmediğini bildirdi. Eğitim kurumları ve sosyal hizmetlere de jeneratör temin edilmiştir.

Ukrenergo başkanı Volodymyr Kudrytskyi Cuma günü yaptığı açıklamada, “Bu tür tesisler bizim için bir önceliktir ve bunların çoğu otonom enerji kaynaklarıyla donatılmıştır.” dedi. Bununla birlikte, Kiev’deki birçok okul, uzaktan öğrenmeyi neredeyse imkansız hale getiren elektrik kesintileri anlamına gelen elektrik kesintileri nedeniyle öğrenme sürecinde önemli aksamalara katlandı.

8 yaşındaki Yaroslav, bir roket saldırısının okulun tüm camlarını patlatması ve oradaki bir sığınağa zarar vermesinin ardından Kiev’in Vynohradar semtindeki okuluna gitmeyi bıraktı.

Yaroslav’nın güvenlik nedeniyle soyadının gizli tutulmasını isteyen annesi Olena, bir telefon görüşmesinde “Çocukların çoğu uzaktan eğitim gördü, ancak artık bunu yapmak mümkün değil” dedi. Çocukları savaşın dehşetinden korumaya çalışıyoruz ama soğuk ve güçsüzlük bunu büyük ölçüde engelliyor” dedi.

Analistler, enerji endüstrisine yönelik Rus roket saldırılarının Ukrayna ordusunun güneydeki başarılı ilerlemesini ve genel olarak savaş alanındaki durumu etkilemediğini söylüyor.

Kiev’deki Penta Center düşünce kuruluşundan analist Volodymyr Fesenko, “Ruslar savaş alanında kazanamıyor ve bu nedenle soğuk ve karanlığı sivil halka karşı bir silah olarak kullanıyorlar, panik, depresyon tohumları ekmeye ve Ukraynalıların moralini bozmaya çalışıyorlar” dedi. uygulama.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, “askeri yenilgiler alıyor ve askeri bir ara vermeye şiddetle ihtiyacı var, bu yüzden Zelenskiy’i bu kadar vahşi bir şekilde müzakerelere zorluyor” dedi.

Analist, AB ve ABD’nin büyüyen iç sorunların ortasında donmuş bir Kiev’e yardım paketlerini genişletmek zorunda kalacağı için Kremlin’in Ukrayna’ya yönelik Batı desteğine baskı yapmaya çalıştığına inanıyor.

Fesenko, “Putin, Ukrayna’yı desteklemenin bedelini çok yüksek tutmaya çalışıyor – bu hem para hem de dondurucu bir ülkeden Avrupa’ya olası yeni bir mülteci akışı için geçerli” dedi.

Yüksek binasını terk eden Pyrozhenko, annesiyle birlikte Kiev’de şimdi beş kişinin yaşadığı küçük bir apartman dairesine taşındı. Ailenin Kiev yakınlarındaki bir köyde ahşap bir evi var ve zorunlu tahliye durumunda kullanılmak üzere odun hazırlamış durumda.

Pyrozhenko, “Kışın uzun, soğuk ve karanlık olabileceğini anlıyoruz, ancak dayanmaya hazırız” dedi. “Işıksız yaşamaya hazırız ama Ruslarla değil.”

Rus Saldırıları Ukrayna’yı Taş Devrine Sürüklüyor-Kaynak: ap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir