Anasayfa » Araçlar » Tesla Ürettiği Her Elektrikli Araçtan Ne Kadar Elde Ediyor?

Tesla Ürettiği Her Elektrikli Araçtan Ne Kadar Elde Ediyor?

Tesla Bakımı En Ucuz Lüks Otomobil

Tesla Ürettiği Her Elektrikli Araçtan Ne Kadar Elde Ediyor?

Tesla Ürettiği Her Elektrikli Araçtan Ne Kadar Elde Ediyor?

ANAHTAR NOKTALARI

  • Brüt karlar ve net gelir iki yıldan kısa bir sürede yarıdan fazla düştü.
  • Rakip EV üreticileri inkar edilemez bir şekilde pazar payını Tesla’dan çalıyorlar.
  • Tesla hisselerini bu kadar köpüklü değerlemelere yönlendiren heyecan nihayet sönüyor olabilir.

Hissedarların kârdaki bu bozulmanın ne zaman ve nerede duracağını sorması için henüz çok erken.

Tesla (NASDAQ: TSLA) bu yılın başlarında elektrikli araçlarının (EV’ler) etiket fiyatlarını düşürdüğünde, yatırımcılar haklı olarak bu hamlenin şirketin araç başına kârını olumsuz yönde etkileyeceğini bekliyordu. Açık olmayan şey ise indirimin Tesla’nın kârına ne kadar veya ne kadar süreyle yansıyacağıydı.

Ancak üç çeyreklik bu indirimin rapor edilmesinin ardından yatırımcılar bunun etkilerini daha iyi hissetmeye başladı. Tesla’nın araç başına karı azalmaya devam ediyor; etiket fiyatları hâlâ üretim maliyetlerinden daha hızlı düşüyor.

Ancak yine de her iki rakamın da düşmeye devam etmesi için yeterince yer ve neden var. Hissedarların kârdaki bu bozulmanın ne zaman ve nerede duracağını sorması için henüz çok erken.

Tesla Ürettiği Araba Başına Kâr Hâlâ Azalıyor

Açık olmak gerekirse Tesla hâlâ ürettiği her elektrikli araçtan tonlarca para kazanıyor. Bu yılın tahmini hisse başına kârının 66 katı ve gelecek yılın beklenen kazancının 50 katı değerinde olan bir hisse senedi için, araç başına kârın daralmak yerine artmasını beklersiniz.

Geçen çeyrekte Tesla’nın teslim edilen araç başına ortalama geliri 45.100 doların biraz üzerinde gerçekleşti; düşük maliyetli Model 3 ve Model Y otomobiller bu teslimatların %96’sından fazlasını oluşturuyordu. Elektrikli araç başına ortalama üretim maliyeti 36.680 doların biraz altında gerçekleşti.

Bu, araç başına ortalama 8.431 dolar brüt kâr ve (Tesla’nın güneş enerjisi ve depolama pili işletmeleri dahil edildiğinde) araç başına 5.328 dolarlık genel net kâr anlamına geliyor. Bu, 2022’nin ilk çeyreğinde görülen en yüksek 17.865 $ brüt kardan veya aynı üç aylık dönemde kaydedilen 12.000 $’ın biraz üzerindeki en yüksek araç başına net gelirden daha düşük.

Bu dünyanın sonu değil. Bu rakam hâlâ Ford Motor Company veya General Motors gibi diğer otomobil üreticilerinin çoğunun kendi otomobillerinden elde ettiğinden yaklaşık 3 ila 4 kat daha fazla kâr sağlıyor. Ancak bu rakamların gidişatı Tesla hissedarları için meşru bir endişe kaynağı. Sonuçta markasının pazarlanabilirliğinin azaldığına işaret ediyor.

Tesla’nın rekabeti zorlu görünüyor

Tesla CEO’su Elon Musk, şirketinin zayıf sonuçlarına ilişkin makul bir kazanç sonrası savunma önerdi. Durgun bir ekonomik ortamda yüksek faiz oranlarının tüm otomobillere olan talebi azalttığına inanıyor. Ancak karşıdan esen rüzgarın bundan daha karmaşık ve daha rahatsız edici olduğu tartışmasız. Rakip EV üreticileri giderek denklemin bir parçası haline geliyor.

Nasıl bilebiliriz? Her ne kadar Tesla’nın toplam teslimatları bu yılın ikinci ve üçüncü çeyreği arasında bir miktar düşse de, Musk’ın yakındığı yüksek faiz oranlarına rağmen ABD’deki genel elektrikli araç satışları aslında üçüncü çeyrekte arttı. Cox Automotive, üçüncü çeyrekte Amerika Birleşik Devletleri’nde rekor kıran 313.086 elektrikli aracın satın alındığını bildirdi; bu rakam, ikinci çeyrekteki 298.039’luk rakama kıyasla bir önceki yılın aynı çeyreğinde satılanlardan neredeyse %50 daha fazla.

Bu arada, ABD Ekonomik Analiz Bürosu’nun rakamlarına göre, bu zaman diliminde ABD’de tüm otomobil türlerinin satışları da artmaya devam etti.

Ve bu pazar büyümesini kaçırmanın sonuçları çok ciddi. Cox, Tesla’nın ABD elektrikli araç pazarındaki payının, 2021’in ilk çeyreğinde hakim olan %71’den düşük olan, ilk çeyrekteki %62’den, üçüncü çeyrekte şimdiye kadar ölçülen en düşük %50’ye düştüğüne dikkat çekti. 2020 yılının ilk çeyreği için %83 düşüş.

Tesla pazar payını kaybediyorBu sadece ABD meselesi de değil. Tesla için diğer iki önemli pazar olan Çin ve Avrupa’da pille çalışan elektrikli araçların yanı sıra içten yanmalı motorla çalışan otomobillerin satışları da ABD’nin pazar büyümesini yansıtacak şekilde üçüncü çeyrekte hızlanmaya devam etti. Bu büyümenin büyük bir kısmı Tesla dışındaki elektrikli araç üreticileri tarafından sağlanıyor. Şirket yurt dışında da pazar payı kaybediyor.

Sadık Tesla hissedarlarının kaydolduğu şey bu değil

Tesla’nın en büyük sorunu zayıf bir EV veya otomobil pazarı değil; her ikisi de açıkça gayet iyi durumda. Tesla’nın en büyük sorunları, sonunda şirketi fiyat açısından rekabetçi olmaya zorlayan bir pazar ve daha fazla maliyet kesintisi fırsatının olmamasıdır.

İşin tamamlanması yıllar alabilecek olsa da, bu rekabetçi baskılar sonunda Tesla’nın araç başına kârını endüstrinin normu olan 3.000 dolar civarına indirebilir. Tesla, tüm bu zaman boyunca sahip olunması zor bir hisse senedi olacak çünkü çoğu yatırımcının muhtemelen bu kadar az olacağını tahmin etmediği araba başına kar dağıtıyor olabilir.

Kaynak: fool

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir