İçeriğe geç
Anasayfa » Bilim ve Teknoloji » SpaceX Starship Fırlatmasının Uzaya Ulaştıktan Dakikalar Sonra Başarısız Olduğu Varsayıldı

SpaceX Starship Fırlatmasının Uzaya Ulaştıktan Dakikalar Sonra Başarısız Olduğu Varsayıldı

SpaceX Starship Fırlatması

SpaceX Starship Fırlatmasının Uzaya Ulaştıktan Dakikalar Sonra Başarısız Olduğu Varsayıldı

SpaceX Starship Fırlatmasının Uzaya Ulaştıktan Dakikalar Sonra Başarısız Olduğu Varsayıldı

SpaceX‘in astronotları aya ve ötesine taşımak için geliştirdiği insansız uzay aracı Starship‘in, Cumartesi günü uzaya ilk ulaşma girişiminin ardından ikinci bir testte havalandıktan birkaç dakika sonra uzayda başarısız olduğu tahmin edildi patlamayla sonuçlandı.

İki aşamalı roket gemisi, Elon Musk‘a ait şirketin Teksas‘taki Boca Chica yakınlarındaki Starbase fırlatma sahasından fırlatıldı ve uzaya 90 dakikalık planlanan bir uçuşla yerden yaklaşık 55 mil (90 km) yüksekte yükseldi.

Ancak roketin Süper Ağır ilk aşama iticisi, çekirdek kısmından ayrılmak için çok önemli bir manevrayı başarmış gibi görünse de, ayrıldıktan kısa bir süre sonra Meksika Körfezi üzerinde patladı.

Bu arada, çekirdek Starship iticisi uzaya doğru daha da ilerledi, ancak uçuştan yaklaşık 10 dakika sonra bir şirket yayıncısı, SpaceX görev kontrolünün aniden araçla bağlantısını kaybettiğini söyledi.

SpaceX’in canlı yayın sunucusu John Insprucker, “İkinci aşamadaki verileri kaybettik… ikinci aşamayı kaybetmiş olabileceğimizi düşünüyoruz” dedi.

Fırlatma, Nisan ayında kalkıştan yaklaşık dört dakika sonra başarısızlıkla sonuçlanan bir denemenin ardından, Starship’i yükselen Süper Ağır roket iticisinin üzerine monte ederek uçurmaya yönelik ikinci denemeydi.

Cumartesi günkü fırlatmanın canlı SpaceX web yayını, Super Heavy’nin güçlü Raptor motorlarından oluşan kümesinin canlanırken roket gemisinin fırlatma kulesinden sabah gökyüzüne yükseldiğini gösterdi.

Test uçuşunun temel amacı Starship’i yerden kaldırmak ve Dünya’nın yörüngesinden biraz uzakta uzaya çıkarmaktı

Bunu yapmak, SpaceX’in bu on yıl içinde NASA için insanları ve kargoyu aya ve nihayetinde Mars’a geri gönderebilecek büyük, çok amaçlı bir uzay aracı üretme hedefine ulaşma yolunda önemli bir adım olacaktı.

Musk – SpaceX’in kurucusu, CEO’su ve baş mühendisi – aynı zamanda Starship’in, hâlihazırda dünya çapındaki uyduların ve diğer ticari yüklerin çoğunu uzaya taşıyan fırlatma işinin en önemli parçası olarak şirketin güçlü Falcon 9 roketinin yerini alacağını düşünüyor.

SpaceX’in birincil müşterisi olan NASA, ABD uzay ajansının, yarım yüzyıldan fazla bir süre önceki Apollo misyonlarının devamı olan insanlı uzay uçuşu programı Artemis’te merkezi bir rol oynayacağına güvendiği Starship’in başarısında önemli bir paya sahiptir. astronotlar ilk kez aya ayak bastı.

Görevin amacı, Starship’i Teksas’ta yerden kaldırıp yörüngeye ulaşmaktan çok uzak olan uzaya çıkarmak, ardından Hawaii kıyılarında bir sıçrama yapmak için Dünya atmosferine dalmaktı. Fırlatma Cuma günü planlanmıştı ancak uçuş kontrol donanımının son dakikada değiştirilmesi nedeniyle bir gün ertelendi.

20 Nisan’daki test uçuşu sırasında, uzay aracı, uçuş başlangıcından itibaren ters giden 90 dakikalık planlı bir uçuşta dört dakikadan daha kısa bir sürede kendini parçalara ayırdı. SpaceX, Super Heavy’nin 33 Raptor motorundan bazılarının yükseliş sırasında arızalandığını ve alt aşamadaki hızlandırıcı roketin, uçuş sonlandırılmadan önce tasarlandığı gibi üst aşamadaki Starship’ten ayrılmayı başaramadığını kabul etti.

Kaynak: reuters

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir