İçeriğe geç
Anasayfa » Sağlık » Süt ve Süt Ürünleri Hakkında Bilgiler

Süt ve Süt Ürünleri Hakkında Bilgiler

Hayvancılığın Sorunları

Süt ve Süt Ürünleri Hakkında Bilgiler yazımızda sütün hangi yaşlarda içilmesi gerektiği, süt ürünlerinin hangi yaşlardan sonra alınması gerektiği, süt ve süt ürünleri arasındaki fark, peynir tüketmenin faydası ve ülkemizde laktoz intoleransı görülme oranını yazdık.

Süt ve Süt Ürünleri Hakkında Bilgiler-Yaşa Göre Süt Tüketimi

Süt tüketiminde çocuklar ve gençler sütün kendisini tüketmeli, büyükler ise süt ürünlerini tüketmelidir. Yetişkin birisinin süt içmesi gerekmez. Küçük yaştan itibaren süt insanların en önemli gıda maddesi olmuştur. Özellikle anne sütü bebeğe 2 yıl boyunca verilmelidir. Büyüme etkisi ve sağlık açısından çok yararlı bir besin kaynağıdır. Anne sütünden sonra çocuklara yoğurt verilmesi tavsiye edilmektedir. Anne sütünün kesilmesi neticesinde sütü tamamlayıcı besinler bebeğe verilebilir. İnek sütüne alerjisi olmayan çocuklara anne sütü verme bittikten sonra inek sütü verilmesi gerekir.

Normal kişiler süt içerken içindeki kalsiyum için içiyorsa, içerisindeki fosfor nedeniyle kalsiyum emilmesi çok azalmaktadır. Kalsiyum almak isteyenler badem, lahana, roka ve yeşil yapraklı bitkiler yiyebilir. Protein bakımından süt oldukça zengindir. Sütün mayalanması ile süt ürünleri yaparak vücuda daha fazla yararlı olmasını sağlayabilirsiniz. Sütü yoğurt, kefir, ayran ve peynir yaptıktan sonra tüketmek daha iyi olacaktır.

Kandıra Manda Çiftliği-Mozzarella peyniri

Peynir Tüketmenin Faydası

Peynir tüketimi son derece faydalıdır. Peynirin zararlı olduğuna dair haberler gerçeği yansıtmamaktadır. Peynir tükettikten sonra peynir bağımlısı olunabilmektedir, fakat zararlı bir durum yoktur. Herkesin süt ürünü olan peyniri tüketmesi gerekir. Vücut için oldukça faydalıdır. Protein, kalsiyum ve probiyotik kaynağı olarak görev yapmaktadır. Market ürünlerinde daha az probiyotik bulunmaktadır. Doğal üretilen ürünler de probiyotik yeterince bulunmaktadır.

Jelatinin Kıvam Arttırıcı Olarak Kullanılması

Laktoz İntoleransı Görülme Oranı

Çocuklar okula giderken mutlaka kahvaltıda bir bardak süt içmelidir. Süt içmeyenlerde bir kase yoğurt yiyerek gönderilmelidir. Çocuklara çikolata yerine süt ürünleri vermek sağlıklı kalmalarını sağlayacaktır. Bağışıklık sistemleri güçlenirken hastalıklardan da korunacaklardır. Süt içinde bulunan laktoz, insanlarda laktoz intoleransı yapabilmektedir. Ülkemizde her 5 kişiden 1’inde laktoz intoleransı görülmektedir. laktoz intoleransı, süt şekerine olan hassasiyete verilen isimdir. Süt alerjisi olanlar yoğurt tüketerek daha iyi bir beslenme yolu seçebilirler.

Süt ve Süt Ürünleri Hakkında Bilgiler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir