Hedge Fonları Giderek Daha Fazla

Hedge Fonları Nisan 2022’den Bu Yana En Çok Düşüşlü Japon Yenine Döndü

Ekonomi ve Para

Hedge Fonları Nisan 2022’den Bu Yana En Çok Düşüşlü Japon Yenine Döndü

Hedge Fonları Nisan 2022’den Bu Yana En Çok Düşüşlü Japon Yenine Döndü

Spekülatörler yen üzerindeki düşüş eğilimini artırıyor; bu da Wall Street’teki bazı kişilerin Japon para biriminde bu yılki zayıflığın devam edeceğinden endişe duyduğunun bir göstergesi.

Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu verilerine göre, kaldıraçlı fonlar yendeki net açık pozisyonlarını 14 Kasım’da sona eren haftada 65.490 sözleşmeye yükselterek Nisan 2022’den bu yana en yüksek rakama ulaştı.

Yen Cuma günü dolar karşısında 149,7’ye güçlenirken, bu yıl şu ana kadar en kötü performans gösteren 10’lu Grup para birimi olmaya devam ediyor. Bunun nedeni büyük ölçüde Japonya Merkez Bankası’nın diğer büyük merkez bankalarının aksine hala gevşek olan para politikasıdır.

New York’taki Jefferies LLC’nin küresel döviz müdürü Brad Bechtel’e göre spekülatif tüccarlar buradan itibaren döviz konusunda daha da kötümser hale gelebilir.

“Uzun bir şey, kısa yen – gerçekten” dedi.

Japonya Merkez Bankası bu yıl getiri eğrisi kontrolünü gevşetirken, bu hareketin yen üzerinde çok az etkisi oldu. Bunun yerine para birimi, Japonya ile ABD arasındaki geniş faiz oranı farkı nedeniyle çoğunlukla sürekli bir değer kaybı eğilimi içinde kaldı.

Japonya maliye bakanı Shunichi Suzuki Pazartesi günü yaptığı açıklamada, yetkililerin yendeki ani hareketlere gerektiği şekilde yanıt vereceğini söyledi. Ülkenin en üst düzey döviz yetkilisi Masato Kanda, bu ayın başında, döviz piyasasına müdahale etmeye veya yen’in düşüşünü durdurmak için başka önlemler almaya hazır olup olmadığı sorulduğunda politika yapıcıların “beklemede” olduklarını söyledi.

Kaynak: bloomberg

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir