İçeriğe geç
Anasayfa » Haber » Amerika’da 100 Bin dolar Kazandıran Şaşırtıcı İşler; Bazılarının Diploması veya İşe Gidiş Gelişi Gerekmiyor

Amerika’da 100 Bin dolar Kazandıran Şaşırtıcı İşler; Bazılarının Diploması veya İşe Gidiş Gelişi Gerekmiyor

Amerikalılar Gerçekte Ne Kadar Para Kazanıyor

Amerika‘da 100 Bin dolar Kazandıran Şaşırtıcı İşler; Bazılarının Diploması veya İşe Gidiş Gelişi Gerekmiyor

Amerika’da 100 Bin dolar Kazandıran Şaşırtıcı İşler; Bazılarının Diploması veya İşe Gidiş Gelişi Gerekmiyor

Bu rahat ofis işine bugünlerde ulaşmak daha zor olabilir; ancak altı haneli maaş almanın tek yolu bir odacıkta çalışmak değil.

Son zamanlarda Reddit‘te şu soru ortaya çıktı: Ne tür işler yılda 100.000 dolar veya daha fazla kazandıracak? Pek çok kullanıcı, konser prodüksiyonu ve ticari HVAC sistemlerini tamir etmek de dahil olmak üzere, daha yüksek ücrete giden kendi geleneksel olmayan yollarını paylaşıyor.

Görünüşe göre eve altı rakamlı bir rakam getirebilecek çok çeşitli roller var ve bunların çoğu pantolon giymenizi, ofiste çalışmanızı veya pahalı bir diploma almanızı gerektirmiyor.

Bir kullanıcı başlıkta “Bu roket bilimi değil” diye yazdı. “Bir şekilde keyif alabileceğiniz/hoşgörebileceğiniz bir alan seçin. Buna sadık kalın ve daha fazla para talep edebilmeniz için niş beceriler geliştirmeye devam edin.

Reddit kullanıcılarının bahsettiği altı rakamlı rollerden bazıları şunlardır: tüccar denizci ve balıkçı; kalfa elektrikçi; çelik işçisi; serbest görüntü yönetmeni; ve sertifikalı bir golf sahası şefi. Golf sahası posteri, işlerinin “100 binin üzerinde ÇOK para kazandırmadığını, ancak yine de 6 rakamlı olduğunu” belirtiyordu. AMA, büyüme mevsimi boyunca 55 saatten fazla çalışma haftası var. Stresli ama golf sahası senin ofisin. Oldukça güzel bir konser.”

İşte beklemeyebileceğiniz yüksek maaşlı pozisyonlardan dördü:

Kamyon şoförü

İş arama sitesi Indeed’e göre ABD’de bir kamyon şoförünün ortalama taban maaşı 103.594 dolar. Site, bu maaş oranının yaklaşık 52.000 ABD Doları ile 200.000 ABD Doları arasında değişebileceğini tahmin ediyor.

Charlotte, NC merkezli bir kamyon taşımacılığı şirketi olan Migway’e göre, kamyon şoförü maaşları son dört yılda hızla arttı ve artmaya devam etmesi bekleniyor. Sürücülerin ticari ehliyet alabilmek için eğitime katılmaları gerekiyor ancak üniversite diplomasına gerek yok.

Daha yeni sürücüler bile maaşları altı rakamda görebiliyordu: 2022’de Walmart WMT, bir yıldan fazla işte çalışan sürücülere özel filolarına katılmaları için 110.000 $’a kadar teklif vermeye başladı.

Kariyer her zaman finansal güvenliğe giden bir yol değildir. Bazı kamyon taşımacılığı şirketleri , sürücüleri kendi kamyonlarını finanse etmeye zorlamak ve daha sonra bu borcu kamyonculardan zorla çalıştırma almak için bir koz olarak kullanmak gibi sömürücü uygulamalara girişmekle suçlanıyor. (Kamyon taşımacılığı endüstrisi uygulamalarına ilişkin 2017 USA Today araştırmasına yanıt olarak, bazı şirketler kamyon kiralama konusunda sürücülere kötü muamelede bulunduklarını reddetti ve tüm iş ihlallerinin kasıtsız olduğunu söyledi.)

Ancak bazı Reddit kullanıcıları, bir traktör römorku kullanarak yılda 150.000 dolar kazandıklarını ve haftada 50 ila 55 saat çalışmalarına rağmen hala “her gün evde” olduklarını söyleyen bir kullanıcı gibi, işlerinin fayda sağladığını söyledi.

Araba satıcısı

Indeed tahminlerine göre otomobil bayilerindeki satış görevlileri yıllık ortalama 78.328 dolar maaş alıyor. Ancak iş arama sitesi, evlerine ortalama 40.000 dolar komisyon da aldıklarını söylüyor.

Bayilikteki görevlerinden altı haneli kazanç elde ettiklerini söyleyen bir Reddit kullanıcısı, “İşimi seviyorum çünkü siz ne kadar çok çalışırsanız o kadar çok para alıyorsunuz ve bu benim herhangi bir el işi yaptığım anlamına gelmiyor” diye yazdı.

Indeed’e göre iş genellikle lise diploması veya GED gerektiriyor ancak üniversite diploması gerektirmiyor. Ancak Indeed, otomobil bayilerinde satış yöneticisi olarak ilerlemek isteyenlerin “işletme veya finans alanında lisans derecesi gibi ileri eğitim almayı düşünmeleri gerektiğini” belirtti.

Eczacı

Bu listedeki diğer işlerin aksine, eczacı olarak görev almak biraz kapsamlı bir eğitim gerektirir – hem lisans hem de eczacılık doktoru derecesini tamamlamak için toplam sekiz yıl.

Indeed’in tahminlerine göre eczacılar ortalama 135.307 dolar taban maaş alıyor.

Ancak bu pozisyonların bazılarındaki çalışma koşulları son zamanlarda ateş altında kaldı; binlerce Walgreens WBA eczacısı, personel yetersizliğini ve fazla çalışmayı protesto etmek için Ekim ayında işten ayrıldı .

Fast food restoran müdürü

Düşük ücretlerle nam salmış bir sektördeki (fast food) roller bile bazı çalışanlar için altı rakamlı rakamlara ulaşabiliyor.

Kaliforniya merkezli burger restoranı In-N-Out’ta, bir restoran müdürünün ortalama maaşı 2020 itibarıyla yılda 160.000 doların üzerindeydi. Özel şirket zinciri, yöneticilerine on yıldan fazla bir süredir altı haneli maaşlar ödüyordu. Bunu daha önce bir sözcü MarketWatch’a söylemişti.

Chipotle CMG ve Taco Bell YUM, 100.000 $ veya daha fazla kazanmanın yollarını sunan diğer fast food restoranları arasında yer alıyor.

Taco Bell’in, şirkete ait restoranların genel müdürleri için, katılımcıların 80.000 $ temel maaş aldığı ve ikramiyeler dahil 100.000 $’a kadar kazanabileceği bir liderlik geliştirme programı var, şirket MarketWatch’a söyledi.

Chipotle’ın ayrıca çalışanlara yönelik, “restorancı” unvanına, en yüksek genel müdür pozisyonuna ve 3,5 yılda ortalama 100.000 $ maaşa giden yolu sunan bir programı var.

Reddit başlığına göre bazı bakkal yöneticileri de altı haneli veya daha fazla kazanabiliyor; ancak kullanıcılar, bu kariyer yolunun çalışanların kademelerde yükselmelerini gerektirebileceğini söyledi. Şirketin yakın zamanda yaptığı duyuruya göre, bazen büyük mağaza ile bakkal mağazasını birleştiren Walmart mağazalarının yöneticileri, ortalama 117.000 $’dan şu anda 128.000 $’a çıkıyor.

100.000$ kazanmak sizi zengin yapar mı?

Bir zamanlar 100.000 dolar veya daha fazla kazanmak zenginliğin göstergesi olarak kabul edilirken, altı haneli maaş artık eskisi gibi değil.

PYMNTS ve LendingClub’un Aralık ayı raporuna göre, altı veya daha fazla haneli rakama sahip Amerikalıların yaklaşık %45’i hâlâ maaştan maaşa geçindiklerini söylüyor.

Ve enflasyonun son birkaç yıldaki hızlı temposu, bu doların o kadar da esnemeyeceği anlamına geliyor. Örneğin: Ocak 2020’de 100.000 $ kazandıysanız, Çalışma Bakanlığı’nın enflasyon hesaplayıcısına göre aynı satın alma gücünü korumak için 2023’ün sonunda yaklaşık 118.000 $ kazanmanız gerekir.

Yaşadığınız yer aynı zamanda altı rakamın sizi ne kadar ileri götüreceğini de belirler. Pew Araştırma Merkezi’ne göre, New York City metropol bölgesinde 100.000 dolar kazanan tek bir kişi, kendi bölgesinin orta gelir kademesinde yer alıyor; Bismarck, ND’de aynı maaşı kazanmak sizi en yüksek gelirliler arasına yerleştirecektir

Amerika’da 100 Bin dolar Kazandıran Şaşırtıcı İşler; Bazılarının Diploması veya İşe Gidiş Gelişi Gerekmiyor-Kaynak: marketwatch

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir