Ekonomi ve ParaHaber

Citi, Avro Bölgesi ve İngiltere’nin Bu Yılın Sonunda, ABD’nin ise 2023 Ortalarında Resesyona Gireceğine İnanıyor

Citi, Avro Bölgesi ve İngiltere’nin Bu Yılın Sonunda, ABD’nin ise 2023 Ortalarında Resesyona Gireceğine İnanıyor

Citi, Avro Bölgesi ve İngiltere’nin Bu Yılın Sonunda, ABD’nin ise 2023 Ortalarında Resesyona Gireceğine İnanıyor

Citi ekonomistleri, 2023 için küresel ekonomik görünümün en iyi ihtimalle belirsiz olduğu konusunda uyarıyor. Citi baş ekonomisti Nathan Sheets, “Küresel ekonomiye ilişkin beklentileri incelerken, pandemi ve Rusya-Ukrayna savaşından kaynaklanan devam eden zorluklar, yüksek enflasyon ve merkez bankası faiz artışlarından kaynaklanan ters rüzgarlar dahil olmak üzere birçok endişe nedeni görüyoruz” dedi.

“Bu faktörleri yansıtacak olursak, küresel ekonominin önümüzdeki yıl ülke düzeyinde ‘yuvarlanan’ durgunluklara katlanması muhtemeldir.”

Citi, avro bölgesi ve İngiltere‘nin bu yılın sonunda resesyona gireceğine inanıyor. Sheets, Federal Rezerv’in yüksek faiz oranlarının tüm etkisinin tüketiciler ve işletmeler üzerinde hissedildiğinden, ABD‘nin 2023 ortalarında bir durgunluğa gireceğine inanıyor.

Göreli kazanan, ister inanın ister inanmayın, Çin olabilir. Sheets, “Yetkililer sıfır Kovid politikasını yumuşatırken [Çin’de] büyümenin hızlandığını görüyoruz” diye yazdı.

“Yine de, Çin hariç, gelecek yıl küresel büyüme, küresel durgunluğun bazı tanımlarına yakın seyredecek. Daha olumlu olarak, tahminlerimizdeki durgunlukların çoğu görece ılımlı ve 2024’ün başlarına kadar iyileştirilmiş performansın önünü açmaya yardımcı olacak.”

Ancak yatırımcılar, 2023’te küresel büyümeye yönelik bu durgun görünümü unutmuş görünüyor

Düşen enflasyon işaretleri, düşen petrol fiyatları ve dolardaki yeniden düşüşün ortasında, hisse senetleri Ekim ayındaki son dip seviyelerine ulaştığından beri yükseldi. Geçen ay, Dow Jones Sanayi Ortalaması ( ^DJI ) %3 arttı, S&P 500 ( ^GSPC ) %1,5 arttı ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq Bileşik ( ^IXIC ) çoğunlukla düz.

Çin’deki tartışmalı bir COVID-19 tecrit durumu ve Apple gibi büyük üreticilerin nasıl etkileneceği konusundaki endişeler arttıkça, bu kazanımlar şu anda baskı altında.

Yalnızca geçen hafta, Goldman Sachs’taki stratejistler, yatırımcılara nakde daha fazla maruz kalmalarını ve hisse senedi ve tahvillere bağlı olarak daha az risk almalarını tavsiye etmek için yenilenen piyasa zayıflığını kullandılar. Goldman Sachs stratejisti Christian Mueller-Glissmann bu hafta “Artan reel getirilerden kaynaklanan daha fazla ters rüzgar ve devam eden büyüme belirsizliği ile üç aylık ufuk için nispeten savunmaya devam ediyoruz” dedi.

Bu arada, BNP Paribas da küresel ekonomi ve hisse senetleri için zorlu bir yol çizdi

BNP strateji ekibi bir notta, “2023’te, hem ABD hem de avro bölgesindeki durgunlukların öncülüğünde, Çin’de ve birçok gelişmekte olan pazarda trendin altında büyümeyle birlikte, küresel GSYİH büyümesinde bir gerileme bekliyoruz” dedi.

“2023’te hisse senetleri için yeni dipler bekliyoruz. 2022 düzeltmesi çoğunlukla değerleme odaklı oldu ve 2023’ün tamamen kazançlarla ilgili olmasını ve daha yüksek gerçekleşen oynaklığı desteklemesini bekliyoruz.”

Kaynak: yahoo

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir