İçeriğe geç
Anasayfa » Ekonomi ve Para » Hindistan’ın İngiltere’den Bağımsızlığını Aldıktan Sonra Ülkeyi Şekillendiren 5 Marka

Hindistan’ın İngiltere’den Bağımsızlığını Aldıktan Sonra Ülkeyi Şekillendiren 5 Marka

Hindistan'ın İngiltere'den Bağımsızlığını Aldıktan Sonra Amul

Hindistan‘ın İngiltere’den Bağımsızlığını Aldıktan Sonra Ülkeyi Şekillendiren 5 Marka

Hindistan'ın İngiltere'den Bağımsızlığını Aldıktan Sonra Amul

Hindistan’ın İngiltere’den Bağımsızlığını Aldıktan Sonra Ülkeyi Şekillendiren 5 Büyük Markası

Bazı şeyler, ikonik bir reklam müziği ya da büyüdüğünüz tereyağının tadı gibi yapışır. Tüketicilerin bir markaya aşık olmasını ve ona sadık kalmasını sağlayan şey budur. Hindistan, on yıllar boyunca milyonların evlerinde ve kalplerinde yolunu bulan bir dizi yerli markaya sahiptir.

Bu ikonik markalar, ülkenin 1947’de bağımsızlığını kazanmasının ardından Hindistan’ın kendi kendine yeterli hale gelmesine yardımcı oldu ve yıllar içinde tüketici davranışlarını şekillendirdi ve sektörlerini dönüştürdü.

Yetmiş beş yıl sonra, Hindistan pazarını desteklemeye ve küresel yatırımcılar için uygun hale getirmeye devam ediyorlar. İşte en ünlü markalardan bazılarına ve Hindistan’ı ve insanlarını nasıl şekillendirdiklerine bir göz atın.

Amul

Amul’un süt ürünleri Hindistan’da her yerde bulunur ve markayı süt ürünleri kategorisinde lider ve Hindistan’ın ilk 10 hızlı tüketim malları (FMCG) şirketinden biri yapar.

Batı Gujarat eyaletinde, gelişen bir süt işletmesi oluşturmak için binlerce çiftçiyi bir araya getirerek bir kooperatif hareketi olarak başladı.

Hindistan’ın süt devrimini” başlatan bir sosyal girişimci olan Dr Verghese Kurien‘in önderliğinde marka, tabandan kooperatif iş modelini mükemmelleştirdi ve bugün milyonlarca kişiye istihdam sunuyor.

Çok uluslu devlerin rekabetiyle karşı karşıya kalmasına rağmen, Amul Hindistan’daki mandıra alanında kaleyi korumayı başardı – markanın uyum sağlama ve hayatta kalma yeteneğinin bir kanıtı.

Amul ayrıca, markalar için moda haline gelmeden çok önce topluma bir ayna tutmayı havalı hale getirdi. ‘Amul kızı‘nı içeren reklamları, Hindistan’daki hemen hemen her önemli olayı, ister siyasi bir dolandırıcılık isterse bir aktörün ölümü olsun, dudak uçuklattı.

Bu, Amul’un cazibesidir – Hindistan’ın orijinal sosyal girişimidir ve tasarımının merkezinde her zaman daha büyük kolektif iyiye sahip olmuştur.

Hindistan'ın İngiltere'den Bağımsızlığı Parle-G Bisküvi

Parle-G Bisküvi

Parle Products’ın bir glikoz bisküvi markası olan Parle-G, hacim olarak dünyanın en çok satan bisküvi markaları arasındadır ve Hindistan’da en yaygın dağıtılan ürünlerden biridir.

Aynı zamanda Hindistan’ı birleştiren bisküvidir, her seferinde bir ısırık.

1900’lerin başlarında Hindistan’ın özgürlük mücadelesinin bir parçası olan kendi kendine yeterlilik hareketi olan Swadeshi hareketinden doğan marka, o sırada baskın uluslararası oyuncular tarafından satılan pahalı bisküvilere karşı bir kontrpuan olarak yaratıldı.

Parle-G hızla Hint damak zevkinin ayrılmaz bir parçası haline geldi ve bir fincan çayın kaçınılmaz ortağı olarak yerini sağlamlaştırdı. Bir ürün olarak popülaritesinin yanı sıra, kültürel olarak kişinin kolektif kimliğinin bir parçasıdır. Çaya batırılmış bir Parle-G bisküvisinin tadını çıkarma deneyimi, Hindistan’da sınıf, kast ve bölgedeki insanların ilişki kurabileceği bir deneyimdir.

Hindistan'ın İngiltere'den Bağımsızlığı Maruti

Maruti

Çok uzun bir süre, Hindistan’da bir arabaya parası yeten sadece ayrıcalıklı birkaç kişiydi ve orta sınıf için bu uzak bir hayaldi. Ardından, Maruti geldi ve yaklaşık 50.000 rupi (625 $; 530 £) gibi büyülü bir fiyat noktasında arabalar sunmaya başladı.

800CC arabaları şirin, hareketli ve hantal Büyükelçilerden çok daha güvenilirdi – 1960’lardan 1990’ların ortalarına kadar Hindistan’ın tek lüks arabası.

Maruti, Hindistan’ın tüketime aç orta sınıfının iştahını kabarttı ve ülkedeki tüketici davranışlarını değiştirdi. Seyahati ve özlemleri demokratikleştirdi ve her anlamda hareketliliği temsil etti.

Aileler, bir arabaya sahip olduklarında, erişim alanlarının – coğrafi ve sosyal olarak – önemli ölçüde arttığını keşfetti. Ve böylece, ihtiyat ve kısıtlamaya batmış olmasıyla nam salmış Hint toplumu, kendisini neşeyle tüketimin bir sonraki sınırını – ve sonra bir sonrakini – ararken buldu.

Hindistan'ın İngiltere'den Bağımsızlığı Nirma

Nirma

1980’lere kadar Hindistan’da pazarda hüküm süren eski markalardı. Ancak kökenleri Gujarat’ın Ahmedabad şehrinde bulunan bir deterjan markası olan Nirma, uzayda yerleşik oyuncuları üstlendi ve onları küçük düşürdü.

İşadamlarının reklama önden yatırım yapmakta tereddüt ettikleri bir dönemde, Nirma TV reklamlarına büyük meblağlar harcadı.

Markanın adını tekrar ederek yaşatan Nirma jingle, bugün bile ölmeyi reddeden bir kulak kurdu. Son yıllarda, Y kuşağının onu yeniden karıştırarak ve onu ilginç akapella yorumlarının bir parçası haline getirerek yeni bir hayata kavuştu.

Markanın öngörüsü ve hırsı, tüketimi artırmak için zamanın en güçlü medya aracına hakim olmasına ve bunlardan yararlanmasına yardımcı oldu.

Markanın takdire şayan bir başka stratejisi de, gerçekten önemli olan unsurlara keskin bir şekilde odaklanmasıydı – uygun fiyata yeterince iyi bir ürün sunuyor ve ürünlerini satmak için basit ama verimli bir dağıtım modeline güveniyordu.

Bu sayede Nirma, kaliteli ürünleri uygun fiyata isteyen milyonlarca Hintlinin vazgeçilmezi haline geldi.

Marka şimdi başarıya aç ve Hindistan pazarında bir yol çizmenin yeni yollarına güvenme güvenine sahip girişimci bir ruhun sembolü haline geldi.

Jio telekom

Jio – Hindistan’ın İngiltere’den Bağımsızlığını Aldıktan Sonraki Markaları

Reliance Industries’in bir teklifi olan Jio, Hindistan’ın en büyük telekom markaları arasındadır.

Asya’nın en zengin adamlarından biri olan Mukesh Ambani tarafından 2016’da piyasaya sürüldüğü sırada, Hindistan’ın telekomünikasyon alanı zaten diğer çokuluslu markaların hakimiyetindeydi.

Ancak Jio, akıllı bir pazarlama stratejisi benimseyerek durumu kendi lehine çevirdi. İlk altı ay boyunca ücretsiz veri ve aramalar sunarak milyonlarca müşteriyi cezbetti ve Hindistan’ın dijital ortamını değiştirdi.

Jio sayesinde, kademeli bir dijital benimseme süreci hızlandırılmış bir fenomen haline geldi.

Bugün, Hindistan’ın dijital konusunda bilgili nüfusu, küresel teknoloji oyuncuları için çok önemli bir pazar haline geldi. Ayrıca Hindistan’ın dünyanın en iyileri arasında sayılan sağlam bir dijital ödeme sistemi oluşturmasına yardımcı oldu. Dijital erişimin sağladığı teşhirin kültürel etkisi, ölçülemeyecek kadar kapsamlıdır.

Bir dezavantaj varsa, o da Hindistan’daki bu çok dijital devrimin, ülkenin kendisini bugün tuzağa düştüğü kutuplaşmış ortama da katkıda bulunmuş olmasıdır.

Hindistan’ın İngiltere’den Bağımsızlığını Aldıktan Sonra Ülkeyi Şekillendiren 5 Marka-Kaynak: bbc.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir